10 липня у Трускавці відбулося виїзне засідання Комітету Верховної ради України з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму, на якому провідні туристичні організації Львівщини спільно з законодавчою та виконавчою владою (представленою головою ЛОДА Олегом Синюткою) обговорили пропозиції до змін до законодавства, які мали б поліпшити роботу туристичної галузі. Після засідання Комітету журналіст «Гал-інфо» поспілкувався з депутатом Львівської обласної ради, директором Трускавецького водоканалу Петром Іванишиним.
Мені дуже сподобалося, що така подія відбулася у Трускавці. Це результат багаторічної роботи. 2011 року з ініціативи міського голови в структурі Трускавецької міської ради було утворено Управління з розвитку курорту. Вважаю, що за цей час нам вдалося серйозно просунутися в розвитку галузі, але нам потрібна глибша консолідація зусиль суб’єктів господарювання. Потрібно спільно просувати наше місто-курорт на український та світовий ринок оздоровчих та туристичних послуг. Мене, наприклад, дивує, коли різного роду політикани, що називають себе патріотами міста, тішаться від того, що нам щось не вдається.
Кого ви маєте на увазі?
Різних людей. Можу назвати, наприклад, групу депутатів міської ради, яку пов’язують з Андрієм Кульчинським (депутат міської ради, головний лікар Трускавецької лікарні. – Гал-інфо). Трапляються дивні ситуації, коли вони кажуть: не будемо голосувати, тому що не будемо. Використовується тактика: не дозволимо в місті ремонтувати дороги, бо це буде плюсом для сьогоднішнього міського голови; не дозволимо в місті робити заміну індивідуального опалення для бюджетних організацій (зокрема, для Школи мистецтв), бо це буде плюсом для міського голови. Це ж абсурд! Мене, приміром, не цікавить, хто набере більшість чи хто стане мером. Мене цікавить підвищення комфорту у Трускавці. Сьогоднішньою владою покладено дуже хороший почин для перспективного розвитку курорту європейського рівня, й хочеться, щоб людина, яку оберуть на майбутніх виборах, розвивала ці надбання. На жаль, в нас зібралися казнокради, що об’єдналися проти прогресивного міського голови. Їм не подобається такий керівник, який не бере хабарів, не привласнює жодної нерухомості, а хоче служити громаді. Їх це бісить.
Чого ви очікуєте від місцевих виборів?
Депутатство – це велика відповідальність. На жаль, у нас йдуть у депутати, щоб одержати особисту вигоду: «пробити» якесь питання, розв’язати проблеми бізнесу, зберегти за собою крісло, що захиталося. 70% наших депутатів раз-два чи взагалі ні разу не виступили на сесії, не висунули жодної пропозиції, не порушили жодної теми. Й вони раз у раз стають депутатами, бо перед виборам «сіють гречку»: там підмалюють комусь під’їзд, там поставлять лавочку,тут щось пообіцяють.
Мені було образливо за Трускавець, коли з 24 депутатів, які одержали повістки, жоден не прийшов навіть на збори. Почали здіймати галас, тікати, ховатися по лікарнях. Я вважаю, що після таких дій вони не мають право балотуватися в депутати. Я розумію, що людина може бути непридатною за станом здоров’я, але такого, щоб жоден депутат не пішов, ніде немає. В сусідніх містах – 1-2, десь 3-4 служать. Є люди, що пішли у добровольчі загони. Хто не може, нехай займається волонтерською діяльністю. У нас війна.
Як змінити виборчу систему, щоб підвищити якість депутатського корпусу?
Депутатський корпус потрібно скоротити в рази. Обиратися мають порядні, професійні люди, які хочуть щось зробити для міста. Має бути система з відкритими списками та механізм відкликання депутата. В нас була партія – «Права воля», – яка купувала голоси за 200 гривень. Й ця партія, на жаль, набрала перше місце. Звичайно, люди теж винуваті. Наш виборець, з одного боку, дуже політизований, але, з іншого боку, надто легко продається за гречку та купується на порожні балачки. Я боюся, щоб політиканство, яке сьогодні дуже розвинене в Трускавці, не позначилося на виборі людей.
Якою буде боротьба за крісло мера?
Є ряд кандидатів, яких я особисто не сприймаю на цій посаді. Я хочу, щоб на виборах боролися ідеї, щоб конкурували програми розвитку міста, а не містечкові, куплені кимось зі сторони ставленики на міського голову.
Це в ідеалі. Насправді ж «на арені – все ті ж». Очевидно, схоче вернутися на посаду й попередній міський голова – регіонал Лев Грицак.
Якщо він захоче вернутися, для Трускавця це буде дуже серйозним викликом. Пан Грицак завжди пристосовувався до всіх влад. Колись він був у так званій Аграрній партії, був у блоці ЗаЄДУ, пізніше в СДПУ(о), потім у«Батьківщині», з якої його виключили. Зрештою, побував лідером Партії регіонів. Я завжди був його послідовним опонентом. За часів його головування місто мало бюджет розвитку в порядку 100 мільйонів, проте ефективно не було освоєно навіть третини.
