Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

Путінізм - у Росії 1,5 млн українців перестали бути українцями

12 грудня у Львові відбулася прес-конференція на тему: «Стан справ української діаспори в Росії». Учасники розповіли про те, що українці в Російській Федерації фактично безправні. Політика РФ спрямована на те, щоб не дати можливості розвиватися національним культурним осередкам.

Керівник українського національного руху в Російській Федерації, академік РАПН, заступник голови Української всесвітньої координаційної ради, рідний племінник Олександра Довженка - Тарас ДУДКО розповів, що сьогодні в Росії за право бути українцем доводиться боротися.

Про українські школи і політику двох держав

«Хочу сказати вам, щоб ви знали, що у Росії нема жодної української школи, жодної загальноросійської української газети чи журналу, жодного каналу українського телебачення чи радіо. В Росії немає навіть приміщення для, щоб могла нормально працювати така структура, як Об’єднання українців у Російській Федерації. І таким чином, ми існуємо поодинокими організаціями, яких є більш як 120 осередків у різних регіонах Росії», - зазначив Тарас Дудко.

За його словами, попри звинувачення у політичній діяльності організація займається культурно-масовою роботою, яка спрямована на збереження етнічних та культуральних можливостей українців у сучасній РФ.

«Головне - це збереження українських традицій, української пісні, української історії. Але об'єднати всі ці сили в єдину систему поки дуже тяжко», - каже Тарас Дудко.

Україна витрачає значні кошти на освіту російськомовного населення в Україні. Таких людей в Україні (російськомовного населення) близько одного мільйона. В Україні функціонують школи, дошкільні заклади, виші, де викладають виключно російською мовою. З 2008 до 2009 рік в Україні на все це витратили 3 млрд 196 млн грн.

«Що витрачають у Росії на те, щоб українці могли навчатися своєю мовою та вивчати свою культуру?Невідомо. Я такої цифри не знаю, але знаю що це дуже невеликі гроші. Ми не маємо українських підручників, які видавала б РФ для українців, які живуть у Росії, а Україна в цей час видає 2 млн. підручників для російськомовного населення, щоб вони могли вивчати свою мову і культуру», - зазначив Тарас Дудко.

Одне із звинувачень, котре було спрямоване на закриття Об'єднання українців у Росії торкалося того, що начебто один із співголів об'єднання, мова йде Валентина Симоненка, виступало із ідеями котрі протирічать офіційній політиці уряду та президента тогочасної РФ. Це стосується в першу чергу розуміння явища Голодомору в Україні, як Геноциду українського народу.

За його словами, ці слова – Голодомор та Геноцид не вживаються офіційно в Російській Федерації, але коли подивитися на ті регіони де був Голодомор, то цебули ті ж осередки де жили українці. Тобто це була спрямована політика на знищення української нації і в РФ і в самій Україні.

Української мови не існує – російська пропаганда

«У російській пресі з’являються публікації про те, що не існує такої мови, не існує такої культури і держави, і що це все штучно створено Радянським Союзом, якого, дякувати Богу, вже нема. Але, щоб не нашкодити нашій організації я, зараз, сидячи тут перед вами, заявляю, що я виступаю виключно від свого імені, а не від імені організації. Я не хочу,щоб знову порушувались судові справи і нашій Організації заважали розвиватися та працювати» - заявив Тарас Дудко.

Про церкву

За його словами, у Російській Федерації немає жодної української церкви. «Ви хочете піти в церкву і помолитись, поставити свічку за здоров’я. У вас запитують, як звати, і коли відказуєш «Тарас», тобі відповідають: «У нас такого имени нет». А що робиться в Україні, коли Патріарх Кирил приїздить і що хоче, те й робить. І службу веде, і церкви будує, і проводить пропаганду, яка зовсім немає нічого спільного з релігійною працею. Це все - політична робота, спрямована на русифікацію українського народу тут на нашій українській землі в той час, коли ми маємо свою незалежну державу. Хочу, щоб ви зрозуміли, як непросто жити українцю в Російській Федерації».

Про образи

За словами Тараса Дудка, вживання поняття «хохол» в Росії – це в межах норми: «Коли я кажу, якщо ви називаєте нас «хохлами», то вас слід називати «кацапами». Як ви до цього поставитесь? Дехто з них навіть не розуміють, що значить слово «кацап». Питають, що це означає? Коли їм сказати, що є різні переклади цього слова, то вони просто дивуються і ображаються. Тому я кажу, не називайте нас «хохлами», бо ми є рівними, і тільки коли це усвідомлять всі сторони, тоді у нас будуть хороші стосунки.

Чому до нас так ставляться?

