Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика

«Корінний народ»: як Україні захистити кримців на окупованій території

Питання етнонаціональної політики в Україні були завжди поза публічним дискурсом. Держава не проводила належної етнонаціональної політики, і за це ми розплачуємося тепер. Про це сьогодні, 13 червня, під час прес-конференції на тему «Захист прав корінних народів в контексті збереження територіальної цілісності України» розповіла професор, політолог Антоніна Колодій.

«Депутати під впливом подій політичного життя порушували ці питання, виносили їх на обговорення, а потім відкладали у довгу шухляду. Після анексії Криму ці проблеми стали питанням збереження держави України. Кримсько-татарський народ, який був союзником національно-демократичних сил, залишився в незрозумілому становищі в умовах російської окупації на Кримському півострові. Для держави вирішення питання корінних народів - це питання збереження союзників на півострові. Кримці повинні бути підтримані українською державою у своїх справедливих вимогах», - сказала Антоніна Колодій.

За її словами, у міжнародному праві «корінні народи» трактується як такі, що проживають на територіях, над якими була встановлена влада інших етносів і їхній розвиток був зупинений через колонізаторство.

Антоніна Колодій наголосила, що це стосується тих народів, які мали свої суспільства ще до приходу колонізаторів, а відтак хочуть зберегти свою самобутність.

За її словами, в умовах окупації Криму Російською Федерацією різко загострилася проблема подальшої долі кримських татар на тимчасово окупованій території АРК, їхнього статусу та ролі у визначенні майбутнього Криму. Розв’язання цієї проблеми на законодавчому рівні значною мірою сприяло би підтримці активного проукраїнського населення, що залишилось на тимчасово окупованій території АРК та заклало би основи законодавчого врегулювання шляхів повернення тимчасово окупованих земель АРК корінним народам України, в тому числі кримським татарам.

Політолог зауважила, що Верховна Рада України упродовж останніх кількох місяців приділила певну увагу питанню надання гарантій прав кримськотатарського народу у складі Української Держави та більш загальному питанню захисту прав корінних народів України. Однак до ухвалення законодавчих актів хоча би в першому читанні справа не дійшла.

Враховуючи політичну актуальність і гуманітарну значущість цього питання, група науковців та громадських діячів ЛРІДУ НАДУ при Президентові України взяла на себе відвагу сприяти прискоренню прийняття Верховною Радою України законодавства, яке б гарантувало захист основоположних прав корінних народів, у тому числі право на самовизначення та створення національно-територіальної автономії кримських татар на тимчасово окупованій території АРК. З цією метою при кафедрі політичних наук і філософії Львівського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України була створена робоча група фахівців, які на громадських засадах розробили свій варіант проекту Закону «Про права корінних народів України». Проект планують передати лідерам депутатських фракцій та окремим депутатам для подальшого його просування в парламенті. На думку членів робочої групи, в цьому законопроекті враховані плюси й мінуси відповідних законопроектів, які вже вносилися до Верховної Ради України і були відправлені на доопрацювання.

Крім того, членами робочої групи був зроблений фаховий, узгоджений із термінологією чинного українського законодавства та міжнародного права, україномовний переклад тексту Резолюції ООН від 13 вересня 2007 року про прийняття «Декларації Організації Об’єднаних Націй про права корінних народів». Пропонується, щоб Верховна Рада затвердила цей варіант перекладу як офіційний та схвалила саму Декларацію, оскільки саме на ній має базуватись національне законодавство про права корінних народів.  

Як зазначила Антоніна Колодій, варто чітко розмежовувати поняття «корінний народ» та «титульна нація». Корінні народи повинні бути захищеними, повинні мати право на освітні навчальні заклади, у тому числі вищі, повинні бути представлені у парламенті та органах місцевого самоврядування. Також важливо, щоб їхні права не порушували права інших громадян.

За словами Антоніни Колодій, коли кримців на законодавчому рівні визнають корінним народом, то вони матимуть навіть право позиватися до суду за неврахування їхньої думки під час насильницького приєднання Криму до Росії.

«Росія вже теж почала говорити про це, тому ми повинні першими зафіксувати цей статус інакше цей козир у міжнародному плані пропаде», - наголосила політолог.

Фото - REUTERS.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