Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика  |  Економіка  |  Cуспільство

Чому так квапляться лобісти «РосУкрЕнерго»

Закінчується другий місяця цього року, проте країна досі не має балансу природного газу-2011. Публічний документ, що визначає, скільки і кому буде поставлено газу в Україні, скільки буде імпортовано і закачано в підземні сховища традиційно затверджується урядом наприкінці року. Чому його до цього часу не оприлюднено?

На думку експертів, це викликано спробами українських лобістів «РосУкрЕнерго» максимально прискорено і приховано від громадськості задовольнити потреби цього швейцарського офшору. Коментує експерт Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич:

"Незважаючи на узгоджену раніше схему повернення «Нафтогазом України» 12,1 млрд куб. м газу компанії «РосУкрЕнерго» впродовж 2011 р., а можливо, протягом 2011-12 рр., в ЗМІ з'явилася інформація про те, що цей процес буде прискорено. Новий термін задоволення вимог офшору – до кінця другого кварталу 2011 р. При цьому в першому кварталі 2011 року, коли споживання газу найбільш значне, «Нафтогаз» має намір повернути велику частину газу – 9,113 млрд куб. м, у другому кварталі – 2,2 млрд куб. м. У грудні 2010 року НАК «Нафтогаз Україна» вже повернула «РосУкрЕнерго» 0,784 млрд куб. м газу, а станом на 1 лютого 2011 загальний обсяг повернутого ресурсу становить близько 4,255 млрд. куб. м. Також ЗМІ повідомили, що незатверджений проект прогнозованого балансу надходження та розподілу природного газу на 2011 рік на 21,9% більший балансу газу на 2010 рік.

Отже, постає резонне питання – чому поспішають лобісти «РосУкрЕнерго»? Адже форсований процес повернення боргу вимагає від уряду закачувати в «Нафтогаз» щораз більше бюджетних коштів, які йдуть на оплату імпорту російському «Газпрому». Так, у січні, незважаючи на відносно теплу погоду і масові відключення підприємств теплокомуненерго, «Нафтогаз» імпортував газу на рекордні $ 1,5 млрд.

Отож, платники податків Україна оплатили не тільки рекордні січневі поставки імпортного газу, а й оплатять додаткові 22% імпорту, які так не хочуть афішувати лобісти швейцарського офшору в київських кабінетах. В умовах браку приросту видобутку відносно дешевого українського газу цей імпортний газ обійдеться державному бюджету в $ 4,6 млрд. (при ціні в другому кварталі 2011 р. в $ 280/тис. куб. м). Відзначимо також, що такі обсяги газу в 2011 р. не потрібні не української промисловості, ні комунальникам, які наростили колосальні борги, ні населенню, яке від чергового подорожчання «блакитного палива» у квітні врятував тільки страх чиновників за свої насиджені місця – на тлі масового зростання цін на продукти харчування, послуги, бензин та енергоносії.

Активність лобістів «РосУкрЕнерго», які форсували повернення природного газу, свідчить про побоювання втратити контроль над держпідприємствами ПЕК. У разі ротації уряду – на тлі зростання суспільного невдоволення його політикою – чиновницькі крісла не гарантовані ні міністру палива та вуглепрому Юрію Бойко, ні керівнику «Нафтогазу» Євгену Бакуліну".

Фото ru.tsn.ua.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