15 червня на прес-конференції у Львові вчителі російськомовної школи № 35 розповідали про те, що їхню школу нібито намагаються закрити. Однак, як з’ясувалося, ніяких документальних підтверджень цьому немає, і всі заяви педагогів та батьків базуються тільки на чутках.
Ця школа є однією із п'яти російськомовних шкіл. У школі навчається 180 дітей та працює 20 педагогів і техпрацівників. Як повідомила завуч ЗОШ № 35 Тетяна Невська, влада стверджує, що школа є в аварійному стані, однак батьки постійно власними силами роблять в приміщенні ремонт. Заперечивши аварійність приміщення, Тетяна Невська таки зауважила, що дах школи потребує капітального ремонту. І нібито школу № 35 (вул Шухевича, 2) на час капремонту заплановано перевести у ЗОШ № 6 (Личаківський район) та ЗОШ № 52 (Галицькій район), які так само є російськомовними.
«Ми розуміємо, що школа невелика – по одному класу на паралелі і це обтяжує бюджет міста. Водночас з бюджету міста на ремонт передбачено 295 тис. грн», – повідомила завуч.
Натомість начальник управління освіти Володимир Огура стверджує, що школа в жахливому стані і потребує капітального ремонту.
Інший аргумент. Голова ради ЗОШ №35 Ніна Вербова звинуватила завідуючу Галицького управління освіти у тому, що вона не зважає на думку батьківського коллективу. За словами Ніни Вербової, у відділі освіти Галицького району ходять чутки, що капремонт у школі затягнеться, а тому російськомовна школа уже не повернеться у це приміщення.
«Начальник управління освіти Львівської міської ради Володимир Огура має плани щодо приміщення школи, яке є пам’яткою архітектури. Не виключено, що в це приміщення Огура планує перенести приватну школу "Ерудит", якою сам керував до призначення в міську раду і де навчаються діти міського голови Львова Андрія Садового», - переконана Ніна Вербова.
Цю інформацію спочатку ніхто із присутніх не взяв сміливість озвучити, однак в прес-релізі вона була вказана і тільки після наполягань журналістів пояснити, на чому грунтуються такі звинувачення, пані Вербова знову послалася на чутки і пообіцяла надати журналістам докази «найближчим часом».
16 червня актив школи знову скликав прес-конференцію і знову без «доказів», але цього разу масштабнішу, запросивши представників низки російських організацій у Львові. Юристи та експерти висловлювали свій протест, який формально навіть немає до чого прив’язати. На прес-конференцію запросили й начальника управління освіти Володимира Огуру, якого вже встигли охрестити «агресором» та «рейдером».
З’ясувалося, що педагоги російськомовної школи найбільше бояться, що школу після капітального ремонту перетворять в україномовну. Таке припущення висловила голова асоціації культури та освіти «Русский дом», член громадської ради при Львівській ОДА Тетяна Швецова. З початку вона заявила, що з школи № 35 влада міста має намір зробити готель.
«Адже ви прекрасно знаєте, що у нас ні з громадянами, ні з нацменшинами, ні з українцями ніхто в наш час не рахується. Якщо за рік ми раптом ми дізнаємося, що ремонт буде тривати ще якийсь час, а потім школу просто реорганізують і зроблять на її місці якийсь готель… знову переможуть великі гроші. Така прекрасна будівля в центрі міста обов’язково за великі гроші перейде у чиєсь користування», – заявила Тетяна Швецова.
Після зауваження начальника управління освіти Львівської міської ради Володимира Огури про те, що законодавством школи захищені від таких перетворень, Тетяна Швецова висловила побоювання, що з російськомовної школи зроблять україномовну.
За словами голови громадського комітету захисту СШ № 35 Ніни Вербової, на вул Шухевича, де і є школа, чудове транспортне сполучення, а коли школу закриють діти змушені будуть вчитися в другу зміну в іншій школі.
«Коли вони будуть робити домашнє завдання?», - поцікавиться Ніна Вербова.
Окрім того, на її думку, батьки не захочуть вести дітей у школу, яка навіть приміщення свого не має, тому школа неодмінно втратить частину своїх учнів.
Підтвердити документально наміри влади закрити школу учасники прес-конференції не змогли і пояснили, що про це ходять чутки.
Володимир Огура відреагував на це так: «Хто сказав, що вас закриють? Вся ця ситуація базується виключно на чутках, ми коментуємо чутки, які не мають жодних підстав».
