Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика  |  Cуспільство

Події, що в 2010 році змінили хід історії

Рік 2010-й не став для політиків особливо продуктивним з погляду зростання доброботу народу, однак він приніс чимало несподіванок. Отож, Гал-інфо з’ясувало в експертів, які події стали знаковими для регіону та України.

Забігаючи наперед зазначимо, що для Львівщини тенденція така: найвизначнішими подіями 2010 року найчастіше називались місцеві вибори, перемога «Свободи», розкол в «Батьківщині», зміна губернаторів. А от щодо загальноукраїнського рівня, то тут усі експерти були одностайні в тому, що найзнаковішою подією 2010 року стали президентські вибори та перемога Віктора Януковича.

Отже, на думку політолога, президента Суспільно-гуманітарного консорціуму "Генеза" Любомира Скочиляса місцеві вибори, розкол в «Батьківщині» та звільнення Горбаля стали для Львівщини найзнаковішими подіями 2010 року.

«Першою знаковою подією цього року я б назвав місцеві вибори, адже традиційні націонал-демократичні сили втратили свого прихильника. Виборці продемонстрували протестну позицію та орієнтацію на національно-радикальні цінності.

Відповідно, другою подією став розкол в партії «Батьківщина» та недопущення партії до місцевих виборів на Львівщині. Конфлікт в «Батьківщині» продемонстрував, що партії лідерського типу відзначаються слабкістю в плані структури партії і кадрового забезпечення, що містить ризик конфлікту. Власне, нинішній політичній еліті вдалось скористатися розколом в «Батьківщині» та зреалізувати комплексні дії для нейтралізації цієї партії на місцевих виборах.

Безумовно, третьою знаковою подією стало звільнення Василя Горбаля з посади голови Львівської обласної державної адміністрації та призначення на його місце Михайла Цимбалюка. Василю Горбалю не вдалося утвердитись на Львівщині і забезпечити повноту контролю в регіоні . Відповідно, він не впорався із покладеним на нього завданням. Саме тому, Президент замінив його на кращого виконавця-адміністратора. Це свідчить про те, що центральна влада вважає, що нині потрібно шукати нові способи контролю над регіоном».

Стосовно ж найзнаковішої події 2010 року всеукраїнського масштабу, то політолог виділив президентські вибори 2010 року.

«Результати їх не були особливо несподіваними, хоча варіант із переможцем був 50% на 50%. Знаковими вони є втому плані, що вони привели до зміни політичної системи. Коли до влади приходить нова політична еліта, особливо в перехідному суспільстві, відбувається структурна зміна. Власне, зміни сталися на конституційному рівні, й вони ще якійсь час триватимуть і наступного року матимуть продовження у всіх сферах життя суспільства. А вже потім сформуютья певні усталені норми, за якими політична система функціонуватиме ще років десять», - переконаний Любомир Скочиляс.

Соціолог, директор соціологічної групи «Рейтинг» Олексій Антипович вважає, що найзнаковішою подією 2010 року стали президентські вибори 2010 року, які визначили всю подальшу ситуацію на Львівщині та й в країні.

«Відбулася зміна курсу в державі, що, безумовно, вплинуло на подальший розвиток політичних подій на Львівщині», - переконаний експерт.

Ще однією знаковою подією соціолог назвав перемогу «Свободи» на місцевих виборах: «Тотальна перемога не просто дала «Свободі» повноту управління на Галичині, але й відкрила шлях до подолання 3-процентного бар’єра на наступних парламентських виборах».

Соціолог Петро Жук подіями року на Львівщини вважає найгучніший розкол року та перемога популізму. На його думку, на третє місце у рейтингу подій заслуговує призначення Михайла Цимбалюка головою Львівської ОДА – як шанс для Януковича.

«Знакові події – це події, які мають найбільший вплив на майбутнє. Саме тому, на перше місце я ставлю розкол і усунення з активного виборчого процесу партії ВО «Батьківщина». Однак, незважаючи на те, що методи, якими усували «Батьківщину», були негативними, все ж таки я вважаю, що це було позитивною подією, адже основна дискредитація націонал-патріотичної ідеї йшла саме від Юлії Тимошенко. В «Батьківщині» завжди були кадрові проблеми. Можна сподіватися, що фантом «Батьківщини» нарешті буде знищено і звільниться місце для справжніх націонал-патріотичних сил.

Другою знаковою подією я вважаю переобрання Андрія Садового на посаду міського голови Львова. Я розцінюю цю подію як негативну, адже це ще раз продемонструвало, що далі активно працює банальний популізм та технології Черновецького і, відповідно, не здатність львівської громади щось цьому протиставити.

Третя подія – це призначення Михайла Цимбалюка на посаду голови Львівської ОДА. Я вважаю його унікальною людиною, він поєднав найкращі якості – хорошого управлінця, християнина та патріота. Успіх Цимбалюка на Львівщині – це шанс для Януковича», - переконаний соціолог.

Серед знакових подій 2010 року загальноукраїнського рівня Петро Жук виокремив президентські вибори та Майдан підприємців.

Політичний оглядач тижневика «Коментарі» Всеволод Поліщук переконаний, що 2010 рік був знаковим тенденціями, які проявились як на загальноукраїнському, так і на регіональному рівнях.

