Прем'єр-міністр України Микола Азаров пообіцяв, що Україна скоротить закупівлю газу в Росії в III і IV кварталах цього року. Це виклик, який може спровокувати різку реакцію північного сусіда.
Коментує експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук.
"Якщо повірити на слово Миколі Азарову, і «Нафтогаз України» справді скоротить закупівлю природного газу в III і IV кварталах, то це продовження серії викликів Росії з боку України. Адже скорочення закупівель тягне за собою прямі збитки для «Газпрому». І це може змусити Росію знову використовувати проти України свою «газову палицю».
Для своїх потреб в I кварталі України закупила лише 10 млрд. куб. м. газу. Відповідно до контракту з «Газпромом», у 2011 році «Нафтогазу» потрібно придбати 40 млрд. куб. м. Виходить, що Україна повинна докупити ще 30 млрд. куб. м.
У той же час є дві суттєві причини для скорочення закупівель газу. По-перше, повернення 12,1 млрд. куб. м. газу компанії RosUkrEnergo AG Дмитра Фірташа завдала серйозної шкоди газового балансу України. Якби лобісти RosUkrEnergo AG при владі (Юрій Бойко, Сергій Льовочкін, Валерій Хорошковський) не пішли на це, то 11 млрд. куб. м газу купленого в I кварталі 2011 р. можна було використовувати для споживачів України. А в підземних сховищах «залишився» б газ, закуплений за нижчою ціною в 2010 році.
По-друге, з третього кварталу ціна на газ зросте до 320-340 дол за тис. куб. м. Протягом травня і червня Україну ще закупить обсяги газу за прийнятною ціною 297 дол. А далі, як зрозуміло зі слів Азарова, всі доведеться тугіше затягнути паски.
Тактика, яку обрав сьогодні Кабмін, умовно можна назвати «перечекати в окопі». Адже з травня по грудень пройде 8 місяців. А часовий проміжок, за яким згідно з формулою на газ обчислюється ціна палива, якраз і становить 6-9 місяців. Тобто, в січні 2012 року ціна на газ буде формуватися виходячи з ціни на нафту в квітні-травні 2011 р. і буде становити менше як 300 дол. за тис. куб. м.
Саме тому Україна планує в квітні-червні закупити близько 10 млрд. куб. м., а далі зробити паузу. До речі, європейські країни в квітні-травні дуже жваво закачують газ в сховища, так як в III-IV кварталі вони також очікують зростання цін на газ.
У цій ситуації в Україні залишається ще один козир: повернути «Газпрому» його обов'язок закачати природний газ у підземні сховища для стабільного проходження опалювального сезону.
Звернемо увагу на те, що стабільність опалювального сезону стосується не Україна, а країн Європейського Союзу, так як саме «Газпром» повинен гарантувати своєчасні поставки газу своїм європейським партнерам. Для цього «Газпрому» буде достатньо закачати в підземні сховища України до 7-8 млрд. куб. м. газу. За свої гроші.
В останні роки ситуація була протилежною. «Газпром» переклав на Україні обов'язок і необхідність купувати газ для гарантій поставок палива в країни ЄС".