Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика  |  Cуспільство

Розшифрований КОД: Комітет опору диктатурі готується домовлятися про вибори

Львів став першим містом, в якому постав Комітет опору диктатурі (КОД). Створили Комітет 5 серпня – одразу після арешту екс-прем’єра Юлії Тимошенко. Уже в понеділок політичні лідери різних партій підхопили цю ідею та поставили свої підписи, увійшовши в цей Комітет .

«Комітет опору диктатурі – це не проект під якусь політичну силу. Це колективний орган опозиції, який покликаний організувати боротьбу людей проти свавілля влади. Думати про те, що він є для того, аби витягнути з тюрми Тимошенко та Луценко – це неправильно, адже питання стоїть ширше. Країна сповзає до диктатури, а тому треба піднімати проти цього людей», – про це на одному із львівських телеканалів заявив нардеп від НУ-НС Тарас Стецьків, який є одним із активістів новоствореного КОД.

Тарас Стецьків має свою особливу думку з приводу значення арешту Юлії Тимошенко та подальшої долі Комітету опору диктатурі. Він вважає, що якби люди не ставилися до політиків, але вони завжди ставатимуть на бік того, кого влада посадила за грати. Тобто, за прогнозами нардепа, рейтинг Юлії Володимирівни тільки зростатиме.

Однак стосовно суду над Тимошенко нардеп проводить аналогії і з майбутніми судами над сучасними керівниками держави: «Якщо Тимошенко судять нині за газові угоди, то Януковича точно будуть судити та посадять за Харківські. Хіба він цього не розуміє? Чим би не закінчився процес над Тимошенко, він однозначно буде фатальним для влади».

На думку Стецьківа, Тимошенко навіть з тюрми не перестане впливати на політику в Україні, а через листи формуватиме список ВО «Батьківщина», яка, переконаний він, все ж набере свої 30% на виборах до парламенту.

Нардеп розглядає й інший варіант, прирівнявши її буквально до Жанни д’Арк: «Якщо Тимошенко все ж виправдають, то «вона на білому коні в’їде до парламенту». Влада нині в страшних муках шукає вихід із цієї ситуації. Чим довше Тимошенко буде сидіти, тим більше у нас шансів підняти людей на боротьбу проти цієї влади. Тому для мене особисто, режим Януковича робить величезну послугу».

При цьому Тарас Стецьків визнає, що люди не хочуть масово підніматися на революцію чи повстання за Тимошенко, адже до неї є претензії, як і до всіх помаранчевих вождів, які «обіцяли бути кришталево чесними, обіцяли зробити багато, але нічого не вийшло». За його словами, головні опоненти – Партія регіонів, «не обіцяла бути кришталево чесними та відверто повідомляли, що вони – бандити, позбавлені моралі», тому до них з боку народу буде менше претензій.

Та нардеп вважає, що перед людьми стоїть питання не про Тимошенко, а питання цілої країни, адже якщо сьогодні суспільство проковтне її арешт, то «завтра арештують будь-кого, а після завтра скасують Україну». Він зазначив, що у спілкуванні з людьми побачив, що такі аргументи люди розуміють.

«Ще так місяць другий, і ми матимемо гарну осінь», – зазначив Тарас Стецьків.

Коли Тимошенко, вигравши судовий процес, захоче очолити КОД, то він розпадеться, вважає Стецьків і додає: «Нам сьогодні важливо, щоб здобути спільну перемогу всіх демократичних сил на парламентських виборах у 2012 році. Проблема демократичних партій в партійному егоїзмі. Якщо політичні партії увійшли в Комітет для того, щоб зупинити свавілля влади – це одне, тоді Комітет може стати координаційним органом опозиції, який буде здатний підняти людей, отримати їх підтримку, і ми зможемо виграти парламентські вибори отримавши більшість у парламенті. Але якщо в Комітет входили тримаючи дулю в кишені тільки для того, щоб скористатися позірною підтримкою та здобути свої партійні рейтинги, то люди цей обман збагнуть».

