Президент України Віктор Янукович 7 квітня виступив із щорічним посланням до Верховної Ради. Більшість експертів та нардепів критично оцінили зміст послання. У багатьох склалось враження, що Президент живе в «уявному світі», далекому від реальності, з якою щодень стикаються українці.
Так, на думку політолога Володимира ФЕСЕНКО перше, що впадає в очі у виступі Віктора Януковича – це те, що Президент таки визнав своє незадоволення стосовно того, як реалізується оголошені ще торік реформи і як реалізується в цілому державна політика. Однак, відповіді на ці зауваження Президент у своєму посланні не дає.
Політолог зауважив: «Коли Президент говорив про невдоволення суспільства та бізнесу, то в чому причина такого невдоволення? Слід розуміти, що бізнес є не лише об’єктом фіскального тиску, але й партнером держави. Тому з бізнесом варто вести діалог, а не тиснути на нього. З суспільством також потрібно активно працювати, зокрема інформувати суспільство про проведення запланованих реформ».
«Замало з трибуни висловити своє незадоволення, що, мовляв, лише державі все це потрібно, а решті – ні. Ці речі Віктору Януковичу слід ліпше з’ясувати», - переконаний Володимир Фесенко.
За словами політолога, позитивом є те, що Президент публічно задекларував напрям багатовекторності у зовнішній політиці, визначивши концепцію національного прагматизму. Однак, не задоволений політолог тим, що декларації про боротьбу з корупцією так і залишилися деклараціями, і вже 20 років про це тільки говорять.
«В цілому виступ був самокритичним і це, на мою думку, добре», - зазначив Володимир Фесенко.
Він також поділився цікавими припущеннями стосовно вибору дати виступу Президента: «Коли визначали дату виступу ( на Благовіщення), то очевидно, розраховували на те, що це буде блага вість від Президента, однак на практиці виступ вийшов не благовісним. Запитань в цьому виступі міститься більше ніж відповідей».
Політолог Володимир ЦИБУЛЬКО вважає виступ Януковича таким собі «теплим снігом».
«Є такий літературний прийом оксиморон, котрий полягає у поєднанні протилежних за змістом, контрастних понять. Так от, послання Президента – це типовий політичний оксиморон, який проявлявся у взаємному запереченні понять. Це те саме що говорити – теплий сніг», - каже Володимир Цибулько.
Володимир Цибулько додав: «З його виступу склалося таке враження, що Президент живе в уявному паралельному світі, який неперетинається та немає нічого спільного з українськими реаліями».
На думку політолога, з виступу Януковича можна виокремити те, що Президент засвідчив свою відірваність у часі.
«Риторика, яка прозвучала, так і не змогла передбачити часові рамки здійснення задуманих реформ, адміністративної, пенсійної та інших, а тому всі плани Президента є відірваними від реального часу», - переконаний Володимир Цибулько.
Натомість, політолог Дмитро ВИДРІН задоволений виступом Президента і вважає, що той виклав своє бачення процесів, які відбуваються в країні.
«Коли механізм спочатку закручують до упору, а потім відпускають, з’являються такі собі поворотні моменти. Першим таким поворотним моментом – це пропозиція внесення змін до Конституції шляхом референдумів, який практично не використовувалися за ці 20 років у нашій країні», - повідомив Дмитро Видрін.
Однак, на думку політолога, саме референдуми можуть забезпечити відповідне функціонування демократії в Україні.
«Не поганою є ідея Президента повернутися до блоків на виборах. Є багато партій маргінального характеру, які отримають шанс пройти до Верховної Ради», - зауважив Дмитро Видрін.
За словами політолога, в цілому виступ Президента був цікавим.
«Мені, як політологу, було приємно те, що і мої пропозицію щодо розвитку демократії, мова йде про необхідність референдумів, були використані Президентом у його виступі», - зазначив Дмитро Видрін.
Позитив у виступі Президента вбачає й політолог Михайло ПОГРЕБИНСЬКИЙ. Він вдабає у посланні політичну волю Президента втілити в життя задумане.
«Те, що сказав Віктор Янукович у Верховній Раді – це дуже гарні слова. Президент продемонстрував політичну волю втілити задумане», - каже Михайло Погребинський.
Також він наголосив, що часто все закінчується саме на президентських рішеннях, а далі справа не йде. Тому це шанс переконатися, наскільки політична воля Президента виявиться дієвою.
Михайло Погребинський також зауважив, що боротьбу із чиновницьким апаратом слід було почати ще рік тому, адже вже тоді ця проблема була очевидна.
З цього приводу висловився й Міністр освіти, науки, молоді та спорту України Дмитро ТАБАЧНИК, який охарактеризував звернення Віктора Януковича до Верховної Ради України «смисловим і оптимістичним».
"Обсяг поставлених завдань і їхній масштаб викликають величезний інтерес, промальовані всі схеми модернізації суспільства. Звернення було дуже смисловим, оптимістичним і націлюється на виконання завдань" - сказав міністр, коментуючи звернення глави держави в парламенті.
Табачник відзначив важливість поставлених президентом завдань у сфері освіти. "Тут якісну освіту не може бути досягнуто без технічного переоснащення навчальних закладів", - підкреслив глава відомства.
