Виконавчий директор ЛОГО «Комітет виборців України» Оксана Дащаківська в інтерв’ю Гал-інфо розповіла, чим може завершитись протистояння міського голови Львова Андрія Садового та депутатського корпусу і зважилась на прогноз скандальної виборчої кампанії 2012 року.
Загострюється конфлікт між міським головою Львова та «Свободою». Наскільки реальною є загроза, що Андрія Садового відправлять у відставку зважаючи на нещодавно підписану угоду про спільні дії у міськраді фракцій ВО «Свобода», «Фронт змін», НРУ, «Україна Соборна»? І взагалі наскільки вигідно депутатам відправляти у відставку міського голову?
Зрозуміло, що вибори до Верховної Ради нині є суттєвим фактором місцевої політики. Однак, я не думаю, що Андрію Івановичу треба за щось переживати, адже ці політичні сили, які оголосили про спільні дії, не стануть дестабілізувати політичну ситуацію у Львові. Цим силам теж не вигідно це робити. Треба розуміти, що дестабілізація ситуації у місті зачепить і електорат, який підтримуватиме їх на виборах восени.
Окрім того, щоб відправити у відставку чинного міського голову, треба натомість запропонувати альтернативний варіант. А альтернатива є? Альтернативи нема – а ні в плані місцевого самоврядування, а ні в плані кандидатур, які могли б замінити Андрія Садового.
До того ж, згідно з чинним законодавством, міський голова – це особа, яку обрала вся громада, не те, що депутати, за яких голосували, або ж через партійний список, або ж на мажоритарних округах, де голосувала лише маленька частинка громади міста. Тому легітимність міського голови є надзвичайно великою і його посунути є надзвичайно складно. Депутатський корпус може оголосити йому недовіру, дати оцінку його діяльності, але позбавити його цієї роботи буде досить складно. Ми пам’ятаємо ситуацію з Буняком.
До того ж, повторюю, названим політичним силам не вигідно усувати Андрія Садового. Так, їм вигідно з ним конфліктувати, погрожувати йому, демонструвати свою опозиційність до нього, але варіантів, щоб його посунути, – нема.
Ще одним вагомим фактором у цій ситуації є Євро-2012. Дуже багато є роботи, яка ще не виконана, і дуже багато що потребує доопрацювання. Не думаю, що перед такою ключовою подією, коли є такий масив роботи, хтось погодитьсябрати на себе відповідальність за це. Конфлікт вигідний, а от усунення – навряд.
Окремі експерти зазначають, що Андрій Садовий піде на вибори до Верховної Ради – варіант врятуватися від можливих кримінальних справ, пов’язаних із Євро-2012.
Тут варто зважати на те, що сам Андрій Садовий демонстративно заявляє, що він не піде на вибори до Верховної Ради. Наскільки вірогідними є кримінальні справи? Ми знаємо, як працює наша судова система сьогодні. Кримінальні справи, звичайно, вірогідні, але їх перебіг, розв’язок та результат наразі ніхто не може спрогнозувати. Пам’ятаєте, як після святкування 750-річчя теж були кримінальні справи, але майже всі фігуранти й надалі працюють. Все буде залежати від того, яка буде політична ситуація на той момент, і від того, наскільки успішним чи не успішним, буде саме Євро-2012.
З іншого погляду, спроба Андрія Садового балотуватися в нардепи призведе того, що він втратить довіру місцевої громади. Може бути така ситуація, як свого часу сталося з Куйбідою. Тоді він пішов і, можливо, хотів би повернутися, але цей електоратйого більше не приймає, незважаючи на те, що свого часу він мав тут успішну політичну кар’єру. Якщо Садовий хоче зберегти за собою підтримку громади, він не може її покинути, принаймні на цих виборах.
У Львові від початку року тривають «бюджетні битви». Завдяки свободівським поправкам забрані у апарату Львівської міської ради 12 млн грн. Натомість ці грошіотримали галузі освіти та медицини. На вашу думку, це свідчить, що всі фінансові потоки тепер контролює «Свобода» чи слід вважати це звичайним піаром?
Взагалі у нас бюджетне законодавство є достатньо складне. Бюджетний кодекс і ті бюджети, які приймаються на місцях, є вагомими документами, але вплив та контрольза тими коштами покладено на виконавчі органи. Тобто ті, хто реалізує бюджет, а не ті хто його формує.
