На території Львівської області налічується 671 сміттєзвалище. З них заборонено експлуатувати 49, з яких найбільшим є Червоноградське міське. А ще гудрони і пестициди, і природоохоронні акції, - про це у розмові з начальником Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області Мирославом Хом’яком.
Мирославе Степановичу, як нині триває вивезенням з території Львівщини пестицидів?
Ми планували очистити область від цих небезпечних і непридатних до використання хімікатів до кінця минулого року. Однак у процесі стало зрозуміло, що інвентаризацію пестицидів органи місцевого самоврядування провели недбало, а точніше окомірно: кількість пестицидів нам подали дуже занижену. Тому частину робіт довелося залишити на цей рік.
Станом на сьогодні в області є ще 266,3тонни пестицидів, разом з тарою – це 340 тонн. Їх плануємо вивезти до кінця травня. Тому можу сказати: на момент початку чемпіонату Євро-2012 пестицидів на Львівщині не буде.
Куди їх вивозять?
Згідно з підписаними контрактами – між Мінприроди і виконавцем – їх вивозять до Польщі, де і переробляють.
Не менш серйозною проблемою для Львівщини є гудрони
В області є три типи гудронів загальною кількістю понад 220 тисяч тонн. Перший тип – це майже 200 тис. тонн кислих гудронів, які зберігаються у трьох амбарах поблизу Грибовицького сміттєзвалища. Вони утворювались у 70-80-их роках минулого століття. Починаючи з червня 2004 року, відбувається постійне витікання інфільтратів із амбарів кислих гудронів.2006 року коштом Обласного фонду охорони навколишнього природного середовища розроблено Проект з ліквідації витоків кислої води з амбарів. Цей проект передали ВАТ «Львівський дослідний нафто маслозавод» (гудронні ставки – результат діяльності цьогоВАТ)для впровадження. Однак за більш ніж п’ять років проект так і не впровадили. Завод визнали банкрутом.
Також упродовж останніх років Управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області неодноразово зверталося до Львівської міськради та Грибовицької сільради з проханням забезпечити розробку заходів, у тому числі екологічний аудит,длязапобігання можливій шкоді життю людей, природі, майну, спорудам.Станом на сьогодні ці заходи так і не розроблені.
Беручи до уваги всю серйозність ситуації, слід зазначити, що ця проблема потребує вирішення на рівні центральних органів влади
На Львівщині є також так звані угорські гудрони
Це друга група небезпечних гудронів, які нині отруюють Львівщину. Їх у 2002-2003 роках завезли до нашої області. За фактом незаконного ввезення нині ведуться кримінальні справи. Умови зберігання цих речовин не відповідають нормам екологічної безпеки, вони негативно впливають на земельні та водні ресурси у місцях зберігання. Окрім того, зберігання цих відходів є грубим порушенням вимог Базельської конвенції.
Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області скерувало листа до «Національного центру поводження з небезпечними відходами» з проханням включити до Національної програми поводження з небезпечними відходами заходи з утилізації імпортованих гудронних залишків».
Щодо третьої групи гудронів, то це відходи нафтопереробки, які розміщені у лісовому масиві Львівського аграрного університету. Вони у твердому стані і підлягають впливу атмосферних опадів. Як наслідок – забруднюються ґрунти та ґрунтові води. Власник відходів не встановлений, зберігаються вони незаконно».
На жаль, до Євро-2012 ми не встигнемо очистити Львівщину від гудронів.
Очолюване Вами Управління оголосило на Львівщині місячник прибирання, озеленення та благоустрою. У чому його суть?
21 квітня ми відзначатимемо День довкілля. Відтак, упродовж березня-квітня на Львівщині триватиме згаданий місячник. Власне, Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській областіщорокуорганізовує та проводить низку природоохоронних заходів, спрямованих на очищення довкілля, покращення його стану. Мета – покращення стану навколишнього природного середовища, створення нових зелених насаджень, очищення русел річок, поширення екологічних знань, проведення конкурсів, поліпшення естетичного та санітарного стану прибудинкових територій і об'єктів масового перебування та відпочинку населення.
Відомо, що серйозною проблемою для Львівщини є несанкціоновані сміттєзвалища.
На сьогоднішні в області налічується 671 сміттєзвалище, з яких лише 15 є паспортизованими (наявний паспорт місця видалення відходів), 17 володіють державними актами на земельну ділянку, яка використовується для звалища твердих побутових відходів.
Переважна більшість сміттєзвалищ працює в режимі перевантаження, тобто з порушенням проектних показників щодо обсягів накопичення відходів. Водночас через відсутність необхідних споруд та механізмів технологія захоронення здійснюється з порушенням нормативних вимог, що призводить до забруднення навколишнього природного середовища. Більшість сміттєзвалищ влаштовані без проектів на їх будівництво та позитивних висновків санітарно-епідеміологічної експертизи та висновків державної екологічної експертизи.
На багатьох сміттєзвалищах відсутні системи захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження фільтрату, наявні прояви спалювання та самозаймання відходів, недостатнє перешарування відходів інертними матеріалами. Моніторинг впливу полігону/сміттєзвалищ на навколишнє природне середовище не здійснюється.
Торік основними виявленими порушеннями були: відсутність дозволів та лімітів на розміщення відходів, наявність проявів спалювання та самозаймання відходів, недостатнє перешарування відходів інертними матеріалами, відсутність збору, утилізації фільтраційних вод з сміттєзвалища та паспортів місць видалення відходів тощо.
Відтак, до адміністративної відповідальності було притягнуто 59 посадових осіб на суму 39,100 тис. грн, надано приписи на усунення порушень, зокрема, виготовити проектно-технічну документацію, забезпечити збір та знешкодження фільтраційних стоків та інше.
На сьогодні на території області Державною екологічною інспекцією в Львівській області заборонено експлуатувати 49 сміттєзвалищ, з яких найбільшим є Червоноградське міське сміттєзвалище. Щодо зупинення діяльності Стрийського міського сміттєзвалища відповідне подання скеровано до Державної екологічної інспекції у Львівській області.
Останнім часом Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області проводить низку масових природоохоронних акцій. Чому ви вирішили «піти у народ»?
Ми поставили собі завдання всіма силами залучати до охорони довкілля мешканців Львівщини. Адже природа не терпить байдужості чи варварства, а за турботу щедро віддячує. Особливий акцент робимо на виховання турботи про довкілля у підростаючого покоління. Узимку ми проводили акцію «Зроби годівничку – збережи життя пташці».
З початком весни стартувала акція «Будиночок для пернатого друга»: школярі разом з дорослими виготовляють екологічно чисті шпаківні. Згадані природоохоронні акції – це не лише турбота про день сьогоднішній, а й вагомий внесок у майбутнє.
Також до Дня еколога, який щороку відзначаємо 5 червня, ми зорганізували конкурс для журналістів, які висвітлюють природоохоронну тематику. Започатковуючи конкурс для журналістів, Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області, очікує отримати в особі представників «четвертої влади» неупереджених і небайдужих партнерів, колег, спільно з якими завдяки політиці відкритого та відвертого діалогу матимемо об’єктиву оцінку того, що відбувається у довкіллі Львівщини.
Розмовляла Маргарита Богданець.