Не виключено, що комуніст Геннадій Брич, який 9 рік поспіль є міським головою карпатської Турки, піде на третю каденцію. Про це єдиного на Львівщині 79-річного «червоного мера» все частіше просять прості городяни.
Такого кабінету, як у першої людини Турки, я не бачив ні в одного хоч трохи значущого чиновника. Нічого зайвого і дивовижна скромність. Допотопні дешеві меблі, старенький факс, телефон, телевізор «Електрон».
Скільки до Геннадія Брича не приїжджаєш, а антураж не змінюється. Єдине нововведення - все вищий стос паперів на мерському столі.
- Це тому, що проблем все більше і більше, - пояснює Геннадій Кирилович. - І ніякого просвіту ...
Про повінь і «контролерів» від «Свободи»
- Останнім часом Турка регулярно зазнає збитків від повеней? Яка ситуація в цьому році?
- Повінь у нас була в червні. Тричі поспіль. Але такої великої води, як торік, не було. Бог милував.
І тим не менш стихія розмила дороги, підмила і зруйнувала береги. Заподіяні збитки становлять близько 250 тисяч гривень. Ми це все оформили, а грошей нема. Кошти виділяють тим, хто більше кричить. Піднімає галас в пресі, знаходить лобістів. Так бути не повинно
- Останнім часом область потрясають скандали, пов'язані з розкраданням паводкових коштів. Викриті десятки чиновників ...
- Від повені Турка найбільше постраждала в 2008 році. Ліквідовуючи наслідки стихії, я тоді побудував п'ять мостів, відремонтував 13 доріг. Після цього у нас було вісім (!) перевірок. Проте жодна з них порушень не виявила.
Серед «контролерів» були навіть депутати від «Свободи» - комісія з облради. Вони повинні були перевіряти Старий Самбір, але потім вирішили їхати в Турку. Розраховували, напевно, «злапати комуняку, який вкрав державні гроші».
Я їх посадив у машину і повіз по місту, показав усе, що побудував. Більше не потрібно було жодних аргументів. Вони подивилися і кажуть: «Ми переконані, що у Турці гроші не вкрали». Потім, правда, в одній з обласних газет написали, що в Турці грошей вкрали найменше.
«Ще візьмуть і підстрелять»
- Голови сільрад і мери невеликих міст постійно фігурують у викритих земельних аферах. Останній гучний випадок - затримання на хабарі в 40 тисяч доларів мера міста Винники «нашоукраїнця» Теодора Гудзяка (хабар вимагався за виділення земельної ділянки). Як би ви прокоментували це явище?
- У владу сьогодні масово йдуть пройдисвіти-«врєменщики». Щоб вкрасти і нажитися. Більше їх не цікавить нічого, іншими словами, «після нас хоч потоп». Я ж у Турці пропрацював все життя. Одинадцять років - першим секретарем райкому КПУ.І не нажив абсолютно нічого. Живу в квартирі, яку ще отримав за радянської влади. Дачі не маю. Їжджу на службових «жигулях. Тому що так мене виховали. За принципом - раніше думай про Батьківщину, а потім про себе. Тепер же все по-іншому: раніше думають про себе, а в останню чергу про неньку Україну. Починаючи з самого верху.
- На Львівщині одне з найпоширеніших порушень - самозахоплення землі. Як із цією бідою в Турці?
- Незаконних захоплень багато. І робиться це дуже нахабно. Не так давно, приміром, я прибрав через суд торговельні вагончики біля залізничного вокзалу - вони експлуатувалися з порушеннями. Натомість місцеві бізнесмени - їхні власники - почали будувати там двоповерховий будинок - без узгодження, необхідних документів. Я звертався до міліції, прокуратури. Але звідти приходять одні відписки. Тим часом будівництво кипить. Його ініціатори, швидше за все, думають так: Брич вже старий, на третю каденцію не піде. А з тим, хто прийде після нього, ми зможемо усе владнати.
Землю, як правило, захоплюють ділки, які мають покровителів в органах влади. Саме тому вони й творять що хочуть.
Ходоки від таких підприємців приходять до мене навіть додому. Спочатку намагаються умовити, потім застерігають, попереджають, погрожують. Я іноді чесно кажучи думаю, ще десь візьмуть і підстрелять. Адже в такий спосіб з незговірливими міськими головами в Україні «домовлялися» вже не один раз.
Люди над обривом
Незважаючи на 35-тиградусную спеку, Геннадій Кирилович хоче показати мені наслідки повені. На «мерському» «жигулі» їдемо на вулицю Горішню - у місце, де річка Літмир підмила береги біля житлових будинків.
... Будинок матері-одиначки Ніни Струналь - старенька дерев'яна халупу з двох кімнат. Берег біля цієї будівлі розмитий найсильніше. Від обриву, що там утворився, житло відокремлює лише один метр.
- Найстрашніше, що тут живе багатодітна сім'я, - говорить Геннадій Брич. - Ніна Струналь сама виховує вісьмох дітей, молодшій дитині - три рочки. Щоб їх убезпечити, потрібно чим скоріше зміцнювати берег. Я доводжу це, де тільки можу, постійно вожу сюди різні комісії, а все без толку - гроші на ліквідацію наслідків стихії не виділяють.
Будинок Марії Раповец, що на протилежному березі, також у безпосередній близькості до річки.Жінка розповідає, що її сім'я від повені захищалася саморобною дамбою - з смерек. Але вода греблю вирвала і забрала. І тепер, коли починається дощ, в будинку ніхто не спить.
- Постійно виходимо на двір і дивимося за рівнем води, - каже Марія. -Це не життя, а суцільна мука.
Замість епілогу.
Вже збираючись їхати, питаю Геннадія Кириловича, чи піде він на третю каденцію.
Бріч зітхає і відповідає після невеликої паузи:
- Ще хочу трохи пожити. А ця робота - щодня на нервах. Я не Брежнєв ...
Потім додає:
- Я ще подивлюся, хто буде йти на мера. Якщо з тієї категорії, що думають лише про свою кишеню, то я їм охоти трохи збавлю - мене народ обере. Останнім часом люди все частіше зупиняють на вулиці і говорять: «Збирайтеся Генадію Кириловичу на третю каденцію, бо без вас пропадемо».
Коли я обирався перший раз, було вісім претендентів, другий раз - вже тринадцять. Зараз, коли Брич газифікував Турку, очистив від сміття, освітлив, налагодив роботу житлово-комунального господарства, може бути і двадцять. Проте, скільки б не було, я впевнений, що знову отримаю перемогу.
Віктор Корнієнко для Гал-інфо.