Те, що зробила «Свобода» в багатьох випадках варто тлумачити, як піархід. Однак є тут іще один нюанс – це має під собою певну соціальну базу. Є люди, які чекали цього.
З приводу фінансування апарату міської ради, то тут варто пригадати передвиборчу програму Садового, коли він перший раз йшов до міської ради. Його головною обіцянкою було, що він скоротить численність чиновників міської ради та фінансування. Правда, тоді він таки провів скорочення, але нині структура ради і фінансування є більшими ніж були до нього. З одного боку, варто сказати дякую «Свободі» за те, що реалізовують його обіцянки, а з іншого – Львів – це місто, яке перебуває у постійному розвитку, збільшується витрати і потреби, інвестиційні потоки, тому, напевне, витрати варто розподіляти на ті галузі, які потребують цього, але й менеджмент потрібно удосконалювати.
Садовий ще й досі не подав нову структуру Львівської міськради, за що його постійно критикують депутати.
Законодавство за міським головою чітко закріплює право формувати структуру виконавчих органів. Він повиненпропонувати структуру і людей, які будуть працювати на цих посадах. Закон про місцеве самоврядування не передбачає консультацій із депутатським корпусом з цього приводу. Це є виключне повноваження міського голови. Зрозуміло, що сьогодні депутатський корпус і міський голова повинні працювати злагоджено, адже якщо не буде мати підтримки міський голова, то він нічого не зможе зробити. Однак якщо депутати не будуть працювати спільно з міським головою, то вони теж непокажуть жодного результату, бо все зведеться до банальної боротьби.
Нині міська рада працює лише на розхитування системи, а не на громаду Львова. Відповідно, міський голова повинен чітко розуміти, що структуравиконавчої влади з якою він хоче працювати, мусить бути узгоджена з депутатським корпусом, але депутатитеж повинні залишатися в рамках чинного законодавства і розуміти, що такі повноваженнязгідно із законом належать вик1лючно міському голові.
Можна навести приклад протистояння (каденція 2006 року) мера Дрогобича Гука з депутатським корпусом. Воно тривало довго і насправді так само нічого не дало ані Гуку, ані депутатам, тому що рано чи пізно це просто набридає виборцям, які перестають реагувати на це. Натомість дві сторони конфлікту компромітують себе. Доречним виходом із цієї ситуації було би, то щоб міський голова з поваги до депутатського корпусу подав на розгляд нову структуру, тим більше ми вже знаємо, що фінансування дещо змінено, тому і структура має бути приведеною донового бюджету. Однак і депутати повинні пам’ятати про закон.
Губернатор теж висловлює певну неприязнь до міського голови, зокрема, про це свідчать нещодавні наради, коли Михайло Костюк публічно критикував чиновників Садового та господарку міста.
Складно пояснити мотивацію самого Костюка, але думаю тут має вплив фактор Євро-2012. Костюк поставлений сюди як добрий менеджер, який має добре організувати проведення єврочемніонату. А тут дуже багато зав’язано саме на Львові. Костюк, який хоче продемонструвати продуктивність своєї діяльності, мусить знайти винного у недопрацюваннях, а тут когось інакшого, як міський голова, й бути не може.
Однак тут має місце і системне протистояння органів місцевого самоврядування та виконавчої влади. Садовий неодноразово виступавза розширення реальних повноважень місцевого самоврядування в планіформування власних видатків, розширення фінансування тощо. З цим може бути пов’язана постійна критика, що місцева влада не справляється власне із тим, що у неї вже є, не кажучи про більше.
Тут є ще йсуб’єктивний фактор. Якщо раніше губернаторами були люди, які більшою мірою причетні до Львоваі їм вдавалося досягнути будльшого порозуміння з місцевими, то Костюк, як людина, яка прийшла з Києва, прагне, щоб йому підкорялись.
Однак депутати Львівської обласної ради не надто активно критикують губернатора, якщо пригадати, що довелося пережити Горбалю та Цимбалюку.
Це пов’язано з виборами. Більшість депутатів, якіє у складі обласної ради, спробували себе на мажоритарнихокругах і ті, що перемогли, дуже впевнено себе там почувають, мовляв, «це мій округ». Багато хто з них, за внутрішніми оцінками КВУ, буде пробувати себе на виборах до Верховної Ради, а це означає, що їм не вигідно нині критикувати губернатора, адже саме Костюк несе відповідальність за організацію та проведення виборчої кампанії. Нині вони вичікують, щоб довідатися, як формуватимуться округи, яка буде позиція влади. Критику однозначно не оминути, але вона спалахне ближче до вересня.
