Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика  |  Cуспільство

Хто врятує Трускавець?

Боротьба за посаду міського голови Трускавця буде запеклою. Силами поміряються більше як 10 кандидатів. Однак вже тепер, за оцінками експертів, визначилась головна пара – університетський викладач математики Юрій Яворський складе конкуренцію теперішньому меру-старожилу Леву Грицаку.

- Юрію, перед тим, як ми поговоримо про пишноту і злидні славного курорту Трускавець, який вітер вас, кандидата математичних наук, заніс у політику?

- Знаєте, склалось, як у тій відомій сентенції: якщо ти не цікавишся політикою, то політика зацікавиться тобою.Трускавецька влада дала дозвіл на зведення дев’ятиповерхівки на дитячому майданчику біля будинку мого батька. Був скверик, гойдалки, лавки, і замість них мав вирости висотний монстр. Люди були обурені, і я також. Ми почали боротьбу. Так я і потрапив у «Пору».А напередодні виборчої кампанії 2006-го мені запропонували очолити міську партійну організацію. До речі, провели в міську раду трьох депутатів.

- Кажуть, політика- «брудна справа». Ваш чотирирічний політичний досвід це підтверджує чи спростовує?

- Як про мене, то політику брудною роблять люди. Тому я за те, щоб сьогодні у ради прийшли нові, сказати б «чисті» депутати, а не ті, що по три-чотири каденції там сидять. Повинні прийти ті, хто не зіпсований цим політиканством, має нові ідеї і бажання щось змінити.

- А є такі «нові» люди у Трускавці?

- Звісно є, але декого з них доводиться буквально запрошувати до громадянської активності. Міркують так, як ви – «брудна справа». А я кажу: «Якщо не ви, то знову ті самі, і ніщо не зміниться».

Ніхто чужий не прийде і не зробить за нас те, що маємо зробити ми. Це аксіома громадянського суспільства. І така свідомість потрохи з’являється у головах наших людей. Якщо почати із себе, зі свого будинку, зі своєї вулиці, то так все і зміниться.

- Зміна свідомості – це тривалий процес,натомість в останній своїх заявах Ви та інші депутати Трускавецької міськради просите обласну владу і органи правопорядку перевірити діяльністьмісцевого комунального підприємства, бо є загроза, щочерез його борги «Газу країни» не виділить Трускавцю ліміти на газ. Невже на республіканський курорт чекає холодна зима?

- Ситуація, яка склалась довкола КП « Наше місто» справді критична. Історія така. Станом на 31 серпня цього року населення Трускавця проплатило за тепло майже 118%. Тобто, трускавчани не тільки справно оплачували поточні рахунки, а й повернули частину минулих боргів. Водночас«Наше» місто» за газ розрахувалось лише на 37%, що значно менше від середньообласного показника, який становить майже 86%. Постає питання: де ділася різниця?

- А хто сказав, що їх нема?

- Грошей нема, і сьогодні міський голова ТрускавцяЛев Грицак буквально ґвалтує міську раду, щоб вона дозволила взяти кредит. БоргКП «Наше місто» перед «ГазУкраїни»сягає 4,7 млн грн. А якщо ми маємо борг, то нам не дають ліміт на газ на наступний опалювальний сезон, який розпочнеться буквально через місяць. І от міський голова каже: погасити борг нічим, грошей нема, тому треба брати кредит, принаймні 2 млн грн. Але, знову ж таки, де ділись гроші, які «Нашому містові» заплатили люди, оті 118%. От ми і звернулись в обласну прокуратуру, щоб і вони пошукали.

- Як в прокуратуру?

- За сприяння депутата Львівської обласної ради Богдана Кука відповідне подання 1 вересня зареєстровано в обласній прокуратурі Львівщини. Чи не тому міський голова Трускавця так заметушився з кредитом. Схоже, йому конче потрібні гроші, щоб не стільки заплатити борг за газ, як «прикрити» усі сумнівні оборудки. 17 вересня має відбутися чергова сесія Трускавецької міської ради. Не сумніваюсь, що напередодні депутатів «пресуватимуть» по-чорному.

- Чекайте, а коли стало відомо про борги «Нашого міста»? Не вчора ж?

- Це вже три місяці триває. І замість того, щоб шукати «втрачені» кошти, міський голова каже, що є тільки єдиний вихід – взяти кредит. Без варіантів.Депутати його просять: поясніть, де ділись гроші? Домогтися якоїсьясної відповіді годі. І це при тому, що тарифи на тепло у Трускавці становлять 97,5% від економічно обгрунтованої собівартості тепла. Тобто, практично боргів не повинно було б бути.Спрацювали не ефективно і були інші витрати , - каже міський голова . Мовляв, управління житлово-комунального господарства виннеКП «Наше місто» 2,8 млн грн. Абсурд. Дві комунальні структури між собою судяться! Цей цирк спеціально влаштований, щоб затуманити депутатам голови. До того ж, це управління відповідно до цільових призначень, передбачених у бюджеті міста, мало потратити 1,4 млн грн. Звідки взявся борг 2,8 млн грн, коли законно управління може потратити 1,4 млн грн? Це кримінал.

