Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

Контрабандистам вольниці не буде, - Микола Харкавий

Радник митної служби першого рангу Микола Харкавий Львівську митницю очолив менш як два місяці тому. Він обійняв цю посаду саме у той час, коли львівські митники опинились у центрі суспільної уваги. Чи вдасться новому керівникові навести «антиконтрабандний» лад? Чи знову система «з’їсть» реформу? Перше враження - головний митник добре знається на своїй справі…

Про себе і кадрову веремію

- Миколо Олександровичу, насамперед коротко розкажіть про себе, про свою службу в митних органах.

- Народився я в селі Свіршківцях, що на Хмельниччині, 12 листопада 1968 року. Мої батьки прості, добрі і надзвичайно працьовиті люди. Тато працював майстром на цегельному заводі, мама - бухгалтером в побуткомбінаті. Вони змалечку привчили мене до праці та порядку. Школу закінчив із золотою медаллю. Згодом поступив на історичний факультет Кам'янець-Подільського педінституту. Відслужив в армії.

На другому курсі інституту одружився. Дружина – колишня однокласниця, з якою я сидів за однією партою. Разом ми вже 20 років. Виховали доньку, нині вона студентка юрфаку Національної академії внутрішніх справ України.

Службу в митних органах розпочав в 1994 році – з посади інспектора митного посту «Камянець-Подільський». Пройшов всі щаблі службової драбини, паралельно закінчив юридичний факультет Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Обіймав керівні посади в кількох регіональних митниць, двічі працював в центральному апараті Держмитслужби України. До приїзду до Львова вісім місяців очолював Хмельницьку митницю.

- На Хмельницькій митниці ви здобули репутацію досить жорсткого керівника – так стверджують тамтешні митники і журналісти. І є така думка, що саме тому вас скерували на Львівщину: аби жорстко та в короткий час розчистити західні «ворота країни» для східняків?..

- Заяви про дискримінаційну кадрову політику на Львівській митниці абсолютно надумані. З митних органів сьогодні масово звільняють працівників, які були задіяні в контрабандних схемах, скоювали інші серйозні правопорушення. До того ж такі процеси відбуваються на всіх українських митницях, а не лишень на Львівщині. З Південної митниці, наприклад, в березні одночасно звільнили 20 працівників, у яких була заплямована репутація. Однак політичний скандал навколо цього ніхто не роздмухував.

- А як ви прокоментуєте таке твердження: на посади звільнених працівників – уродженців Західного регіону масово призначають східняків, оскільки у столиці галицьких митників вважають тонально корумпованими.

- Таке твердження не витримує жодної критики. З інших областей на Львівську митницю останнім часом прийшло трохи більше як десять працівників. На фоні штатної чисельності митниці – 1122 працівників – це крапля в морі.

Поміж таких службовців – новопризначені керівники чотирьох митних постів: «Краковець», «Рава-Руська», «Мостиська» і «Городок», яких на Львівщину перевели з Південної митниці. А також – перший заступник керівника митниці, начальники відділу кадрів і відділу контролю митної вартості. Останні прийшли зі мною з Хмельницької митниці. Так само, як і я, вони є уродженцями Хмельниччини – найстарішої області Західної України.

Усіма іншими відділами, в тому числі тими, що безпосередньо провадять митний контроль, митне оформлення, пропуск транспортних засобів, керують львів’яни. Жодного упередженого ставлення до них нема. Є вимога – чесне і фахове виконання своїх обов’язків.

Хотів би також звернути увагу на те, що серйозними кадровими ротаціями охоплені всі митниці. Львівські митники, скажімо, сьогодні працюють в Криму, Одеській і Харківській областях. І така кадрова політика, яку проводить голова Держмитслужби Ігор Калєтнік, себе повністю виправдовує: сприяє запобіганню проявам корупції, підвищує рівень професійної підготовки працівників.

Про наповнення бюджету і протидію контрабанді

- Одне з головних завдань, яка стоїть перед митними органами, наповнення бюджету. Яких результатів вдалося досягти Львівській митниці за перший квартал цього року?

- У січні-березні цього ми перерахувала в Держбюджет 831,5 млн гривень, що майже на 50% більше, ніж за аналогічний період торік. При цьому в березні Львівська митниця вперше за останніх півроку виконала планові показники в повному обсязі. В бюджет було перераховано 337,6 млн гривень, планові показники становили 337,2 млн гривень.

- За рахунок чого вдалося збільшити надходження?

- Передусім завдяки широкомасштабним заходам щодо перекриття контрабандних каналів. Сьогодні можна впевнено стверджувати, що для контрабандистів привільне життя на західному кордоні закінчилося.

Не менш важливий фактор – протидія корупції в митних органах. Мається на увазі послідовне, безкомпромісне очищення Львівської митниці від корумпованих працівників.

- Якщо конкретніше, скільки порушено кримінальних справ? Якою є вартість вилучених незадекларованих товарів?

- З початку року було порушено 7 кримінальних справ про контрабанду на загальну суму 13 млн 730 тис. грн. Порівняно з аналогічним періодом 2010 року вартість предметів контрабанди зросла більше ніж учетверо. Готуються матеріали для відкриття ще 4 кримінальних справ, і найближчим часом ці напрацювання будуть доведені до логічного завершення. Окрім того, було відкрито 598 справ про порушення митних правил – на загальну суму 19 млн 392 тис. грн. (в аналогічному періоді торік таких справ було 460).

