Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика

Львівську обласну раду треба буде розпустити, якщо вона стане недієздатною, – Олег Паска

Напередодні президентських виборів Львівська обласна рада вступила в період нестабільності. Намагання політичних сил створити для себе вигідну передвиборну стартову площадку, нехтуючи інтересами регіону, може спричинити розпуск обласного парламенту. Які приховані причини останніх конфліктів в облраді і чи вдасться запобігти крайньому варіанту розвитку подій, – про це в інтерв’ю з головою депутатської групи «Наша Україна» у Львівській обласній раді Олегом Паскою.
 

– Останні сесійні засідання Львівської обласної ради засвідчили, що вона починає переймати найгірший  досвід Верховної Ради : блокування трибуни, внесення на розгляд непідготовлених рішень, суперечки між тими фракціями, які, здавалося б, мали б єднатися на демократичних засадах. Що відбувається?

  Найперше хочу сказати, що в обласній раді ці процеси почалися не випадково. Безперечно, вони пов’язані з тим, що де-факто стартувала президентська передвиборна кампанія. І тому, вчинки  політичних сил, фракцій, котрі представлені в обласній раді, слід розглядати саме  під кутом зору президентських виборів. Як ви звернули увагу, обласна рада досі працювала більш-менш злагоджено, різні групи вели пошук компромісів під час голосувань за ті чи інші питання. Сесії відбувалися з поперемінним успіхом  тих чи інших об’єднань фракцій. Була угода між БЮТ та «Нашою Україною». Пізніше, коли в Києві активізувалися переговори між БЮТ та Партією регіонів, «Наша Україна» вийшла з коаліції. Окрім того, зародилися дуже складні процеси  в середині фракцій. Зокрема, в БЮТі зародились відцентрові тенденції . Не можу сказати що це розкол, але серйозне розмежування між  групами впливу очевидне.

Окрім того,  вже багато говорено про відставку з посади заступника голови Львівської обласної ради бютівки Людмили Козак. Особисто я до неї ставлюся абсолютно нормально. Але проблема не в цій особі, проблема а в самому БЮТі. Це наочна ілюстрація тих відцентрових процесів, які нині відбуваються в БЮТі. Про це я говорив давно, але на мої слова не звертали увагу.

У «Нашій Україні», навпаки, спостерігаються процеси об’єднання, централізації та посилення фракції. Як на мене, саме ці об’єднавчі настрої насторожили представників інших політичних сил.

На жаль, на цей час події розгортаються за найгіршим варіантом .  Йдеться про спробу перевести обласну раду в режим прийняття рішень не політичними методами, не шляхом домовленостей, а зовсім іншими методами – тиску і кулуарних змов. Водночас фракція «Наша Україна» робить все для того, аби цю ситуацію виправити і щоб обласний представницький орган не скотився до того низького рівня, на якому облрада ще не була за часів незалежності України.

– Все ж таки, що відбувається в БЮТі? Несподіване звільнення Козак, потім заява про опозиційність, далі – після візиту до Львова Тимошенко    блискавична відмова від опозиційності, згодом замість Козак у БЮТі з’явилось аж два кандидати-конкуренти на посаду заступника?

– На мою думку, слабкість БЮТу в його недемократичності. Судіть самі, приїхала Юлія Володимирівна і сказала, що ніякої опозиції, залишаєтесь на старих позиціях. Але ж це не правильно, коли в структурі насаджується позиція «зверху», коли «працює» жорстка командна вертикаль, котра не передбачає демократичності прийняття рішень. І це повинно насторожити суспільство.

Найдемократичнішими структурами в обласній раді я би назвав «Нашу Україну», «Пору» та УНП. Щодо БЮТу, то це дуже жорстка політична структура, зрештою, як і «Свобода». Такі командні способи структурних будов неминуче призведуть до авторитарного суспільства, до диктатури. Нам потрібно добре придивитися до того, хто що робить, а не до того хто, що говорить.

«Наша Україна» є найбільш перспективним політичним ядром в обласній раді, там є реально багато фахівців, які не криками, а роботою доводять, що їм можна довіряти. Нагадаю, проблема усіх політичних партій, котрі зійшли з політичної арени, полягала в тому, що центр намагався керувати регіонами, не прислухаючись до їхніх думок. За таких обставин партія перестає відображати інтереси виборців, інтереси широких верств населення.

Якщо взяти загалом,  опозиція у теперішній Львівській обласній раді можлива?

– Сьогодні обласній раді опозиції нема. Єдина політична сила, яка може опинитися в опозиції – це «Наша Україна», якщо не буде, звичайно, реально на папері підписано документ про коаліцію.

На мою думку, не може бути жодних меморандумів, має бути укладена угода, де  буде чітко розписано за що відповідає певна  політична сила в обласній раді. Все, що було досі, робилося в напівусній чи напівписьмовій формі. Тобто,  була ситуативна домовленість. І тому, треба жорстко прописати коаліційну угоду. Лише по тому ми зможемо говорити про якусь опозицію та коаліцію. Вести мову про опозиційність тепер – це лише гра на публіку.

– Відкритим залишається питання щодо заступників голови обласної ради?

– Знову ж таки, це питання тісно пов’язане з попереднім.  Адже обирати тепер першого заступника від БЮТу – це те саме, що поставити воза попереду коней. Чому? Та тому, повторюю, що має бути чітка угода, яка регламентуватиме всі домовленості. Візьміть хоча б призначення Ростислава Бондаренка на посаду голови бюджетної комісії. Поспішне голосування, всупереч волі голови обласної ради. Це було ситуативне голосування,  66 голосів «за».

