Дострокові вибори до парламенту вкрай потрібні, адже лише новий парламент дасть змогу ефективно впроваджувати реформи. Залишається відкритим питання щодо виборчої системи. Про це сьогодні, 12 червня, в коментарі Гал-інфо розповіла політолог, виконавчий директор ЛОГО КВУ Оксана Дащаківська.
Вона зазначила, що теперішнім політичним силам, які представлені в парламенті, вигідна пропорційна системи із закритими виборчими списками (2007 рік), однак така система вже не влаштовує виборців.
«Ще у 2012 році було проведене експертне опитування, до якого залучили понад 500 експертів. За його результатами визначено, що треба впроваджувати пропорційну систему з відкритими виборчими списками», - сказала Оксана Дащакчвська.
Експерт додала, що відповіддю на такі суспільні запити стали зареєстровані законопроекти у ВРУ. Таких законопроектів є три: авторства М. Рудьковського, колективу авторів - Р. Кошулинський, Ю. Сиротюк, Ю. Михальчишин, а також за авторством позафракційного Ю. Мірошниченка.
Оксана Дащаківська наголосила, що текст останнього недоступний в мережі Інтернет.
«Усі законопроекти передбачають пропорційні систему виборів з відкрити партійними списками. В обох законопроектах передбачено загальнодержавний список, який формується з кандидатів, що включені до регіональних округів, за них персонально буде голосувати виборець. Передбачено зниження виборчого бар’єра для політичних партій – з 5% до 3%, що дає можливість для проходження малих політичних партій. Законопроект Мірошниченка, за словами автора, передбачає зниження виборчого бар’єру до 2%», - розповіла Оксана Дащаківська.
Вона також додала: «Оскільки нині зареєстровано в України понад 140 партій, а їхня участь у виборах незначна, то маємо всі підстави говорити про те, що партійна система України все ще формується. Тому зниження бар’єру є виправданим. На мою думку, кількість політичних партій зростатиме, і ми матимемо кілька нових політичних сил у парламенті».
Водночас Оксана Дащаківська наголосила на ще кількох відміностях, що є у законопроектах.
«Відмінності закладено до деяких виборчих процедур, зокрема у законопроекті Рудьковського пропонується створити 28 виборчих округів, а «свободівському» - 30. Законопроект Рудьковського також передбачає дотримання закону про рівність прав чоловіків та жінок та зобов’язує політичні партій у кожній п’ятірці подавати кандидата жіночої статті. Є відмінності щодо виборчої агітації», - зазначила експерт.
Оксана Дащаківська додала, що законопроект Мірошниченка передбачає надання виборцям можливості впливати на персональний склад Верховної Ради України - всі кандидати у депутати, які отримують у територіальному виборчому окрузі кількість голосів виборців, яка дорівнює або є більшою за виборчу квоту для територіального виборчого округу, гарантовано вважаються обраними депутатами незалежно від черговості кандидата у партійному списку, за умови, що партія, яка висунула такого кандидата, подолала 2% виборчий бар'єр.
«Такі зміни виборчої системи сперичинять і зміну культури голосування. Виборчий бюлетень буде передбачати не просто дію поставити галочку, а слід буде вписати номер партії та номер кандидата. Це значить, що буде потрібна широка інформаційна кампанія для ознайомлення виборців з правилами голосування», - сказала Оксана Дащаківська.
За її словами, загалом зміна виборчої системи – запорука нової якості парламенту, бо пропорційна складова стимулюватиме до розвитку нових загальнодержавних політичних партій, а відкриті списки – стимулюватимуть партій до посилення конкуренції та прозорості їх існування, регіональна прив’язка сприятиме посиленню взаємозв’язку між виборцями та депутатами.
«Разом з тим, є певна небезпека у тому, що вже зареєстровано аж три законопроекти. Бо це означає, що нема політичної волі для реальних змін, бо не має спільної роботи над ними. Існує загроза, що жоден зі законопроектів не набере достатньої кількості голосів. І тоді політичні партії можуть прийняти закон про закриті виборчі списки, пояснюючи, що така політична доцільність. Однак закриті списки лише ускладнять політичну ситуацію в державі, адже знову з’явиться загроза появи у списках спонсорів, олігархів, осіб, залежних від лідерів, що зробить політикою ще більш закритою», - наголосила експерт.
Також Оксана Дащаківська зазначила, що законопроект Рудьковського готувався за погодженням з громадськістю, а до його напрацювання долучилися експерти Юрій Ключковський та Євген Радченко, який представляв ініціативу «Реанімайціний пакет реформ».
Водночас, як наголосила політолог, зміна виборчої системи з таким складним підрахунком робить ще більш нагальним професійність та законодавчу грамотність підготовки членів виборчих комісій.
Фото - partyofregions.org.ua