- А як міський голова планує повертати кредит?

- Це також проблема. Міський голова вже разів вісім звертався до депутатів за дозволом на кредит. Перших разів чотири депутати відмовили майже одразу, бо взагалі не було подано жодних документів.Потім, як я вже казав,ми намагалися з’ясувати, звідки взявся борг за газ: хочемо знати причини, щоб виправити їх і більше не влазити у борги. Безуспішно. Добре, питаємося, як будемо повертати кредит?Відповідь – майном міста, бо КП «Наше місто» – дуже і дуже збиткове підприємство (загальна заборгованість – 11 млн гривень) і навіть не зможе виплачувати відсотки. А це комерційні відсотки – як мінімум 25%. Отож. Хочуть усе повісити на бюджет.

- А про яке майно йдеться?

- Три будівлі ЖЕКу. А вразі чого, де подіти працівників ЖЕКу? А банк точно забере ці будівлі, бо ми не знаємо з чого будемо повертати кредит.

- А земля?

- Тепер землю можна продавати тільки з аукціону. Якщо б проводилось елементарне прогнозування, то можна було б завчасу підготувати земельну ділянку на продаж. Однак безгосподарність завела нас у глухий кут.Можна було б через суд розривати договори оренди щодо земельних ділянок, які ефективно не використовуються. Тобто, їх тримають на «чорний» день, щоб продати. Цивільний кодекс дозволяє черезсуд забирати такі ділянки. Нічого такого не робиться.Кредит і все.

- Є такий інструмент, як висловлення недовіри голові

Не діє цей інструмент, бо голова з депутатами працює індивідуально. Скажімо, медики та освітяни залежні від бюджетного фінансування. А за умови вічного бюджетного дефіциту, маніпулювати бюджетними призначеннями дуже легко.

- Почекайте, а як було у минулі роки - «Наше місто» працювало рентабельно?

- Ні, зовсім ні. У минулі роки у нас був чималий бюджет розвитку, який, як відомо, формується від надходжень з продажу комунального майна та землі. Скажімо, у 2008 році, якщо я не помиляюся, він становив планом 100 млн грн, а виконали на 46 млн. грн. 2009-го планували 25 млн грн., а зібрали 21 млн грн. І саме з цього бюджету ми протягом 4 років фінансували КП «Наше місто». За цей час у статутний фонд цього підприємства ми влили близько 17 млн грн.

- А чому ви тоді не дбали про ефективність.

- Дбали, як не дбали. 2008 року навіть вивели КП «Наше місто» із усіх боргів, планували провести реформування і залучити інвесторів. Однак виконавча влада міста просто ігнорувала наші ініціативи.

- Цього року бюджет розвитку скільки становить ?

- Ми його затвердили у сумі 5,7 млн. грн, але надходжень практично нема?

- Нема що продавати?

- Саме так, вільна земля у Трускавці закінчується. При цьому державні й обласні програми у Трускавці практично не реалізуються. Є така відома обласна програма з енергозбереження. Вона у Трускавці не втілюється…

- Вас послухати, то чинний міський голова взагалі не дбає про свою репутацію?

- Чому, дбає. Піариться, аж гай шумить. Обіцяв відремонтувати дороги і відремонтував– одну, яка веде попри ресторан та розважальний комплекс, що пов’язують з його родиною. А веде вона до санаторію «Карпати», де міський голова є почесним керівником. Добротна така дорога. А програма ремонту дахів. «Практично на 100 відсотків відремонтовано дахи», - це майже дослівна цитата зі звіту міського голови. Беру тільки один мікрорайон. Приблизно 60 відсотків його мешканців написали мені скарги, що у них течуть дахи…

- Таки про воду. Кілька років тому гриміла історія про якогось інвестора, який за 130 га трускавецької землі мав налагодити у місті цілодобове водопостачання?

- З того вийшов цілий пшик. Землю віддали, а вода досі по годинах. Але без піару не минулось. Міський голова думав, що вибори будуть весною, отож навесні дали воду протягом дня. Вибори перенесли на осінь, а наш «Водоканал» заліз у страшні збитки».

