На минулих місцевих виборах абсолютну більшість у Львівській міській раді отримала партія ВО «Свобода», водночас міським головою Львова вдруге став Андрій Садовий. Від самого початку між депутатським корпусом та міським головою були досить напружені стосунки. «Свобода» мала шанс стати реальною противагою політиці Андрія Садового, але цього не сталося.
Із 90 депутатів міської ради – 55 були свободівці. Однак в останній рік каденції фракція потроху втрачала депутатів. Не простим цей рік був і для міського голови, адже після парламентських та президентських виборів його команда теж розвалилась.
Про анатомію протистояння депутатів та міського голову та про перспективи наступної каденції Львівської міської ради Гал-інфо поспілкувалося з депутатами та політологами.
Екс-керівник міської організації партії ВО «Свобода», а нині голова депутатської групи «Львів європейський» Іван Гринда зазначив, що «Свобода» була дисциплінованою націоналістичною організацією. Все керувалося зверху, давали команду і вона виконувалася.
Фото: Сергій Бобра, Гал-інфо.
«Ми намагалися протидіяти тогочасному режиму «Партії регіонів», а для цього партійці мусили бути дисциплінованими. Ми повинні були бути радикальними, щоб посунути «Партію регіонів», - зазначив Іван Гринда.
За його словами, помилкою стало те, що після здобуття влади, потрібно було трохи відступитися, стати трохи демократичнішими щодо партійної організації, але цього не сталося.
«На початку цієї каденції у Львівській міській раді у нас було чітке завдання – посунути Андрія Садового (міський голова Львова, - ред.). Було чимало приводів для того, щоб дотиснути Садового. Наприклад, зміна транспортної мережі у 2012 році. Однак, все різко загальмувалося», - розповів Іван Гринда.
Він зазначив, що критикувати мера було за що, адже все що є у місті і те, що Львів на фоні інших міст виглядає привабливіше - це не заслуга Садового чи «Свободи», а заслуга попередніх поколінь.
«Можливо, була якась домовленість і тиск припинився. Можливо, просто «Свобода» побоялася брати на себе відповідальність за стан речей у місті. «Свобода» боїться відповідальності. У депутатів була заборона спілкуватися із Садовим, окрім деяких людей. Питання майна та землі обговорювались. Вето накладалось лише на «жирні» питання, де сходились інтереси», - зазначив Іван Гринда.
Він додав, що дійсно рейтинг партії нині впав, адже «Свободу» сприймали, як партію, яка сказала і виконала, але після здобуття влади все звелося до грошей, майна та землі.
Іван Гринда також додав, що нині партія позбулася активних та реально діючих партійців, які розбудовували її на початку 2000 років.
Він припустив, що рейтинг падатиме й далі: «Люди все бачать. Галичани сподівалися на «Свободу», але побачили, що, окрім слів, нічого більше немає.
На запитання якою він бачить наступну каденцію Львівської міської ради, Іван Гринда відповів: «Буде кілька партій. Можливо, до десяти партій з різними рейтингами. Монополії однієї політичної сили в міськраді більше не буде та й не може в однієї партії бути абсолютна більшість, адже це небезпечно для міста».
Він також припустив, що зважаючи на стан речей, «Свобода», можливо, навіть не потрапить до органів місцевого самоврядування на Львівщині.
«Загалом я бачу ідеальний варіант для Львова – це 45 виборчих округів, а до міської ради обираються тільки мажоритарники. Вибори повинні проводити кожні три роки», - зазначив Іван Гринда.
Керівник депутатської групи «Народний контроль» у Львові Валерій Веремчук, який протягом каденції з середини спостерігав за перипетіями у міській раді вважає, що після місцевих виборів суттєво зміниться розкладка сил у Львівській міській раді. Також невідомо, чи піде на вибори міського голови Львова Андрій Садовий зважаючи на те, що останнім часом він багато їздить по інших областях.
Фото: Сергій Бобра, Гал-інфо.
«Розкладка сил у Львівській міській раді після виборів однозначно зміниться. Ми розуміємо, що не буде такої чисельної фракції мати ВО «Свобода», і про це свідчать усі рейтинги та останні вибори. Довіра до цієї сили є на рівні 5%», - прогнозує депутат.
Він також зазначив, що у міськраді Львова з’явиться «Самопоміч».