Наскільки я знаю, щоб одбіліти себе перед людьми, пан Грицак тримає біля себе журналістів, які послідовно капають на голову трускавчанам, що він, мовляв, хороший господар, тоді як нова влада припускається помилок. Вони ведуть ту саму гібридну інформаційну війну. Ці журналісти – не хочу робити їм рекламу – внесли в місцеву журналістику вульгарність, хамство, брехню, перекручення фактів. Й це робиться з таким цинізмом… Колеги кажуть: що зробиш, йому ж платять гроші. Так, ми всі хочемо заробити, але ж повинна бути якась межа порядності, професіоналізму. Зокрема, на сьогоднішньому виїзному засіданні Комітету Верховної Ради, де було багато позитиву, не було жодного з так званих опозиційних кореспондентів. Ні телебачення, ні Інтернет ресурсів. Вони шукають лише негатив.
Отже, на мою думку, він не те, що балотуватися не повинен, – він повинен сидіти у нірці, бо рано чи пізно до нього дістануться. Якщо він колись купував прокурорів, керівників СБУ, КРУ, які приїжджали до нього у санаторій (Грицак є директором санаторію «Карпати». – «Гал-інфо»), то колись це все закінчиться…
На посаду міського голови також претендуватиме згаданий вами Андрій Кульчинський. Як ви можете схарактеризувати цього кандидата?
Я до цієї людини нормально ставлюся, як до лікаря. Але не кожен лікар може бути хорошим господарником і політиком. Влада – це служіння народу. Народ наймає міського голову, щоб той виконував певну функцію, а не користувався владою заради влади. Пан Кульчинський тричі був депутатом міської ради, проте я не бачив від нього ніяких ініціатив зі стратегії розвитку міста. Нічого не бачив, крім дріб’язкових шпильок під час важливих голосувань, про які я вже говорив.
Наскільки я знаю, зараз Кульчинський шукає собі підтримку в інвестора «Альфа-Плюс» (володіє 49% Трускавецького водоканалу. – Гал-інфо). Хоча я, як представник міської ради в водоканалі, зустрічаюсь з керівництвом «Альфа-Плюс» і кажу: все відкрито, робіть, інвестуйте. Не розумію їхнього бажання мати «свого» міського голову. Свій міський голова повинен бути для громади Трускавця – і крапка. Я розумію, що кожен інвестор іде для того, щоб заробити. Але мають бути й зворотні процеси. Має бути вигідно й інвестору, й місту. Я, як підприємець, добре знаю, як важко буває працювати з владою, котра дивиться на тебе, як на грошовий мішок. Проте сьогоднішній міський голова є сам вихідцем із підприємців,тому він прагне, щоб інвестор і сам заробив, і зробив благо для міста.
Залежність Трускавецького водоканалу від «Альфа-Плюс» – це велика проблема для міста?
Трускавецький водоканал – це Товариство з обмеженою відповідальністю, 51% акцій якого перебуває у міській власності й 49% у власності інвестора. Андрій Кульчинський був одним з ініціаторів, щоб виділити «Альфа-Плюс» 136 Га землі. Натомість інвестор мав зробити у Трускавці цілодобове водопостачання, поміняти труби. З тих 30 млн інвестицій, які обіцяв «Альфа-Плюс», ефективно вкладено неповних 8 млн. Не вирішено багато питань. Коротко кажучи, зобов’язання, які були задекларовані під час створення підприємства, не виконані.
Сьогодні можна багато критикувати дії інвестора, але ми поставили перед собою завдання: в Трускавці повинно бути цілодобове постачання якісної води. Крім того, у Трускавці 6 років не було альтернативного водопостачання – ми мали воду лише зі Стрийського водозабору, яку нам давав Дрогобицький водоканал. Цього року ми зняли дане питання, запустивши озеро, з якого залучаємо до 30% води. По суті, тепер ми вже не боїмося, що в разі аварії на водогоні зі Стрия залишимося без води.
Цього року закінчується дія ліцензії іншого підприємства – «Трускавецькурорт», яке контролює видобуток води з джерела «Нафтуся». Чи має, на ваш погляд, бути укладена якась нова угода щодо користування джерелом?
Згідно з законодавством, земля належить громаді, джерела належать народу. «Нафтуся» – це наше спільне багатство. Це не може бути чиєсь персональне багатство. Проте всі бювети, свердловини належать ПрАТ «Трускавецькурорт». Сьогодні в них закінчується ліцензія на видобуток джерела, й я був одним з ініціаторів перегляду умов угоди. На моє переконання, ми маємо спільно використовувати джерело. Може бути кілька варіантів співпраці.
Наприклад, можна створити спільне підприємство. Міська громада входить у нього зі своїм ресурсом – землею, «Трускавецькурорт» входить зі своєю нерухомістю, устаткуванням тощо. Інший варіант – це відновлення двостороннього договору між громадою Трускавця та «Трускавецькурортом». Міська рада зі свого боку зобов’язуватиметься створити всі належні умови для експлуатації, а «Трускавецькурорт» зобов’язуватиметься ділитися з громадою прибутком, який буде цілеспрямовано – підкреслюю це – використовуватися на утримання санітарної зони, де міститься курортний парк. На сьогоднішній день розроблена кошторисно-проектна документація реконструкції парку. Йдеться про заміну всіх мереж водовідведення, каналізування, заміну доріжок, освітлення парку, озеленення. Проте власники «Трускавецькурорту» наразі не дали конкретної відповіді на ці пропозиції.
Розмову вів Сергій Стуканов.