Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика

Порошенко і Наливайченко: ґенеза конфлікту

Не встигли київські вогнеборці впоратися із пожежею на нафтобазі «БРСМ», як полум’я зайнялося з новою силою, перекинувшись до кабінетів очільників силових відомств. Центром конфлікту, що розгорівся на вихідних, стали Служба безпеки та Генеральна прокуратура України.

Утім, вітер швиденько розніс іскри пожару. І за СБУ, і за ГПУ гучно вписались нардепи та журналісти, заявивши, що протистояння між відомствами є лише видимою частиною айсбергу. Під водою – війна Льовочкіна і Фірташа із Порошенком. «Гал-інфо» проаналізувало причини й ґенезу скандалу.

Ґенеза конфлікту

Усе почалося 8 червня з пожежі на нафтобазі «БРСМ» під Васильковом, внаслідок якої загинуло 5 людей. Неабиякого резонансу ситуація набула через свою масштабність: вогонь не вдавалося погасити впродовж 5 діб. За фактом пожежі було започатковано кримінальне провадження за статтею порушення правил безпеки на вибухонебезпечних підприємствах, що спричинило тяжкі наслідки. Наразі МВС опрацьовує чотири основні версії, в тому числі навмисний підпал та теракт.

Тим часом прискіплива увага до підприємства призвела до відкриття скандальних фактів, які спричинили ланцюг подій, що можуть мати несподівано далекосяжні наслідки.

12 червня голова СБУ Валентин Наливайченко заявив, що нафтобаза і мережа «БРСМ-Нафта» належали екс-міністру енергетики й вугільної промисловості Едуарду Ставицькому. При цьому діяльність нафтобазиначебто прикривав один із заступників колишнього генерального прокурора Віталія Яреми, ім’я якого глава СБУ назвав тільки сьогодні, 15 червня, під час передачі слідчим прокуратури матеріалів щодо корупції у сфері постачання нафтопродуктів. Чиновником, чиї дії мають ознаки корупційних, виявився екс-заступник генпрокурора Анатолій Даниленко.

«Є матеріали про корупційну схему, яка завдала збитків державному бюджету на понад мільярд гривень протягом тільки останніх 2014 і 2015 років. В цій схемі були задіяні великі російські підприємства, які постачали нафтопродукти, в тому числі і на цю незаконну нафтобазу. У цій схемі є колишній міністр Едуард Ставицькій, і в цій схемі зупиняли правоохоронні органи, зокрема Міністерство внутрішніх справ, у жовтні 2014 року на той час заступник ГПУ Даниленко», – сказав Валентин Наливайченко.

Порошенко проти Наливайченка?

Скандал спалахнув в неділю, 14 червня, внаслідок необережного допису у фейсбуці речника голови СБУ Маркіяна Лубківського, який зазначив, що Генпрокуратура оперативно відреагувала на заяви голови СБУ, надіславши йому повістку до слідчого відділку ГПУ. За словами Лубківського виходило, що запрошення Наливайченка в Генпрокуратуру ініційоване безпосередньо із Адміністрації Порошенка. Причому, заради візиту до ГПУ Банкова скасувала надзвичайно важливу поїздку голови СБУ до Вашингтона, під час якої він мав намір виступити у Конгресі США й навести докази причетності Росії до агресії на сході України.

«Прикро, але Наливайченко не полетить до Вашингтона, бо одержав відмову Адміністрації Президента України, – написав Маркіян Лубківський. – Виступи у Палаті представників та Конгресі, а також зустрічі з впливовими і високопоставленими партнерами скасовано, американська сторона не розуміє, що відбувається, а Україна втрачає серйозну нагоду посилити свої позиції у протидії агресору».

Власне, представлення Порошенка у цитованім дописі зацікавленою стороною конфлікту й спровокувало гарячі розмови про приховану боротьбу за контроль над СБУ, про корупцію в силових відомствах й спроби її приховати. Й, врешті-решт, про прагнення Порошенка усунути Наливайченка, котрий старається викрити брудні схеми.

Народний депутат від БПП Єгор Фірсов (член партії УДАР Віталія Кличка) наголосив на двох фактах, які можуть становити прямі чи непрямі причини виклику Наливайченка до ГПУ:

1. Повістка до прокуратури надійшла Наливайченку наступного ж дня після його заяви про причетність заступника генерального прокурора (знову ж, президентська вертикаль призначень) до компанії «БРСМ».