За його словами, думка про капітальний ремонт будівлі школи № 35 виношувалася ще до цього бюджетного року.
«Коли я прийшов на посаду, то вже застав стрічку в бюджет і– це сума близько 300 тис грн на цей рік. Нині на завершальній стадії іде проектування робіт. З моменту представлення кошторису буде визначена чітка сума, яка необхідна на ремонт цієї будівлі. Тендер розігрується на загальну суму. Чому я не можу сказати чітко, чи це буде тривати рівно рік чи літні канікули? Тому що немає готового кошторису. Тільки коли пройде тендер, тоді переможець зможе почати роботу. Це є добрий початок того, що міська влада бажає провести ремонтні роботи», – переконаний Володимир Огура.
Учасники прес-конференції продовжували наполягати на тому, що школу хочуть закрити, або перетворити на україномовну.
«Злиття чи реорганізації школи №35 я особисто та Львівська міська влада не допустимо. Мова йде про існування цього навчального закладу. Для того, щоб школа ефективно наповнювалася їй треба створити ще й належні умови, окрім самої роботи педагогічного колективу. Говорити про закриття нема підстав», - запевнив Володимир Огура.
За його словами, конфлікт щодо школи з російськомовним навчанням може бути по- різному розцінений і запевнив, що він є максимально відкритий до дискусії.
«Перед тим, як створювати конфлікт, бо насправді управління освіти його не створила, треба добре з’ясувати факти. Є потреба і необхідність створити хороші умови для навчання. Нині ситуація така, що обстановку штучно нагнітають», – запевнив Володимир Огура.
Він також спростував чутки про те, що школа «Ерудит» має намір зайняти приміщення російськомовної школи № 35: «Ви чудово знаєте, що я мав колись прямий стосунок до створення цих шкіл, і я досить добре знаю ситуацію із середини. Школа «Ерудит» є такою специфічною структурою, яка довозить дітей до школи і додому, тому центральна частина міста апріорі не підходить, адже там нема, де припаркувати автобуси, яких є понад 15. Приватна школа без двора, саду та городу, без доїзду в загазованій частині міста – це біда. В приміщення школи «Ерудит» вкладено такий ресурс, що найближчі років п'ятнадцять їм максимально треба триматися за свої приміщення, адже це величезні кошти. Переїздити – це з області дурниць, якими просто маніпулюють для того, щоб «больнее ударить» по особистості».
Однак, російська громада Львова продовжує наполягати на своєму, що, мовляв, після закриття на ремонт школа не повернеться у своє приміщення, адже влада міста має свої плани на нього, однак всі ці припущення базуються тільки на чутках.
В російськомовній школі № 35 навчається 180 дітей і працює 20 педагогів, тобто в середньому на одного педагога припадає 9 учнів, тоді коли у інших школах таке співвідношення перевищує до 30 учнів на одного педагога. З цього приводу в ексклюзивному коментарі Гал-інфо Володимир Огура повідомив: «За таким розрахунком це так і є, і це інформація для роздумів, але у цьому випадку не можна цей розрахунок брати до уваги, як головний, адже тут іде мова про меншину, яка болісно реагує на такі зміни. Натомість треба запропонувати хороший альтернативний варіант – створити гімназію з російськомовним навчанням, яку можна нормально наповнити учнями, тому що попит на таке навчання у Львові не росте. Отож, пропонується довести школу до нормального стану та наповнити структуру максимально, адже від цієї проблеми реально страждає економіка».
Стосовно можливого злиття шкіл, то Володимир Огура сказав таке: «Закриття навчальної одиниці є ще більш болісним, і в цьому випадку буде недоцільним. Тим більше, що теорію здорового глузду та тверезої логіки ніхто не братиме до уваги, а до уваги братимуть винятково уявний тиск на нацменшини».
Отож, наразі скидається на те, що скандал довкола можливого закриття російськомовної школи є більше надуманим ніж реальним, однак постає питання – для кого це вигідно? Львів знову намагаються дискредитувати та показати нетерпимим до нацменшин? Що ж, у контексті подій 9 травня скандал із закриттям російськомовної школи у Львові можна вдало використати у політичній боротьбі чи то в Україні, чи то Росії, де наближаються президентські вибори. При цьому наперед відомо, хто програє – Львів і львів’яни.
Анна Новик
Фото - korrespondent.net