У той час, коли Україна намагається забезпечити свою енергетичну незалежність від агресора, в Міненерговугіллі прямо блокують українського виробника і провокують "голодний бунт" на підконтрольних Україні шахтах.
Нагадаю, що співробітникам вуглевидобувних підприємств, які перебувають на територіях, підконтрольних Україні, не платять зарплати майже 4 місяці.
Наприклад, на шахтах "Привольнянська" і "Новодружеська", які входять до складу ПАТ "Лисичансквугілля", склалася cкладна ситуація. У зв'язку з тим, що на цих двох підприємствах є проблеми з фінансами, гірників ще в серпні відправили в неоплачувану відпустку. Коли ж вони вийшли на роботу, через два тижні керівництво підприємств попросило знову написати заяви на відпустку. Причина - грошей на підприємствах немає і платити заробітну плату однаково нічим.
Таку інформацію озвучили в Незалежній профспілці гірників. Про цю ситуацію стало відомо від Романа Бушуєва і Едуарда Всеволодського, голів незалежних профспілок названих шахт. Для Лисичанська, Привілля, Новодружеська(плюс довколишні селища) ці шахти є містоутворювальними. Тому є серйозне побоювання, що коли їх закриють, то зникнуть і ці міста.
До початку військових дій трудовий колектив шахти "Привольнянська" налічував тисячу двісті чоловік. Сьогодні ж на шахті працює всього вісімсот тридцять п'ять осіб. Але і таку кількість людей не можуть забезпечити зарплатою. Нинішній фонд зарплати на шахті "Новодружеська" дозволяє виплачувати платню лише ста п'ятдесятьом працівникам. В основному ці люди займаються підтримкою життєзабезпечення шахт.
Поза тим стало відомо, що у другому і третьому кварталах 2014 року підприємствам вугільної промисловості, які є на території, що захоплена бойовиками "ДНР" і "ЛНР", було перераховано з бюджету понад 2,8 млрд грн.
Так, ДП "ДУЕК" отримала за 2 квартал 273 490 000 грн, за 3 квартал - 152 559 000 грн; ДП "Луганськвугілля" - 250 737 000 грн за другий квартал; ДП "Макіїввугілля" за другий квартал отримало 323 105 000 грн, а за третій - 188 817 000 грн. і т.ін.
Увесь цей час Україна перебувала в стані війни з цими територіями і не мала доступу ні до одного зі щойно названий підприємств, вугіля з яких великими партіями вивозилося до Росії. Незрозуміло, чому на тлі невиплат зарплати співробітникам шахт, які працюють (або могли б працювати) на українську економіку, ми фактично спонсоруємо терористів і колаборантів.
До речі, експерти відзначають, що в регіонах, контрольованих ЛНР, терористи вилучають вугілля без будь-якого опору. Грабіж йде відкритий - і вдень, і вночі як на шахтах ДТЭК, так і на державних підприємствах. Видобуток вугілля в Луганській області знизився до мінімального показника.
В той же час перший заступник міністра енергетики та вугільної промисловості Юрій Зюков заявив, що за липень усім працівникам виплачено заробітну плату. Крім того, Зюков зауважив, що за відвантажене вугілля на електростанції держава повністю розрахується з гірниками, а також здійснить всі необхідні виплати на контрольованих українською армією територіях. Також він спростував інформацію про заборгованість ДП «Вугілля України» підприємствам та зазначив, що навпаки, окремим підприємствам за попередній рік переплачено десятки мільйонів гривень за ще не відвантажене вугілля, що призвело до складної фінансової ситуації на інших підприємств галузі.
Додам, що нині на українській території працює всього 24 шахти, які добувають 24-25 тисяч тонн газового вугілля. Решта державних підприємств або працюють частково, або призупинили видобуток. Через пошкодження залізничних ліній припинено відвантаження та транспортування вугілля, яке вкрай потрібне державі, особливо марок А і П. Внаслідок цього потерпають Трипільська та Зміївська ТЕЦ, які не мають достатніх запасів вугілля для виробництва електроенергії.
Інша пероблема. Неодноразово говорилось, що слід вивезти вибухівку із шахт, які є в зоні АТО. Але цього не було зроблено. Як результат, у червні цього року на шахтах Мельникова і "Привільнянській" терористи захопили загалом 1 тонну 58 кг вибухівки та 135 електродетонаторів. Це стало можливим через те, що керівництво шахт зберігає вибухівку в наземних сховищах, а не підземних, що унеможливило б її викрадення.
Отож, ми можемо говорити не просто про халатність чи службові злочини керівництва Міненерговугілля, але про пряме фінансування терористів на сході України і штучне створення соціального вибуху - так званого "голодного бунту" на територіях, підконтрольних українській владі. Такі дії необхідно класифікувати відповідно за статтями 110 (Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України) або 111 (Державна зрада) Кримінального кодексу України.
Дмитро Снєгирьов, правозахисник, активіст з Луганська, керівник ГО «Права справа».
Фото: radiosvoboda.org