Більше ніж на 74 мільйони гривень платежів міського бюджету Львова «застрягли» в Державній казначейській службі. Через цю проблему, що вже набула хронічного характеру, страждає не тільки вся господарка Львова, підприємства всіх форм власності, але й працівники бюджетної сфери. Заручниками казначейтсва стали освітяни, лікарі, службовці та навіть грантодавці з ЮНЕСКО.
Прокоментувати ситуацію, що склалась, ми попросили голову депутатської фракції політичної партії «УДАР Віталія Кличка» у Львівській міській раді Анатолія Крачковського.
- Чи дійсно ситуація з непроплатами держказначейством рахунків є такою складною? Затримки з проплатами з боку Держказначейства є кожного року, але чому саме зараз ситуація набула такого загрозливого масштабу ?
- Проблема із затримками казначейських проплат не просто складна для нашого міста, а й катастрофічна… Порівняти ії з минулорічною неможливо. Через затримки з казначейськими проплатами Львів, можна сказати, перебуває на межі фінансового колапсу, дефолту. Боюсь, що до кінця цього бюджетного року, ця проблема буде лише загострюватись. Якщо говорити мовою цифр – станом на 28 жовтня у держказначействі по місту Львову «зависло» понад 74 мільйони гривень бюджетних платежів. Понад 35 млн. грн. – це непроплата по бюджету розвитку, майже15 млн. грн. – непроплата по дорогах. Ситуація з запланованим поточним ремонтом житлового фонду та благоустроєм міста також катастрофічна – непроплати тут сягають 7 млн. гривень !
Найцікавіше, що в міському бюджеті є гроші на рахунках, але казначейство просто не пропускає ці кошти. Взагалі, це абсурд – за невміння державних чиновників розпоряджатись державним бюджетом відповідальність мають нести місцеві громади.
- Чи могли б Ви назвати реальні об’єкти за якими досі не відбулась проплата держказначейством?
- Це стосується буквально всього! По дорогах, зокрема, місто досі не розрахувалось за роботи по вул. Пекарській, Січових Стрільців, Городоцькій - Шевченка, інші відрізки доріг. Для дитячої лікарні на вул. П. Орлика два місяці тому було закуплено рентгенапарат, його встановили, але коштів нема.
Через затримки платіжних доручень за рахунками «Музею архітектури та побуту «Шевченківський гай» на загальну суму понад 385,6 тис грн. під загрозою є виконання договору в рамках проекту ЮНЕСКО «Програма ревіталізації та збереження колекції Музею народної архітектури та побуту у м. Львові» та у рамках співпраці з Норвезьким директоратом збереження культурної спадщини. Це є грантові кошти, і якщо музей вчасно не освоїть їх – договір з міжнародними інституціями може бути розірваний. А Україну (не тільки Львів!) може очікувати черговий міжнародний скандал. Цей перелік тотальних боргів казначейством можна продовжувати…
- Що зробили Ви, як депутат, голова фракції «УДАРу» в Львівській міській раді, щобвирішити цю проблему ?
- Щоб говорити про це,давайте пригадаємо історію. Загалом, проблеми з затримкою казначейських проплат виникали і раніше, але не були такими загальними, масштабними та довготривалими. Цього року фракція «УДАРу» у Львівській міськраді за результатами піврічного виконання бюджету та затримками казначейських проплат ще на початку липня виступила з ініціативою заслухати інформацію щодо причин блокування рахунків ради на сесійному засіданні ЛМР.
Ми мали заслуховуватикерівника Головного управління Держказначейства Львівщини п. Петра Могиляка. Але тоді начальник облдержказначейства не прийшов на сесію. Тому ми вирішили самі, як депутати міської ради, йти до головного казначея Львівщини та записалися до нього на прийом.
У серпні ми провели офіційну зустріч з Петром Могиляком та обговорили з ним причини блокування платіжних доручень Львівської міської ради. Зрештою, висновокбув прогнозованим - вирішити її можна лише на рівні центральних органів влади. Місцеве самоврядування тут безсиле! Тому фракція УДАРу у Львівській міській раді ініціювала звернення міськради до керівника державної казначейської служби України, до Прем’єр-міністра з вимогою розблокувати проведення платежів по місту Львову і Львівській області. Наші звернення були одностайно підтримані на сесіях Львівської міської та обласної рад. Однак реального зрушення так і не відбулось.
У вересні цього року народні депутати від об’єднання «Львівщина» (серед яких були депутати-«ударівці» – Я. Гінка та Я. Дубневич) також із цим питанням прийшли на прийом до керівника Державної казначейської служби України Сергія Харченка. На жаль, зустрітись народним обранцям з головою Держказначейства не судилося, його заступник -Геннадій Лега зареєстрував звернення нардепів від «Львівщини», однак станом на сьогодні (29 жовтня – ред.)жодної відповіді ми не отримали. Попри все це, проблеми у Львові з проплатами залишаються ті самі, хоча міський голова і запевняє, що до кінця року казначейство усі борги погасить, однак на чому ґрунтуються ці обіцянки і звідки візьмуться гроші – мені особисто незрозуміло.
- Що буде, якщо Казначейство не розблокує проплати до кінця цього року? Як будуть діяти депутати від УДАРу в такому випадку?
- Ми не повинні говорити тут лише про фракцію УДАРу в Львівській міськраді. Затягування питання з проплатами казначейством рахунків територіальних громад – проблема загальнодержавна і шляхи вирішення її ми маємо шукати спільно. Переконаний, що уряд не повинен перекладати свої фінансові проблеми та провали в економіці на плечі місцевого самоврядування. Блокування держказначейством коштів на рахунках місцевих рад – це лише верхівка айсберга. Будемо відверті, - загальнодержавний бюджетна 2013 рік складений непрофесійно, тому й ситуація в усій країні (не тільки у Львові!) критична. Намагаючись придушити місцеві громади фінансовим голодом, влада підтверджує свою нездатність відповідати за власні передвиборчі зобов'язання. Якщо говорити про УДАР, нашими фахівцями заплановані відповідні заходи щодо фінансової підтримки місцевого самоврядування. Зокрема, в економічному блоці програми УДАРу йдеться про те, що 100% податку на доходи фізичних осіб, податку на землю та податку на нерухомість мають залишатись у територіальних громадах. Саме ці заходи, на думку УДАРу, зміцнять фінансову базу місцевого самоврядування. Тому ми вимагаємо від уряду розблокувати рахунки місцевих органів влади й державних підприємств та водночас припинити закупівлі дорогих авто, меблів, виконання дорогих ремонтів та будівництва розкішних резиденцій та баз відпочинку для можновладців.
За «банкет під час чуми» уряд має піти у відставку. Чим швидше це відбудеться, тим легше буде врятувати країну. Відстоюючи ці принципи, УДАР закликає усіх небайдужих громадян до рішучих дій і, якщо буде така потреба, відстоювати свої права, права територіальних громад, їх фінансову стабільність в різноманітних протесних акціях, блокуваннях тощо. Переконаний, тільки спільними зусиллями ми зможемо добитися відповідного результату і змусити владу працювати для людей, а не задля власного збагачення!
Дякую за інтерв’ю.
Розмову вів Анатолій Шалаєв.