Кажуть, що на Львівщиніці вибори закінчаться величезним скандалом в рамках внутрішньоопозиційного протистояння, можливих фальсифікацій, боротьби «грошових мішків». І чи можливо таке, що на Львівщині визнають вибори недійсними?
Насправді нині складно щось прогнозувати. Кампанія буде дуже цікава! Формально, кампанія розпочнеться в серпні, однак вже є активні кандидати, якізаявляють про себе мало не як про переможців на окремих округах. Ці люди багато років вкладають гроші в райони і працюють на округах, які потенційно можуть бути їхніми.
З іншого боку, ця кампанія буде складною і через Євро-2012. Ніхто не знає достеменно, як це вплине. Окрім того, попереду відпочинкове літо. Тому, фактично, лишається один місяць коли буде проводиться серйозна кампанія. Щоб провести кампанію в такі стислі строки, то її слід проводити тільки скандально, адже спокійними на сьогодні можуть бути лише ті кандидати, які вже не один рік працюють на своєму окрузі.
Думаю, ця виборча кампанія дасть не один скандал. Кандидати, які тині тільки задумуються, як вскочити у той виборчий поїзд, будуть вигравати вибори лише скандалами.
Чи будуть вибори визнавати недійсними залежатиме від результату. Якщо він не влаштовуватиме того, хто займе друге місце, то слід очікувати судів.
Вибори будуть дуже складні, адже різниця голосів буде невелика. Якщо на попередніх виборах ми бачили чітку преференцію однієї політичної сили, то сьогодні такої преференції вони вже не мають і будуть вести боротьбу букваль6но за десятки голосів, тому суди однозначно будуть.
Чи вистачить КВУ спостерігачів, щоб покрити всі округи на Львівщині?
Ми думаємо над тим, який формат спостереження обрати. Цього разу ми будемо мати не стільки спостерігачів, скільки мобільних журналістів, які будуть фіксувати порушення та викладати їх у соціальні мережі. Поки ми лише обговорюємо формат, який буде мати робота КВУ на цих виборах. У нас запланований великий з’їзд, на якому представники всіх областей вирішуватимуть,який формат спостереження та роботи на виборах 2012 року обрати. З’їзд відбудеться в суботу 25 лютого.
КВУ організовуватиме навчання членів виборчих комісій і скільки часу потрібно на таке навчання?
Звичайно, що ми проводитимемо навчання. Коли почнуть формуватися комісії, а це орієнтовно з кінця серпня, тоді й ми почнемо організовувати роботу з навчання членів ТВК і ДВК.
Як правило, ми влаштовуємо один п’ятигодинний тренінг, який дозволяє оволодіти необхідними процедурами в межах чинного законодавства. Однак проблема полягає в іншому. У нас так часто змінюється законодавство, що ті люди, які вже приходять з досвідом, мусять перевчатися усього, і це насправді складно. Людину значно легше навчити ніж перевчити. Це достатньо складний процес, будемо співпрацювати з іншими громадськими організаціями, які працюватимуть у цьому полі.
Чи слід очікувати особливої жорсткості від влади у проведенні цих виборів?
Думаю, що Партії регіонів дуже важливо продемонструвати, що вона якщо і втратила у рейтингах, то не суттєво, і що вона має достатньо електоральної довіри, щоб провадити реформи далі. Відповідно, думаю, що партія боротиметься не лише за своїх кандидатів, а й за тих, які хоч і не йтимуть від Партії регіонів, але працюватимуть з нею у Верховній Раді. Для цього максимально використають усі можливі ресурси, аби наступний склад парламенту був такий, як потрібний Партії регіонів. Насправді їм не потрібна конституційна більшість, вони, як свідчить досвід 2002 року, доберуть депутатами самовисуванцями, тими, хто перейде з інших політичних сил. Але вони мусять продемонструвати хоча би на рівні 25-30% рейтинг партії і, власне, робота буде вестися у цьому напрямку
Анна Новик.
Гал-інфо вітає Комітет виборців України з 18-річчям, яке КВУ відзначило 21 лютого.
Фото - pressclub.lviv.ua