– Власне, голосування за Бондаренка, що це було?

– Ще раз наголошу, це голосування, як і багато інших, зрештою, як і сама коаліція, є ситуативним. Саме у такий спосіб була звільнена  з посади заступника голови обласної ради Людмили Козак. Ситуація хитається, то в один, то в інший бік.  А потрібно відштовхуватися від того, що є стабільним в обласній раді. Стабільним є голова облради, якого не можливо зняти, хай як би того хто не хотів. «Наша Україна» є консолідована, це понад 43 голоси, а для зняття голови облради потрібно 80. (Нагадаємо, всього у Львівській обласній раді 120 депутатів).

Друге. Слід мати на увазі, що кандидатури заступників за регламентом пропонує голова обласного представницького органу. Тому треба зберігати спокій, дотримуватися чинного законодавства, регламенту та виконувати домовленості. Якщо ж діяти за схемою, яку було використано, то це може призвести до того, що обласна рада може стати недієздатною. Тоді її потрібно буде розпустити…

– На Вашу думку, призначення Бондаренка головою бюджетної комісії це намагання показати Сенику, що є сила, яка може діяти «вже і негайно»? Незважаючи, на його бажання чи небажання.  Можливо, голові облради не довіряють, або ж його хотіли спровокувати  на різку реакцію?

– Насправді проблема не в Сенику, не  в  тому, що хтось остерігався, ніби Сеник не дотримає обіцянки підтримати кандидатуру Бондаренка. Річ у тому, що існують переговорні групи, які ведуть перемовини на предмет формування більшості у Львівській обласній раді. Наскільки мені відомо, то переговорні групи так і не домовилися, бо ніде нема задекларовано, що така більшість існує. Тому робимо висновок, що більшість, яка призначила Бондаренка, оті 66 голосів, є ситуативною. І ця ситуативна більшість є загрозою для Львівщини. Адже сьогодні ситуативна більшість приймає одні рішення, а завтра діаметрально протилежні, і ми не бачимо якогось конкретного напряму, в якому рухається область. І не бачимо суб’єкта відповідальності, бо ситуативна більшість за визначенням змінна. Обласна рада в такий спосіб стає нестабільною. І саме цього слід очікувати напередодні президентських виборів. Більше того, на мою думку, те, що ми маємо у Львівській обласній раді частково спричинено тим, що БЮТ хоче стартувати в президентській кампанії як опозиційна сила Львівщини. Але це мало допоможе, їхній  рейтинг впав і надалі падатиме.

Але, наскільки я володію ситуацією, в «Нашій Україні» теж не все гаразд. Чи можете спрогнозувати, кого підтримуватиме Ваша фракція?

Мені прикро, що у фракційній «Нашій Україні» є люди, котрі декларують підтримку Арсенія Яценюка. Насправді, вони не є членами нашої партії, але пройшли до обласної ради завдяки блоку «Наша Україна». Особисто мені би не хотілось, щоб президентом України був чоловік, який бігає до кожного жалітися, бо йому показали якийсь жест. Раніше Яценюк бігав жалітися до Президента, а тепер до кого побіжить? Хіба до Президента в сусідню країну. Президентом має бути чоловік з відповідними принципами, який би міг жорстко боронити державу.

Якщо повернутися до ситуації в обласній раді. БЮТ очевидно буде робити певну напругу навколо ситуації із заступником голови. Наскільки відомо,  конкретної особи на цю посаду в них ще немає. Ширяться чутки,  що це може бути Задорожний або ж більш консолідований Білик. Видається, що це робиться з одного боку для того аби засвітитися на виборах, а з іншого аби обійняти певну посаду.

Львівська обласна рада  загубила ціль та мету – це умовно. Звичайно стратегія є, але вона багатовекторна. Висування кандидатур – це бабрання в болоті. Тому напруга буде. І представницький орган використовуватимуть усі політичні сили, котрі будуть учасниками виборчого процесу. А пасивних спостерігачів президентської гонки в облраді я просто не бачу!

– Однак є багато прикладів, що з «Нашої України» виходять люди, які стояли біля витоків створення політичної структури.  А Ви кажете про тенденцію до централізації?

– Це інше. Від нас йдуть ті політики, які шукають собі краще, тепліше місце під сонцем. Їх розрахунок простий: Ющенко вдруге не стане президентом, а тому треба рятуватися. Не торкаючись етичного виміру такого вибору, хочу наголосити: якщо ми не відстоїмо наш вибір та не оберемо Ющенка президентом на наступну каденцію, то багато людей згодом пошкодують. Я вважаю, що нема іншої кандидатури, яка б так послідовно відстоювала українські інтереси. Задумайтесь на мить: Тимошенко,  Янукович чи навіть Яценюк, чи спромоглися б вони так активно відстоювати питання Голодомору або так принципово підтримувати реформу в освіті. Пригадаймо минулорічну ситуацію.  За день до тестування Юлія Тимошенко зробила атаку на Міністерство освіти та науки, зокрема, на міністра Івана Вакарчука. Це промовистий факт! 

– А ви особисто вірите в перемогу Ющенка?

– Знаєте, я переконаний, що здоровий глузд переможе, що українці зроблять правильний вибір, переконаний в тому, що Юлія Володимирівна не буде Президентом, і Арсеній Петрович не буде. Переконаний, що ми будемо мати боротьбу між Віктором Федоровичем та Віктором Андрійовичем. А рейтинг Тимошенко у жовтні становитиме 6-7%.

– Дякуюємо за розмову.

 Розмову вела Наталія Коваль.

 

 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