Днями представник МВФ в Україні Жером Ваше прочитав у Львові відкриту лекцію для студентів. Він позитивно оцінив дії нового уряду щодо впровадження реформ в Україні, а також розповів про те, які основні галузі економіки Україні потрібно вдосконалювати насамперед . Гал-інфо подає основні тези виступу експерта МВФ..
МВФ кинулось допомагати Україні, бо країна «вгрузла» в економічний дисбаланс
МВФ почало більше працювати в Україні, тому що тут є значний економічний дисбаланс. Так, торік зовнішній дефіцит України становив 9% від ВВП, Національний банк України мав дуже малі резерви, був завищеним курс валют, не спостерігалося економічного зростання. Фіскальний дефіцит постійно зростав, і ми бачили, що той бюджет, який був прийнятий Верховною Радою України у січні 2014 року, не сприяв вирішенню цієї ситуації.
Власне, якщо взяти фіскальний дефіцит, який формується на основі бюджету 2014 року, та дефіцит «Нафтогазу України», то можна очікувати, що загальний дефіцит буде становити 12% від ВВП.
Є ще один аспект, через який МВФ більше почало працювати в Україні, – це несприятливе бізнес середовище і зростання рівня корупції.
Нова влада в Україні показала, що готова впроваджувати економічні реформи
Починаючи із весни, після того, як закінчилися буремні події в Україні, ми бачимо, що нова влада рішуче взялася за виконання своїх завдань, вона виявилась готовою до цих викликів і швидких змін. Але, крім попередніх економічних дисбалансів, з’явилися нові, які також потребують вирішення. Ситуація з безпекою в Україній створила ці нові виклики, з ними тепер мають впоратися новий уряд, і нова адміністрація Національного банку України.
Не так часто буває так, що одній країні доводиться боротися одразу з фінансовою та безпековою кризами, коли відбувається військовий конфлікт на одній частині території держави.
Наша місія прибула сюди в березні. Після перемовин з новою владою ми зрозуміли, що вона віддана справі впровадженню реформ. Окрім того, урядовці оперативно надали нам всю інформацію та всі дані, які були нам необхідні. Це і пришвидшило процес надання фінансової допомоги Україні. Відтак, завдяки спільним зусиллям 30 квітня управління МВФ затвердило програму фінансової допомоги України, йдеться про позику в розмірі 17 млрд євро на 2 роки. Це кредитне фінансування спрямоване на те, щоби допомогти новій українській владі вирішити економічні дисбаланси, що існують, та забезпечити країні сталий розвиток. Тобто, ціль кредиту – підтримативпровадження економічних реформ в Україні.
П’ять основних сфер економіки, які потребують реформування
Які реформи є найважливішими для України. Тут потрібна комплексна програма реформ. Не можна назвати котрусь сферу чи реформу, яка як магічна паличка вирішить усі проблеми економічних дисбалансів, які склалися в Україні.
Тому, коли проводили перемовини з новою владою, говорили про п’ять основних сфер, які потребують реформування.
Перша – це курс валют та монетарна політики.
Друга – фінансовий сектор. На думку МВФ, перед Україною у цій сфері стоять великі виклики, тому тут потрібно провести значні реформи. Перш за все, варто чітко оцінити якість активів українських банків. Звичайно, це має супроводжуватися покращенням нагляду за діяльністю банків і регулюванням їхньої фінансової діяльності.
Третя – фіскальна політика. Спеціально для цього новий уряд прийняв відповідну програму. Адже бюджет, який був прийнятий на 2014 рік, не забезпечував потребу сталого розвитку і базувався на макроекономічних припущеннях, які були нереалістичними. Зокрема, цей бюджет обіцяв збільшення зарплат і пенсій, що було неможливим і небажаним, беручи до уваги поточну ситуацію.
Втім, новий фіскальний пакет, який прийняв уряд, враховує ці моменти: він спрямований на досягнення балансу, щоби було якомога менше негативного впливу на дюдей праці, пенсіонерів та на економіку України загалом.
Що ж до податків, то було вирішено відійти від їхнього зменшення, яке планувалося спочатку.
Четверта – сфера енергетики. Це дуже непросте питання, яке вже певний час обговорюється, але його вирішення все затягується. Україна є однією з найбільш країн за показником енергоспоживання. Рівень енергоспоживання в Україні удесятеро більший ніж середній показник Організаціїекономічного співробітництва та розвитку.
Цю ситуацію ускладнює те, що «Нафтогаз Україна» щороку зазнає величезних втрат.
Також варто зазначити те, що в Україні існує складна неоптимальна структура тарифів на газоспоживання та опалення. Так, ці тарифи в 4-5 разів нижчі ніж в Молдові та Румінії. Це створює певні виклики для сфери енергетики. По-перше, через цезазнає фінансових втрат «Нафтогаз Україна». По-друге, це призводить до надмірного споживання енергії та не стимулює населення до заощадження. По-третє, створює можливості для корупції, тому що є значні відмінності між тарифами для домогосподарств та підприємств.
Звичайно, новому уряду було не просто прийняти рішення щодо підвищення тарифів на газ та опалення, але це необхідно було зробити. Слід додати, що це підняття цін будесупроводжуватися збільшенням програм соціального субсидіюваннядля тих категорій, які найбільше цього потребують, а це близько 30% населення України.
П’ята – бізнес-середовище. Звичайно, ми розуміємо, що перед Україною стоїть непросте завдання. Відтак, МВФ намагається насамперед наголосити на тих реформах і змінах, які матимуть значний макроекономічний та фіскальний вплив, що одночасно сприятимуть і покращенню бізнес-середовища.
Україна має великий потенціал
Україна має великий потенціал, зокрема, людський. Українська молодь надихає. Коли я приїхав сюди в рамках місії МВФ, мені багато говорили про те, що українці пасивні, розчаровані та не вірять в те, що можуть побороти певні проблеми, зокрема, корупцію. Натомість позитивна динаміка, яка нині спостерігається, може стати хорошим стимулом до змін в Україні.
Підготувала Соломія Головіна.
Фото - donbass-info