Стецьків переконаний, що Комітет повинен діяти спільно, консолідувавши опозиційні сили. Першим прикладом такої консолідації можуть стати злагоджені дій 24 серпня, тому що Янукович заборонивши парад, на думку нардепа, зробив «плювок в обличчя всім українцім» і КОД, як справжня опозиція, повинна гідно відповісти владі.

«Якщо подивитися на справу Тимошенко з позиції українського інтересу, то найбільша проблема полягає в тому, що цей процес веде до ізоляції України. Не важливо, хто якими мотивами керується, адже Україна зараз програє державу. Тепер, руками Януковича, Україну втягнуть у міжнародну ізоляцію, і вона неминуче сповзе в авторитарну Росію... Європа не прийме країну, яка в такий спосіб здійснює правосуддя, а Росія – прийме», - переконаний Тарас Стецьків.

Він вважає, що опозиція має всі шанси перемогти на парламентських виборах, але є ряд умов. Так, на базі Комітету опору диктатури опозиція має сформувати єдиний список і виставити по одному кандидату на кожний округ, тоді перемога буде широкомасштабна та тотальна, вважає нардеп.

«Перша десятка формується дуже просто: десять партій – десять місць. І тоді люди побачать там і Тимошенко, і Кличка, і Яценюка і так далі. Мені говорять, що це фантастика, але це залежить тільки від політичної волі лідерів опозиційних сил.

Є й інший варіант: «Ми не поборюємо один одного у списочній частині і узгоджуємо так звану «шахматку» в округах, щоб між партіями не було пересікання. Можна сформувати дві колони. Тимошенко консолідує навколо себе дрібніші партії, які і так до неї примикають, наприклад РУХ, ПРП тощо, а другу колону формує Яценюк, Кличко та Гриценко».

За його словами, може реалізуватися й найгірший варіант, коли одна з партій піде окремо від решти.

«Якщо реалізується найгірший сценарій, коли кожна політична сила буде агітувати за себе і буде боротися і виставляти кандидата в кожний округ, то демократи тотально програють по всій країні, бо люди запідозрять, що демократи не за народ, а за самих себе. І ось ці три варіанти я хочу, щоб наші люди добре знали. Я є прихильником першого варіанту – єдиний список і єдиний округ. Це єдина можливість взяти більшість у парламенті і зупинити сповзання під авторитарну Росію», – заявив Тарас Стецьків.

Він вважає, що нині долю цього питання вирішуватимуть «політичні вожді, і рішення залежатиме від їх мудрості, волі та патріотизму».

«Я це питання поставив на Комітеті і лідери задумалися над цим», - додав Тарас Стецьків.

В цілому ПЛАН КОД виглядає так:

- консолідованим фронтом відсвяткувати 24 серпня, як опозиція, адже Янукович відмовою від параду кинув виклик українській нації;

- у вересні КОД повинен оголосити програму координованих дій, а саме яке оновлення країни вони пропонують;

- створення КОД на місцях (області, райони, міста, селища). КОД повинен працювати цілий рік, щоб люди повірили, що опозиція працюємо заради людей єдиним організмом;

- на парламентських виборах опозиційні сили єдиним блоком повинні піти на вибори, адже там вирішуватиметься доля влади.

Також код готується й до можливої революції та масових акцій протесту, однак точної дати поки не повідомляють.

«Комітет опору диктатурі дає шанс створити спільний координаційнй органі для всєї опозиції. Дає шанс на консолідацію українського суспільства та української демократії. Чи цей шанс реалізується залежить від тих партійних вождів, які зараз увійшли в цей комітет. Якщо його реалізувати, то країна зупинить узурпацію влади Януковичем, якщо ж амбіції вождів переважать, то буде втрачений черговий шанс і народ відмовить всім без винятку політичним вождям, які в цей Комітет увійшли», - переконаний Тарас Стецьків.

Реакція політичних сил на пропозицію Тараса Стецьківа, що майбутніх парламентських виборів.