Натомість опозиційні політики виступили нещадними критиками послання Президента. Так лідер «Фронту Змін» Арсеній ЯЦЕНЮК з трибуни Верховної Ради повідомив: «З тривогою прослухав виступ Президента і вимушений констатувати, що жодної конкретики в цьому виступі не було».
«Не почув я у виступі Президента жодного плану дій, натомість він якось невпевнено сказав про те, що українська земля скоро буде продаватися», - заявив Арсеній Яценюк.
Більше того, на думку нардепа, продаж української землі поверне Україну до сценарію 90-их років.
Лідер партії «Громадянська позиція», народний депутат Анатолій ГРИЦЕНКО неж вважає, що Януковича цікавить тільки купівля-продаж землі.
«Янукович у парламенті говорив ритуальні слова, які відрізняються від того, що люди бачать у реальному житті», - заявив Анатолій Гриценко
«Президент говорив про демократію, європейський вибір, боротьбу з корупцією. Але люди бачать інше. Навіть урядовці, слухаючи це, сумно посміхалися», - коментує Гриценко.
На його думку, єдина значуща теза, що пролунала з вуст Януковича, – це впровадження ринку землі. «Тобто є бажання максимально швидко розпродати, а фактично – комусь скупити землю. Більше значимих повідомлень чи установок у виступі президента не було».
Гриценко переконаний, що Янукович замість загальних фраз був повинен пояснити парламенту, які орієнтири має влада цього року. «Янукович мав сказати, скільки планується створити нових робочих місць, до якого рівня підвищать соціальні стандарти. Як буде зменшено енергоспоживання, що буде зроблено для того, щоб вийти із залежності від російського газу тощо. На жаль, ми почули лише стандартно-ритуальні слова», - констатував Гриценко.
Лідер Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Олег ТЯГНИБОК вважає послання Президента ні чим іншим, як оголошенням війни українській нації. Тягнибок побачив у виступі "абсолютну відірваність від реалій та безсилля президента і його партії навести в країні лад... Є лише цинічний «бізнес-план» брутального грабунку України».
Олег Тягнибок зазначив: «Сьогодні для всіх стало очевидним, що у президента немає ні чіткої стратегії дій, ні політичної волі до їх здійснення. Він продемонстрував абсолютну відсутність розуміння того, що таке національні інтереси та небажання їх захищати.
У своєму посланні Янукович сором’язливо визнав, що за минулий рік вдалося виконати лише близько третини задумів влади. Але для України навіть ця третина обернулася міжнародним приниженням, тотальною зрадою національних інтересів, передкоматозним станом економіки, свавіллям чиновників та шаленим зубожінням народу.
Концентрація усієї повноти влади в одних руках: контроль над парламентом, судами, силовими структурами, переважною більшістю місцевих рад – спрямовані лише на особисте збагачення можновладців. У першу чергу – на покращення життя одного з кримінально-олігархічних кланів України.
Очевидно, Президент України не розуміє, що робити далі з державою, з її економікою, як досягнути притомних показників соціально-економічного розвитку, а, головне, уникнути соціального вибуху, тому намагається відвернути увагу суспільства від власної немочі гучними піар-акціями із застосуванням силових структур, допитів, обшуків, затримань.
Єдиний план, який проглядається у діях влади – той, що спрямовано на остаточний грабунок ресурсів країни. Найбільш ласим шматком, на який поклав око режим Януковича, є українська земля. Саме тому президент форсує запровадження торгівлі землею, плануючи запровадити ринок землі вже з наступного року і навіть допустити до нього іноземців. Це пряма загроза національній безпеці України і, по суті, оголошення війни українській нації.
На загал послання президента – це мантри з минулого, звідки й походить вся владна псевдоеліта. Воно, можливо, дієве для її самозаспокоєння, але для українців – абсолютно нікчемне. Бо після першого року правління Януковича для всіх очевидно, що «король голий»».
Народний депутат України від БЮТу Володимир ЯВОРІВСЬКИЙ назвав промову Президента «промовою кандидата в Президенти»: «Для мене це був не виступ Президента України після першого року роботи, а виступ кандидата в Президенти».
Нардеп зауважив, що ми маємо сьогодні 47% населення, яке готове взяти участь у радикальних виступах проти влади. Тому суспільство більше не чує заклинань Президента, які він виголошує з трибуни».
«Як депутат я бачив цю книжку зібрання-праць, з якою виступав Янукович. Річ у тому, що в цієї книжки є автори і в кінці кожного розділу вони є названі. Тому претензій до авторів я не маю, адже текст справді написаний фахово, з розумними спостереженнями та зауваженнями, колективна праця експертів. Однак внеску Президента там немає. Президент так і не зрозумів, що за порогом Верховної Ради є інше життя, яке немає нічого спільного із сказаним сьогодні», - наголосив Володимир Яворівський.
Він також зауважив: «Президент каже, що з корупцією варто боротися. А що ми маємо на практиці в процесі боротьби з корупцією? Три закони про боротьбу з корупцією були скасовані, а новий закон так і не прийняли. Про яку боротьбу може йти мова, якщо всі законопроекти, які пропонуються влада тільки сприяють корупційному клімату».
«Ми послухали казочки від Президента і складається таке враження, що нині йде виборча кампанія, і кандидат просто сипле обіцянками, а конкретики, на жаль, нема», – повідомив Володимир Яворівський.
Анна НОВИК, Гал-інфо.
Фото religion.in.ua.