2. Наливайченко днями звільнив усіх керівників відділу «К» (антикорупція), що підпорядковується заступнику голови СБУ Артюхову, призначеному на посаду Порошенком.

З точки зору Єгора Фірсова, у такий спосіб Петро Порошенко прагне встановити контроль над силовими структурами й підпорядкувати собі СБУ й ГПУ.

Вуха Фірташа

На захист президента прогнозовано виступив інший депутат Блоку Петра Порошенка – журналіст Сергій Лещенко. За його словами, Наливайченко «кинув виклик Порошенку, коли без погодження з Банковою та їх людиною – першим заступником глави СБУ Артюховим – оголосив про звільнення керівного складу всього відділу «К»».

Відвертаючи увагу від озвучених Наливайченком обвинуваченнях у корупції, журналіст запропонував цілком інше пояснення протистоянню та заявив, що джерела конфлікту варто шукати в «війні», оголошеній президенту Льовочкіним та Фірташем.

Сергій Лещенко наголосив, що Наливайченко є креатурою Льовочкіна та Фірташа і призначений на посаду за квотою Кличка, так само «викоханого» двома згаданими особами. «Крім того, я маю докази, що Наливайченко покривав Фірташа на чолі спецслужби, що уже вилилося в ускладнення взаємин України та США», – написав він.

«Не знаю, як вам, але мені логічним завершенням цієї історії бачиться відставка Наливайченка та Лубківського з СБУ», – резюмував Сергій Лещенко.

Відставка Наливайченка?

Позицію журналіста піддав критиці відомий блогер Денис Казанський.

«Найбільше розчарування для мене у цій історії – це пост Сергія Лещенко, в якому він, імовірно, на прохання Порошенка, кинувся вигороджувати Генпрокуратуру… Ту саму Генпрокуратуру, яка торік за день до обшуку закрила справу проти БРСМ-Нафти Ставицького та цілий рік дозволяла працювати бізнесу Сім’ї Януковича. Ту саму Генпрокуратуру, яка буквально днями в цілком нахабний спосіб дозволила втекти з країни Клюєву. Ту саму Генпрокуратуру, яка поступово зливає справу Єфремова – головного організатора та натхненника ЛНР…

Я все ще не можу звикнути, що він більше не журналіст, а політик, котрий не конче мусить бути правдивим та об’єктивним», – написав блогер.

Казанський погодився з думкою Лещенка, що конфлікт, імовірно, завершиться звільненням Наливайченка, однак висловив протилежну оцінку потенційній відставці.

«Звичайно, це виглядатиме кепсько, адже якщо Наливайченко справді працював зле, то звільняти його треба було значно раніше. Те, що його виганяють одразу після обвинувачення ГПУ у корупції, скидається на відверте покривання корупції у ГПУ», – зазначив блогер.

Конфлікт заморожено

Виглядає на те, що в понеділок, 15 червня, дійові особи протистояння синхронно зробили спробу знизити градус скандалу.

Так, заступник генерального прокурора Давид Сакварелідзе зазначив, що виклик голови СБУ на допит в Генпрокуратуру не означає, що між цими відомствами є яке-небудь протистояння.

«Ніякого протистояння немає, прокуратура і СБУ працюють дуже синхронно. Іноді є якісне спільне співробітництво, іноді є якісь промахи, але робота ця системна – тут немає ніякого протистояння», – заявив він.

Десь у тому ж ключі висловився й Валентин Наливайченко, який запевнив, що в результаті розмови зі слідчими ГПУ силові відомства дійшли наміру об'єднати зусилля в розслідуванні корупційної справи.

«Треба не тільки виявити і повідомити про корупцію, як ми це вже зробили, а негайно перейти до етапу допиту, викликів і затримань. Прямо вже СБУ виділяє усіх необхідних спеціалістів, починаючи від бойових підрозділів, для початку слідчих дій стосовно тих посадовців, які є у матеріалах кримінального провадження про «екоцид»», – сказав він.

Час покаже, чи матиме ця історія глибші наслідки і продовження.

Сергій Стуканов.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