«Найзнаковішими я вважаю результати виборів до Львівської міської ради, адже в області не такі яскраві показники, а з вибором міського голови теж нічого не змінилося. Натомість вибори до Львівської міської ради кардинально змінили розкладку політичних сил в місті. Коло тих, хто може щось вирішувати в місті, звузилося до двох осіб – це Садовий та «Свобода». Вперше за 20 років львів’яни знають, хто відповідальний за те, що діється в місті. Більше не буде перекидання відповідальності з фракції на фракцію. І я вважаю, що це дуже важливо», – переконаний експерт.

«Друга тенденція, яку я хотів би виділити, – це дві заміни голови Львівської ОДА протягом одного року. Якщо заміна після президентських виборів – це нормальне явище, то після місцевих губернатора на Львівщині ще не міняли. Я вважає, що це цікава тенденція для Львівщини та й України загалом», – зауважив Всеволод Поліщук.

«Третьою тенденцією я вважаю зниження політичної активності львів’ян, про що свідчать останні місцеві вибори Раніше львів’ян були більш політично активними. Також доволі апатичною була реакція галичан на перемогу Януковича на президентських виборах. А під час протестів проти Харківських угод та Податкового кодексу ми побачили, що протестна активність регіонів поступово вирівнюється, і Галичина перестає бути найбільш протестним регіоном країни», – наголосив Всеволод Поліщук

Що ж до загальноукраїнських подій, то найзнаковішою подією року, на його думку, стали президентські вибори, «адже всі інші події, як-от податкова реформа, Харківські угоди, тощо, були похідними від цієї події» та стали її наслідком.

Політолог Володимир Цимбулько не просто назвав знакові події на Львівщині, але й дав свій політичний прогноз на 2011 рік. За його словами наступного року на Україну чекають парламентські вибори та зміна Кабінету міністрів.

«Серед найзнаковіших подій для Львівщини я б виділив вибори президента, адже вони визначили рамки дальшого розвитку регіону та держави. Другою подією можна назвати те, що Львів в 2010 році остаточно утвердився в статусі міста, яке прийматиме єврочемпіонат. Третьою подією я б назвав обговорення теми зимової Олімпіади, адже, за задумом організаторів, Львів буде столицею цієї Олімпіади, а отже отримає програму розвитку. Я вважаю, що це доволі реалістично, бо ми маємо доволі прагматичну владу, а це великий інвестиційний проект», - розповів Володимир Цибулько.

На загальному українському рівні, на думку експерта, відбулося дуже багато знакових подій, а найпершою є президентські вибори 2010 року.

«Знову ж таки, найвизначальнішою подією року, що минає, стали президентські вибори, адже місцеві вибори стали їх прямим наслідком. Відповідно, й відмова від декларацій про державний нейтралітет, сповільнення західного вектора розвитку країни, питання українського-російського кордону, пакет реформістських декларацій. Щодо останнього, то, судячи зі стану економіки країни, влада просто приречена йти на складні реформи», - додав Володимир Цибулько.

Наступний рік, на думку експерта, буде не менш багатим на події, ніж 2010-й. Головними подіями мають стати парламентські вибори та зміна Кабміну.

«Наступного року відбудуться дострокові парламентські вибори. В світлі результатів цих виборів можна очікувати зміни Кабміну, що може стати способом погасити невдоволення громадян, які загрожують перерости у певні заворушення. Це будуть необхідні заходи, адже в рік Євро-2012 країна має ввійти стабілізованою. Окрім того, на 2012 рік очікується друга хвиля кризи, тому потрібно стабілізувати країну, бо якщо цього не вдасться, то друга хвиля просто змете чинну владу», – переконаний політолог.

Для політолога Віктора Небоженка рік що минає запамятався трьома знаковими подіями на загальноукраїнському рівні, а саме місцевими виборами, які зневілювали їх роль для пересічного українця, кроки влади на зустріч російським колегам та хаотичні утиск опозиції.

«Найзнаковішими подіями для України в 2010 році, на мою думку, стали місцеві вибори, не президентські, а саме місцеві, адже вони позбавили будь-якого сенсу проведення виборчих кампаній в Україні. Другою знаковою подією стала ратифікація так званих Харківських угод. Українців налякали такі кроки влади. Українці думали, що Росія поглинатиме Україну, однак особисті інтереси та корупція в середині держави все ж взяли гору. І третє – це звичайно утиски опозиції. Сьогодні важко сказати, що влада планує робити із тими дванадцятьма затриманими людьми. Ніхто не знає хто буде наступним так само як ніхто не може сказати за якою схемою ці утиски опозиції сьогодні реалізуються», - переконаний Володимир Небоженко.

А от політтехнолог Олег Медведєв вважає, що тільки одна подія 2010 року може заслуговувати на статус знакової.

«Знакова подія одна – це Янукович. Відповідно, його прихід до влади означився згортанням курсу демократії та знищенням вектору євроінтеграції країни. Дуже шкода та дивно, що суспільство в даній ситуації виявляє доволі високий рівень байдужості до того, що відбувається в країні», – зазначив Олег Медведєв.

Анна НОВИК.

Фото - Бі-Бі-Сі

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