Річ у тому, що Трускавець купує воду у Дрогобичі. На вході стоїть лічильник, і споживачі мають лічильники, втрати водичерез витоки – понад 40%, які, ясна річ, оплачує трускавецький «Водоканал». Отож, що більше води буде куплено, то більше витече. Тому дають воду трішки вранці, трішки – ввечері. А технології є, які дозволяють латати труби, не викопуючи їх. Але цим треба займатися.

- А що сталося з інвестором?

- Інвестор – компанія «Альфа+», володіє 49%трускавецького «Водоканалу». Обіцяла зробити цілодобову воду і навіть почала реалізувати цей проект – мав бути окремий водогін з річки Стрий. Натомість мала отримати 132 га у довготермінову оренду. Однакчастина депутатів від «Нашої України» оскаржила договір оренду в суді. Проект призупинили. Закінчилось усе тим, що«Альфа+» усі суди виграла і одразу купила ті ж 132 га землі, а води місто як не мало, так і не має. Інвестиційний договір є, а води – нема, його треба переглянути, але це, знову ж таки, прерогатива міського голови?

- Як використовується ця ділянка тепер?

- Будка і вертольотна площадка. Гектари три продано.

- Є така інформація, що міський голова Трускавця Лев Грицак збирається вступити в Партію регіонів?

- Я цього не знаю. Як на мене, то на місцевих виборах партійна належність не матиме ваги. Натомість виборці голосуватимуть за особистості. Якщо це відповідальнілюди, то вони допоможуть і своїм виборцям і містові загалом. Ні Тігіпко, ні Тимошенко латати трубидо Трускавця не приїдуть.

- Хай там як, але Трускавець – це насамперед місто-курорт. Яка перспектива тут?

- Перспектива добра. Якщо вести системну і скоординовану роботу. Зокрема, спільні рекламні проекти. Головні лікарі санаторій тільки за, але нині від міської влади жодної ініціативи. Річ у тому, що на зміну поколінню, яке ще за Союзу традиційно їздило в Трускавець, приходять їхні діти. А вони вже менше знають про лікувальні властивості Нафтусі. Візьмуть статистику за 2008-й,2009-й і цей рік – наповненість санаторіїв щораззменшується, не сильно, але невпинно. Для прикладу, торік під час епідемії свинячого грипу ми з науковцями провели у Львові прес-конференцію про те, що Нафтуся формує три бар’єри проти свинячого грипу. І це підтверджує практика. Відпочивальники на грип не хворіють, а місцеві мешканці – так. Бо вони не п’ють Нафтусі.

Інша проблема – доконечна потреба дотримання природоохоронних норм, що гарантує збереження якісних характеристик Нафтусі. Адже не буде Нафтусі – не буде міста Трускавця. І це знову ж таки клопіт міської влади.

- А як ви бачите дальший розвиток міста Трускавця в умовах гострого дефіциту місцевого ресурсу?

- Насамперед через реалізацію державних програм. Скажімо, цього року держава надавала кошти на ремонт будинків, збудованих до 1989 року. Але Трускавець нею не скористався…

Також я вважаю, що Трусквець мав би поборотись за статус курорту державногозначення, що гарантувало б відповідне фінансування із Держбюджету.

Є ще одна начебто очевидна річ. Курорт мав би жити з прибутку від Нафтусі. Однак з дивних причин джерела Нафтусі нині не належать містові: «Трускавецькурорт» володіє усіма свердловина і так званими надкаптажними спорудами. Свого часу, коли профспілки продавали «Трускавецькурорт» теперішнім його власника, слід було б розмежувати самі санаторії і джерела, останні разом із допоміжними спорудами і кюветами мали б залишитьсь у власності міста.Натомість приватна структура «Трускавецькурорт» збирає з усіх санаторіїв плату за Нафтусю. При цьому ні копійки до міського бюджету не потрапляє. Це нонсенс. На мою думку, місто, яке надало “Трускавецькурорту» землю в оренду, мало стати співвласником свердловин, і це питання майбутніх переговорів.

- Дякуємо за розмову.

Юрій Яворський народився і виріс у Трускавці. 1985 року закінчив місцеву школу №2. Потім навчався у Львівському державному університеті імені Івана Франка на механіко- математичному факультеті, який закінчив 1992 року - після того, як два роки відслужив в армії. Потімбула аспірантура у цьому ж університеті, де захистив кандидатську дисертацію за спеціальністю математика. Тепер працює на кафедрі математики і методики викладання математики у Дрогобицькому педагогічному університеті імені Івана Франка. 2006 року Юрій Яворський став депутатом Трускавецької міської ради від «Пори», а також тоді ж очолив міську організацію «Пори» у Трускавці. Одружений, виховує двох дочок.

Андрій Возний, Гал-інфо.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