Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика

Тимошенко готує маленьку переможну війну

Ще кілька місяців тому виборча дихотомія Тимошенко – Янукович виглядала як одна із маніпулятивних технологій штабу Прем’єр-міністра. Сьогодні безальтернативність вибору стала доконаним фактом. Так само, як і те, що згідно із даними різних соціологічних опитувань у другому турі президентських виборів перемагає Віктор Янукович.
 

Що повинна зробити Юлія Тимошенко, щоб виграти президентські вибори? Згідно з даними соціологічного опитування Research & Branding Group, станом на 13 грудня у першому турі Тимошенко набирає 16,7% голосів виборців, Янукович – 33,3%, у другому турі Тимошенко – 30%, Янукович – 47%. Очевидно, що за два грудневих і один січневий тиждень агітації у зв’язку із новорічними святами Юлія Тимошенко не зможе подолати прірву, яка її розділяє із лідером перегонів. Та й це не так принципово, оскільки всі крапки над «і» буде поставлено у другому турі, а це ще 3 тижні для Тимошенко.

 

Після Помаранчевої революції багато експертів зазначали, що електоральне поле єдиного демократичного кандидата та демократичних сил ширше, ніж у їхніх проросійських опонентів. Власне, правдивість цієї тези підтвердили й парламентські вибори 2006 року. Тоді при перемозі Партії регіонів більшість отримали так звані демократичні сили. Немає значення, що одна з демсил, СПУ, перейшла на бік опонентів. Та й у 2007 році на позачергових парламентських виборах з мінімальною перевагою перемогли демократи.

 

Однак, схоже, на президентських виборах 2010 року електоральне поле «біло-голубих» виявиться ширшим, ніж у «помаранчевих». І відбудеться це не завдяки розширенню електоральної бази Януковича (вона залишилася незмінною), а через зменшення суспільної підтримки так званих демократичних кандидатів. Скоротилася кількість прихильників кандидатів, які себе позиціонують як демократичні. Розчарування у демократах і демократії призвело до того, що згідно з даними Research & Branding Group проти всіх проголосували б 13,2% виборців, не пішли б на вибори 3,6%, ще 6,5% не визначилися. Більшість виборців, які не голосуватимуть за якогось конкретного кандидата, були раніше саме «помаранчевим» електоратом. Навряд чи вони змінять свою позицію до другого туру – надто вже сильне розчарування.

 

Штаб Юлії Тимошенко розраховує у другому турі на голоси виборців Тігіпка. Яценюка, Ющенка, Тягнибока. Однак тут не все так просто. Навіть якщо сумарно додати рейтинги демократичних кандидатів, то результат буде меншим, ніж сукупний рейтинг умовно «недемократичних» Януковича, Симоненка та Литвина. Тим більше, що рейтинг одного кандидата не можна, як погони, передати іншому. Невідомо чи виборці Ющенка захочуть у другому турі голосувати за Тимошенко. Адже, за словами нардепа-бютівця Олекси Гудими, навіть «нашоукраїнці» Володимир Вязівський та Андрій Парубій їздять районами та агітують людей не йти на другий тур або голосувати за Януковича. В такій ситуації Тимошенко не залишається нічого робити, як максимально мобілізувати свій електорат. Адже за даними Research & Branding Group, явка на Сході буде значно вищою, ніж на Заході.

 

За рахунок чого Тимошенко може мобілізувати свого виборця? Теза про те, що у випадку перемоги Януковича Україна втратить суверенітет, вже не зіграє. За 5 років виборці побачили, що до таких наслідків може призвести діяльність самої Юлії Тимошенко.  Заклики Тимошенко до всіх демократичних кандидатів обєднатися і підтримати єдиного демократичного кандидата перед другим туром поки що не мають відгуку. Та й не піде Віктор Ющенко та Арсеній Яценюк на публічну підтримку Юлії Тимошенко. Крім того, ініціатива такого об’єднання повинна ґрунтуватися на певній спільній ідеології, якої немає в самої Юлії Тимошенко.

 

Натомість заважати мобілізації електорату Тимошенко під віртуальну ідею порятунку демократії та України буде Віктор Ющенко, який заявив, що до Різдва завершить переговори з кількома демократичними кандидатами про його підтримку у першому турі.

        

Тимошенко має придумати, щось екстраординарне, щоб змусити увесь «помаранчевий» електорат проголосувати за неї. Принцип «Голосуй, або програєш» був дискредитований за останні 5 років і не пройде цього разу. Тимошенко потрібна маленька переможна війна, щоб виграти вибори. Якась героїчна оборона Тузли чи Зміїного. Але реалізація такого сценарію – вже з області фантастики.

 

Єдине, що залишається Юлії Володимирівні, це шукати голоси на Сході. Тобто, обіцяти те, чого хочуть виборці Східної і Південної України. Правда, внаслідок такої політики виникне ризик втратити частину підтримки на Заході. Відтак, ситуація для Тимошенко виглядає просто критичною. Їй не вдасться програти, висловлюючись футбольною термінологією, навіть з малим рахунком. Це буде розгром.

 

У цьому песимістичному контексті закономірною виглядає інформація, що цей момент на організацію виборів уряд виділив лише 1 млн грн. Зірвати, якщо не перший, то другий тур – найкращий варіант для Тимошенко уникнути ганебної поразки. Ось тут розпочнеться справжня політична криза. Майдан був лише квіточками порівняно з тим, що нас чекає у січні-лютому. Поставити під сумнів легітимність майбутнього Президента і на цій основі виторгувати для себе посаду та повноваження – це виглядає тепер єдиним варіантом політичної поведінки Тимошенко.         

 

Петро Марич, Гал-інфо.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