«Поки що невідомим залишаєтьтся рішення мера, чи він піде на третій термін, чи все ж таки буде займатися всеукраїнськими справами, адже фактично він сьогодні більше цікавиться загальнодержавним рівнем. Це зрозуміло, бо він є лідером політичної партії "Самопоміч" та несе відповідальність за стан справ в державі і в коаліційній більшості, відповідає за дії уряду, за курс долара та інші соціально-економічну ситуацію в державі. У Львові ми бачимо, що Андрій Садовий проводить все менше часу, а документи підписує в.о. міського голови, керуюча справами апарату ЛМР Марта Литвинюк, яка навіть не є його заступницею. Можливо, Андрію Івановичу варто дати можливість провести вибори у Львові без його особистості», - сказав Валерій Веремчук.
Також він зауважив, що у протистоянні «Свобода» - Садовий свободівці програли, адже міський голова має свій медіахолдин.
«Саме тому він значно швидше доносить свою позицію до громади та формує думку. Не варто забувати і те, що окрім критики має бути альтернатива. «Свобода» пішла шляхом критиканства, не пропонуючи альтернативи та не беручи на себе відповідальність за певні рішення», - сказав Валерій Веремчук.
Політолог Оксана Дащаківська зазначила, що ВО «Свобода» почала втрачати підтримку не лише через боротьбу із міським головою Львова Андрієм Садовим, головним каменем спотикання для «Свободи» стала неможливість демонструвати нову якість політики, яку вони так декларували, а в результаті відбулася невідповідність дій словам.
Фото: Захід.Нет.
«Окрім того, ця політична партія навіть на рівні Львівської міської ради не показали стійкого партійного ядра, фракція почала «розсипатися», це не залишиться поза увагою виборців», - наголосила вона.
За словами Оксани Дащаківської, також у «Свободи» з`явився ідеологічний суперник «Правий сектор», що теж вплине на голосування виборців.
«Як відомо, існує політична воля для проведення місцевих виборів, про що заявив Президент, однак система проведення цих виборців на разі невідома, а склад майбутньої ради залежатиме від виборчої системи, співвідношення між мажоритарною та пропорційною складовою. Тому складно прогнозувати склад ради, але зрозуміло одне – нові люди будуть, можлива участь нових політичних проектів», - зазначила Оксана Дащаківська.
Політолог Юрій Шведа переконаний, що успіх «Свободи» на попередніх місцевих виборах у Львові – це яскравий приклад політичного популізму. Політична сила грала на настроях населення, щоб вмонтуватись у владу.
Фото - Павло Паламарчук, Гал-інфо.
За його словами, «Свобода» прийшла до влади на лозунгах патріотизму, які ніколи не були чужими для Львові і обіцяла змінити все радикально.
«Такі очікування були близькими людям і результат тодішніх виборів став несподіваним навіть для самої «Свободи». Однак за лозунгами не було конструктивної програми, кадрів та бажання щось міняти. За час каденції «Свобода» була втягнута в розборки із мером Львова, сумнівні земельні та майнові питання, скандали із кримінальним відтінком. «Свобода» мала свого голову Львівської ОДА на Львівщині (Ірину Сех), і це була найбільша невдача, адже голова показала такі підходи, які налякали усіх. Звідси і падіння їхніх рейтингів», - сказав Юрій Шведа.
Політолог зазначив, що нині партія переживає кризу.
«Однак не потрібно «Свободу» остаточно списувати з політичного життя. На периферії ця сила буде мати підтримку електорату. Хоча у Львові вона навряд чи буде мати результат, зважаючи на серйозне рейтингове падіння. Якщо у наступній каденції партія і буде представлена в Львівській міськраді, то тільки фрагментально. «Свобода» також розуміє, що рейтинг її знизився. Думаю, що ті, хто підтримував цю політичну силу, розвиватимуть вже інші проекти», - припустив Юрій Шведа.
За словами Юрія Шведи, міський голова Львова Андрій Садовий також ніколи не відзначався сильною командою фахівців, які б розумілися на господарюванні. Більше того, за дві каденції він навіть не зміг виховати таку команду.
Політолог пояснив, що у Садового сильною є тільки прес-служба, а господарювання в місті трималося на його екс-першому заступнику Олегові Синютці.
«Після того, як Олег Синютка став головою Львівської ОДА команда Садового почала сипатись, як доміно. Все, що добре вміє робити Садовий, – це піар, а господарювання його ніколи особливо не цікавило», - сказав політолог.
Він наголосив, що рейтинг міського голови Львова теж впав, адже люди вже змучилися від нього, як від мера.
«Люди все ж прагнутимуть шукати нового кандидата, незважаючи на те, яким би добрим мером не був Садовий», - сказав Юрій Шведа.