Олег Тягнибок, голова партії ВО «Свобода»:

«Свобода» готова обговорювати будь-які варіанти, але ми ще не знаємо, який буде закон. Скоріш за все Партія регіонів прийде до 100% пропорційної системи, адже вони рахують і розуміють що 50 на 50 їм не дадуть більшості, адже в такому випадку кожен з олігархів в особі незалежного кандидата виставлятиме таємно своїх кандидатів по мажоритарних округах. Коли кожен із них матиме по 10 таких кандидатів, тоді як Януковичу зібрати депутатів у більшість? А апетити олігархів дуже серйозні і вони будуть тоді вимагати посади для своїх людей відтак доведеться ділитися владою. Партії регіонів в такому випадку доведеться жертвувати посадами та бізнесом. Зараз важко щось прогнозувати, адже немає жодних рухів з ухваленням виборчого законодавства. Тим більше, якщо пройде проект закону авторства Лавриновича де блоків не передбачено, то про який спільний блок на базі Комітету можна говорити?

Стосовно ж мажоритарних округів, то тут домовлятися можна, але домовлятися простіше тим, хто має реальні шанси потрапити до парламенту, а ті ж хто не проходять мають особливий інтерес до такого поділу і це не заради спільної справи, а заради свого власного інтересу. реально сьогодні проходять ВО «Батьківщина», «Фронт Змін» та ВО «Свобода». Кандидати із дрібних партій теж можуть отримати округи, але вони повинні чітко, ще до виборів, озвучити в яку із трьох фракцій вони будуть входити в парламенті після перемоги на виборах. І такі речі варто гарантувати ще перед виборами, адже після вони навіть на розмови не підуть, а стануть новими тушками для Партії регіонів, яка купить їх за посади та гроші. як тоді ми, які фактично провели цю особу до Верховної Ради виглядатимемо в очах громади?

Варіанти є і їх треба проговорити. ВО «Свобода» завжди говорила, що будь-які домовленості про поділ округів повинен мати дві головні умови – це спільна ідеологія та внутріпартійна люстрація. Нам потрібні гаранції, що партнери не підставлять нас перейшовши по інший бік барикад».

Роман Ілик (голова Львівського обласного осередку ВО «Батьківщина»):

«Ніхто сьогодні в Комітеті опору диктатурі ніяких сценаріїв не нав’язує, адже він був створений не для того щоб управляти політичними силами, а для того, щоб узгоджувати дію опозиційних сил. тому треба сідати за круглий стіл та домовлятися про спільний похід на вибори, це очевидно. Адже відомо, що там де борються двоє виграє третій, тому взаємне поборювання нічого не дасть. Якщо опозиція не зможе домовитися, то очевидно сенсу йти на вибори не буде, тому можна буде оголошувати бойкот виборам

Причин для бойкотування виборів є багато, наприклад той же арешт Тимошенко. «Батьківщина» готова бойкотувати вибори за кількох умов, але про це ще говорити рано, адже навіть немає виборчого законодавства. Взагалі у владних коридорах обговорюють такий можливий сценарій, що регіонали змушені будуть повернутися до старої системи виборів, адже їм все важче буде контролювати депутатів-мажоритарників.

Думаю, що в демократичний спосіб змінити владу не вдасться, тому опозиціонерам треба домовлятися та діяти тільки радикально».

Степан Кубів, голова Львівського обласного партійного осередку «Фронт змін»:

«Сьогодні головне, що опозиційні сили згуртувалися та координують свою роботу. У нас повинне бути чітке завдання узгоджувати дії опозиційних сил в діючому парламенті, а про майбутні парламентські вибори говорити завчасно не варто, адже навіть закону ще не має. Наше завдання зберегти демократичний інститут опозиції в Україні. Через Комітет опору диктатурі ми отримали трибуну, щоб донести до людей правду про цей режим.

Стосовно майбутніх парламентських виборів та позиції нашої партії, то це вирішуватиме всеукраїнська партійна рада та бюро партії. Моя ж думка така, що опозиційні сили повинні йти на вибори 2012 року, або й раніше, 2011 року, шляхом погодження кандидатів на мажоритарних округах, адже нова більшість не повинна бути підконтрольна владі».

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