«До нас так ставляться тому, що перш за все ми не навчились на рівні нашої української державами поважати нашу культуру. Коли ми забуваємо, що у нас існує Конституція, котра зобов’язує всіх чиновників розмовляти тільки українською мовою і нести українську культуру в маси. Дивлюсь телебачення, виступають чиновники, депутати і говорять російською мовою наче так має бути. Це такі люди, в яких совісті немає. У них немає совісті. Вони не розуміють, що українська національна ідея існує. Нам треба вижити у цій страшній дійсності. Перш за все, нам треба боротися, поки є люди, які справді дбають про Україну», – зазначив Тарас Дудко.

Про вибори в РФ

«Ви знаєте, що робиться в РФ. Вибори! Яка там демократія, яка там толерантність до інших культур та інших народів і особливо, я це підкреслюю, до української культури, української мови, українського народу? Однак, я вірю, що за Промислом Божим була створена Україна, її чарівна мова, її самобтня культура, яка ніколи не зникне і не загине. Нині для всіх нас настали важкі часи, але коли вони були легкими? Ще за часів Івана Грозного українську ідентичність намагалися знищити, але нічого не вийшло. Ми живемо та перемагаємо для України і я впевнений що ми переможемо. Я вірю в це», - зазначив Тарас Дудко.

Про українське угодовство

Директор Уфимського філіалу Московського державного гуманітарного університету ім. М. О. Шолохова, голова Міжрегіональної громадської організації «Наукове товариство україністів ім. Т. Г. Шевченка», член Президії Української Всесвітньої Координаційної Ради Василь БАБЕНКО розповів, що українців які живуть у Російській Федерації, поділяються на дві великі групи, але ці групи не рівні.

«Перша група – це ті, хто при владі, і вони дуже бояться позбутися посад. Вони готові бути "хохлами", готові бути будь-ким тільки щоб утриматися на своїх місцях. Інша група українців, яка навіть можливо менша, але ця група намагається зберегти українську мову, українську культуру, український дух та українську ідентичність. Але коли на боці одних лише патріотичні почуття та віра в Бога. а з іншого боку угодовство, то сили їх нерівні.

Політика України стосовно української діаспори в Росії не витримує жодної критики. Якоюсь мірою ми ж у Росії опинилися в заручниках. З 2005 року почалися утиски національних меншин, і ще й досі тривають судові розгляди питання про закриття ОУР. За часів Кравчука та першої каденції Кучми існували спеціальні відомства щодо роботи із діаспорою, нині нічого такого нема. Хочу сказати, що ми не займаємося політикою, ми лише хочемо, щоб наші діти мали змогу навчатися українською, хочемо зберегти свою національну ідентичність», – зазначив Василь Бабенко.

За його словами, кожного року близько 132 тис. українців зникають з етнічної карти. А це становить 2,32% від всього українського населення в Російській Федерації. «Я, як етнограф, можу сказати, що вони не фізично зникають, бо такого в природі бути не може. Вони перестають себе ідентифікувати українцями», - зазначив Василь Бабенко.

Про Табачника

«Ваш міністр освіти Дмитро Табачник приїздив до Москви і жодного разу не наважився зустрітися з українською громадою», - сказав Василь Бабенко.

За його словами, навіть міністр освіти Російської Федерації Фурсов зустрічався із українцями: «За це йому подяка. Він перший із російських міністрів освіти наважився зустрітися із українською громадою у Москві».

На завершення

«Ми спочатку були в Києві, тепер ми вже 4 дні у Львові, нас дуже гарно приймають, ми вже не хочемо повертатися до Росії, а хочеться лишитися тут. Ми побували у багатьох місцях, їздили в Крехів, проїхали Україною, подивилися, я думаю багато є проблем в Україні, але дух український він не лише незнищенний, але й незламний. Я хочу жити для того, щоб робити добро для України, щоб навіть живучи там у Росії, я відчував, що я є гілочкою того великого українського роду, щоб Україна була вільною», - додав Василь Бабенко.

Українці закордоном повинні залишатися українцями. Але для цього їм необхідна підтримка як від нашої держави, так і від країни, в якій вони перебувають. На цей момент найбільша діаспора українців проживає в Російській Федерації. Однак, як зазначила директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою (діє при «Львівській політехніці») Ірина КЛЮЧКОВСЬКА, майже 1,5 млн українців у Росії перестали себе ідентифікувати з Україною – згідно з останнім переписом у Росії.

«Потенціал російських українців надзвичайно сильний, адже 36% - це люди з неповною вищою освітою. Завдання Інституту – це мобілізація громадської думки львів’ян, аби ми всі разом допомогли нашим українцям у Росії. Це тут, на Україні, легко бути патріотом, а там, щоб бути патріотом треба бути героєм», – зазначила Ірина Ключковська.

Анна НОВИК.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