Вдалося, зокрема, затримати дві вантажівки з партіями контрабандного одягу і взуття. Фактично це були брендові речі. Цей товар, загальна вартість якого становить, близько 700 тисяч гривень, на територію України було ввезено під виглядом гуманітарної допомоги.

Попередили спробу незаконного переміщення великої кількості цигарок – більше як 100 тисяч пачок. Контрабандний товар на вантажному автомобілі з напівпричепом перевозив громадянин України, який прямував в службову поїздку в Польщу. Сигарети були заховані в спеціально виготовлених порожнинах соснових будівельних стовпчиків. Загальна вартість затриманої контрабанди – понад 1,5 млн гривень.

- Як просувається розслідування справи про контрабанду, до затримання якої причетні депутати облради від «Свободи»? Чи підтвердилася інформація, що вантаж переміщувався за однією з добре напрацьованих контрабандних схем. В обласній раді, зокрема, звучали заяви, що через чернівецьку фірму, якій належить затриманий вантаж, тільки за лютий пройшли без сплати належних платежів 167 вантажівок з контрабандою.

- Жодних матеріалів, які б підтверджували цю інформацію, на сьогодні в правоохоронні органи не надано. Все обмежилося гучними, непідтвердженими жодними документами і фактами заявами.

Що стосується затриманого контрабандного вантажу, то за цим фактом, як відомо, ми порушили кримінальну справу. В цей час її розслідує обласна прокуратура, якій ми передали всі зібрані матеріали.

- Беручи участь в міжвідомчій нараді правоохоронних органів Львівської області, ви заявили, що боротьбу з контрабандою вдалося активізувати за рахунок покращення аналітично-пошукової роботи. Розкажіть про це докладніше.

- У службі боротьби з контрабандою ми створили аналітичну групу, яка через комп’ютерну мережу у повній мірі відстежує переміщення вантажів через митну територію України, аналізує попередні декларації, які подають суб’єкти підприємництва, контролює заявлену вартість. Простіше кажучи, головна ставка зроблена на аналітичну роботу. Саме таке завдання на колегії Держмитслужби поставив Ігор Калєтнік. І коли таким шляхом вдається виявити правопорушення, група працівників оперативно виїжджає на пункти пропуску для його фіксації.

До речі, на початку квітня ми плануємо провести заслуховування всього особового складу митниці щодо конкретного внеску кожного працівника в боротьбу з контрабандою і з порушеннями митних правил. Переконаний, що це також дасть свій позитивний результат.

Про черги на кордоні і результати тестування

- Одне з головних завдань, розпочатої торік реформи митної служби, – щоб зникли черги на пунктах пропуску. Як ця проблема розв’язується на Львівщині?

- У нас це питання сьогодні гостро не стоїть. Черги час від часу виникають, зазвичай, на митному посту «Рава-Руська». Однак на це є відповідні причини. Адже згаданий пункт пропуску давно вподобали дрібні контрабандисти. Здебільшого це жителі прикордонних сіл і містечок, що з обох боків кордону. Наші громадяни заробляють на вивозі в Польщу цигарок. Поляки заїжджають в Україну на автомобілях, щоб скупити бензин, при цьому в день стараються зробити кілька «ходок». Найближчим часом у нас заплановано кілька спільних заходів з прикордонною службою, їх результатом має стати вирішення питання з чергами на митному посту «Рава-Руська».

- На одній з прес-конференцій голова Держмитслужби заявив, що хоче зробити з митника «майже універсального солдата». Як, на вашу думку, має змінитися працівник митниці після закінчення реформи, яка проходить під гаслом «Обличчям до людей».

- Передусім має підвищитися його фаховий рівень, рівень знань чинного законодавства. Інспектор повинен буде вміти провести всю процедуру митного оформлення - від початку до кінця. Без цього він просто не зможе далі працювати і виконувати покладені на нього функції. Адже після запланованого скорочення особового складу навантаження на працівників митниці значно збільшиться. Зростуть також вимоги у зв’язку з проведенням Євро-2012.

Власне, керівництво Держмитслужби це добре розуміє. Саме тому, аби визначити реальний стан з фаховим підготовкою працівників митниці, було запроваджено внутрішнє комп’ютерне тестування всіх без виключення посадових осіб.

- Цікаво, якими є результати тестування на Львівщині? Нещодавно, як відомо, закінчився його другий етап.

- З 906 працівників, які пройшли тестування на Львівській митниці, 213 отримали «двійки». Результат, як кажуть, говорить сам за себе…

У той же час було дуже приємно, коли я довідався про результати другого етапу тестування на Хмельницької митниці. В системі митних органів України вони виявилися найкращими. Загалом були перевірені знання в 175 працівників. 26 з них отримали «п’ятірки», 77 – «четвірки», 59 – «трійки». «Двійок» було лише 13.

- А як з «п’ятірками» у Львові?

- 15 «п’ятірок» на всю митницю. Одна з них – моя.

Віктор Корнієнко, фото автора.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