Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Війна з Росією  |  Політика

Політологи сперечаються, чи слід офіційно визнати втрату Донбасу

Київський політолог Петро Олещук на своїй сторінці в фейсбук висловив думку, що найкращим виходом із глухого кута, в якому опинилася Україна, є визнання втрати окупованих регіонів Донбасу й відмова від претензій на них. Із його точки зору, найближчим часом Росія не дасть Україні можливість відновити суверенітет на Донбасі й продовжуватиме шантажувати її, вимагаючи «федералізації», котра є «найгіршим із можливих сценаріїв для України». На думку експерта, відмова від окупованих регіонів зніме підґрунтя для шантажу.

Петро Олещук висловив переконання, що відновити контроль над окупованими регіонами Донбасу на українських умовах не вдасться, адже Росія навіть під впливом санкцій не відмовиться від військової присутності в регіоні.

«Ключова українська умова – це відновлення юрисдикції над цими територіями. Це можливо лише за умови виведення російських військ. Але Росія на це не піде, бо це ключовий чинник тиску на Україну. Щойно вона це зробить, можливості для подальшого шантажу за допомогою сили будуть втрачені», – пояснив він.

У своєму дописі на фейсбук Петро Олещук висловив думку, що виведення окупованих регіонів з політичного поля України й надання їм певного «бантустаноподібного» статусу зніме підґрунтя для шантажу. В розмові із журналістом «Гал-інфо» експерт уточнив, що має на увазі під «бантустаноподібним» статусом.

«Ми можемо визнати ці «державні утворення» за умови, що в подальшому їхню долю буде вирішено на референдумі за участі міжнародного спостереження. Це дасть можливість у перспективі порушувати питання про повернення цих регіонів, але наразі дасть можливість оформляти новий державний кордон», – сказав він.

За його словами, за таких умов Росія не матиме підстав шантажувати Україну військовим наступом, бо в такому разі виступатиме безумовним агресором.

«Тоді в разі нової агресії агресорами уже будуть вони. По-друге, це виключить ключовий чинник ведення війни. Війна триває, бо Росія надіється примусити Україну до миру на своїх умовах, які передбачають не лише реінтеграцію цих регіонів, але й перебудову України на російських умовах», – зазначив він.

Визнання «днр/лнр» – це порушення міжнародного права

Своєю чергою професор, директор Центру міжнародної безпеки та євроатлантичної інтеграції Ужгородського національного університету Ігор Тодоров наголосив, що офіційне визнання квазіреспублік стане тяжким порушенням міжнародного права. Понад те, воно не лише не полегшить становища України, але навіть погіршить, спричинивши глибоку внутріполітичну кризу через незгоду частини суспільства з таким сценарієм.

«Це буде фактично згодою з порушенням міжнародного права, згодою з агресією, тобто найтяжчим злочином. Йти на те, щоб офіційно з цим погодитися, мені здається, не варто. Юридичне визнання наявного стану речей і будівництво нового державного кордону стане серйозною поразкою України, яка ще більше буде дестабілізувати ситуацію в Україні. Адже ні для кого не є секретом, що метою Путіна є не Донбас і не Крим, а вся Україна. Це буде кваліфіковано противником як прояв слабкості, тому не можна на це іти», – наголосив він.

Професор додав, що Україна справді потрапила до глухого кута, однак потрібно шукати із нього виходи.

«Треба виходити з того глухого кута. Бо, підкреслю ще раз, Мінські домовленості, в тому числі різні їхні інтерпретації, це продовження гри за правилами Путіна. Тому треба й надалі обстоювати думку, доводити нашим західним партнерам (цю думку, до речі, вчора висловив Арсеній Яценюк), про те, що Україна є бронежилетом Європи, тож всі, хто гинуть у війні з Росією, гинуть за Європу», – резюмував Ігор Тодоров.

Фото: dn.vgorode.ua

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