Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

Бібліотека ім. Стефаника судиться з Львівською міськрадою через костел єзуїтів

Львівська обласна наукова бібліотека ім. Василя Стефаника звернулася до суду з позовом на ухвалу Львівської міської ради, якою храм святих апостолів Петра і Павла (костел єзуїтів), де є книгосховище бібліотеки, передали Львівській архиєпархії УГКЦ.

Як розповів Гал-інфо  настоятель храму отець Степан Сус, недавно до них надійшло повідомлення від суду Галицького району міста Львова про те, що 4 квітня відбудеться судове засідання за позовом Генерального директора Наукової бібліотеки їм. Василя Стефаника Мирослава Романюка. "Ми представлятимемо у суді інтереси третьої сторони", – каже отець Степан.

Водночас професор Мирослав Романюк у коментарі Гал-інфо запевнив, що в жодному разі не проти того, аби храм належав УГКЦ. Однак ухвала Львівської міської ради не містить жодного слова про те, щоб надати бібліотеці приміщення для нового книгосховища.

«Там зберігаються 2 мільйони одиниць літератури, переважно видання 18-20 століть. Вони всі запаковані і готові хоч сьогодні переїжджати в інше приміщення, але немає куди», – каже директор.

Мирослав Романюк стверджує: ухвала Львівської міської ради № 3698 від 8 липня 2010 року не відповідає постанові Кабміну № 137 від 14 лютого 2002 року, яка регламентує передачу культових споруд-пам’яток архітектури релігійним організаціям. У ній, зокрема, сказано: культові споруди, які не підлягали передачі у постійне користування релігійним організаціям, можуть надаватися їм тільки після того, як будуть вирішені питання, пов’язані з переміщенням навчальних закладів, наукових установ тощо, які у них знаходяться, до інших приміщень.

Питання переміщення книгосховища бібліотеки ім. Василя Стефаника не вирішено донині, тому, каже директор, він був вимушений звернутися до суду.

Ситуацією, що склалася, не задоволені ні в храмі Св. апостолів Петра і Павла, ні у бібліотеці.

«Нам прикро, що є такий позов до суду. Ми півроку виробляли документи на реставрацію храму і вже навіть почали збір коштів від спонсорів з різних країн. Якщо суд скасує ухвалу, виходить, наша праця марна», – каже отець Степан.

Він додав, що церква намагалася допомогти бібліотеці з пошуком приміщень, однак, бібліотека всі пропозиції відхилила. Для книгосховища потрібно приміщення, площею 4 тисячі квадратних метрів. У меншому за площею костелі книги зберігаються на стелажах заввишки 6 метрів.

Міська влада пропонувала кілька, однак в жодне з них не годилося для книгосховища: не відповідний розмір, поганий стан приміщень, розташування у невідповідному місці - у підвалах житлових будинків тощо.

Як розповів Мирослав Романюк, зі всього переліку пропонованих приміщень більш-менш прийнятними є три: колишні склади за адресою вул. Шевченка, 3 (3 тис. м. кв.), колишній кінотеатр ім. Миколайчука на Личаківській (майже 800 м. кв. ) та колишні їдальні льотного складу повітряних сил, що наприкінці вулиці Городоцької (близько 4 тис. м. кв.). Найкращі варіанти – перший і третій, але нині ці будівлі перебувають у власності Міноборони.

Наразі книгам, що зберігаються в костелі єзуїтів, нічого не загрожує. Температура в приміщенні стабільна, цвілі нема, каже Мирослав Романюк.

Директор бібліотеки звертається до всіх можливих установ з проханнями вирішити ситуацію. Його звернення скеровувалися Президенту, Прем’єр-міністру, міському голові, голові Львівської ОДА, Президенту НАН Борису Патону. Відповідь з Адміністрації Президента за підписом Ганни Герман гласить, що Львівську ОДА та міську владу зобов’язали вжити заходів зі збереження фондів.

Останнє звернення до влади датоване 2 березня цього року. У ньому директор бібліотеки просить прем’єр-міністра Миколу Азарова посприяти у передачі бібліотеці приміщень за адресою вул. Шевченка,3 у Львові в безоплатне користування.

Також додамо, що 9 березня під час засідання сесії Львівської обласної ради депутати ухвалили звернення до міністра оборони, у якому просили передати склади на Шевченка, 3 у користування бібліотеці ім. Стефаника.

Коли матеріал готувався до друку, Мирослав Романюк повідомив, що 11 березня відбулася зустріч з секретарем Львівської міської ради Василем Павлюком, під час якої було ухвалено рішення до 31 березня знайти для бібліотеки конкретне приміщення, куди можна буде перемістити фонди.

Довідка:

У храмі Свв. Апп. Петра і Павла нині діє Центр Військового Капеланства Курії Львівської Архиєпархії УГКЦ. 1 жовтня 2008 року високопреосвященіший владика Ігор Возьняк листом Курії Львівської Архиєпархії  доручив капеланам Центру Військового Капеланства виконувати працю щодо передання у власність Українській Греко-Католицькій Церкві будівлю храму Свв. Апп. Петра і Павла (Костел Єзуїтів), що у м. Львові на вул. Театральній, 11. 14 травня 2010 року головний настоятель Товариства Ісуса в Україні дав позитивну згоду на лист-прохання Львівського Архиєпископа УГКЦ щодо відродження душпастирства у храмі Свв. Апп. Петра і Павла та виявив готовність також долучитись з усіма ченцями-єзуїтами до пасторального служіння у храмі та будь-де на території Львівської Архиєпархії УГКЦ. 8 липня 2010 року рішенням Львівської міської ради № 3698 будівлю храму Свв. Апп. Петра і Павла було передано у власність Курії Львівської Архиєпархії УГКЦ. Перша після 65-ти річної перерви Божественна Літургія відбулася у храмі 20 лютого 2011року.

Львівська національна наукова бібліотека України імені В. Стефаника НАН України формально заснована 2 січня 1940 року, однак її коріння сягають XVI ст. Вона клалась на базі 84 відомчих і приватних бібліотек Львова і всього західного регіону України. Сюди увійшли бібліотеки Наукового Товариства ім. Шевченка і Народного дому, книгозбірні "Просвіти", частина бібліотеки-архіву "Ставропігії", значна частина збірки Оссолінських, конфісковані бібліотеки монастирів, приватні збірки, а також бібліотеки національних товариств. У 2008 р. бібліотека отримала статус національної установи. У складi Бiблiотеки 11 функцiональних, 11 наукових вiддiлiв і Науково-дослiдний центр перiодики. Фонди містять 8 млн одиниць збереження, в тому числі стародруки ХІ століття, унікальні гравюри, картини, найбільшу в Україні збірку рукописів та унікальний відділ періодики.

Фото з сайту petrapavla.org.ua

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