Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство  |  Кримінал

Василь Телиця: «За колектив спецпідрозділу мені не соромно»

«Після знешкодження кілерів, причетних до замаху на життя кримінального авторитета Вови Морди, у правоохоронців з’явилася реальна перспектива розкрити більше десяти замовних вбивств» - повідомив в ексклюзивному інтерв’ю «Гал-інфо»начальник обласного УБОЗу Василь Телиця.

- Кілька років тому мені як журналісту «Гал-інфо» довелося брати інтерв’ю в прокурора області Олексія Баганця. Ця зустріч найбільше запам’яталася нищівною критикою львівського УБОЗу – головним чином через низькі показники у роботі. Останнім часом, відколи Ви очолили спецпідрозділ, ситуація змінилася кардинально: за значною частиною резонансних злочинів, які виявляють львівські правоохоронці, «стоять»убозівці…

- Починати працювати на посаді начальника обласного управління з боротьби з організованою злочинністю мені було дуже непросто. Потрібно було невідкладно зміцнювати кадровий потенціал, підвищувати вимоги до професійного рівня працівників, націлювати їх на завдання, якими має займатися спецпідрозділ.

За період моєї служби в УБОЗі його особовий склад оновився майже на 90 відсотків. Хто не зміг, або з якихось інших причин не забезпечив виконання поставлених завдань, як правило, перейшли в інші служби. Натомість їх замінили більш фахові та відповідальні працівники. У свою чергу це привело до підвищення якісних і кількісних показників у роботі.

Сьогодні за колектив спецпідрозділу мені не соромно. Авторитет в Львівского УБОЗу є як на регіональному рівні, так і на державному. Результати нашої роботи були високо оцінені керівництвом ГУБОЗу, МВС, Президентом України. Всього було заохочено 26 працівників (це чверть від усієї чисельності підрозділу).

- Відомо, що в останні роки львівським правоохоронцям не вдалося розслідуватидосить велику кількість резонансних справ. В їх числі – замовні умисні вбивства, зокрема, більше 90 вбивств із застосуванням вогнепальної зброї та вибухівки. Чи реально виправити таку ситуацію, враховуючи, що чимало бандитів, кримінальних авторитетів – учасників кримінальних розбірок – сьогодні у бізнесі, політиці, владі?

- Під час призначення на посаду начальника спецпідрозділу, керівництвом главку, МВС, комітету Верховної Ради з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією (у якому я проходив погодження), мені було поставлено конкретні завдання щодо розкриття цих злочинів.

Попри те, що даний напрямок роботи надзвичайно складний і що з моменту скоєння більшості замовних вбивств пройшов тривалий період часу, позитивні результати ми отримали. Зокрема, співробітниками нашого управління було затримано Олександра Машевського – людину, яка у жовтні 2006 року спільно з трьома іншими злочинцями вчинила замах на директора ринку «Шувар» Романа Федишина. Під автомобіль підприємця, як відомо, було закладено саморобний радіокерований вибуховий пристрій, виготовляв його та приводив в дію за допомогою мобільного телефону безпосередньо Машевський. Директор ринку та начальник охорони тоді отримали поранення. Найстрашніше ж, що у результаті вибуху загинула випадкова жертва – чотирнадцятирічна учениця ліцею, яка у той момент проходила поруч.

Трьох учасників злочинної групи було затримано «за гарячими слідами». А Машевський переховувався від слідства понад шість років. Заарештували його у селі Піщаному Бахчисарайського району Криму.

Водночас найбільш вагомий наш здобуток – спецоперація із захоплення групи кілерів міжнародного масштабу, яка була проведена на вул. Єфремова у Львові в грудні минулого року. На жаль, затримати вдалося лише одного найманого вбивцю – Калитовського, інший - на прізвисько «Біба» (Володимир Марко) встиг себе ліквідувати. На даний час кримінальна справа відносно Калитовського скерована в Франківський районний суд Львова.

- Якими є результати досудового слідства? Що інкримінують професійним вбивцям?

- Слідчим вдалося довести причетність кілерів до вчинення замаху на вбивство кримінального авторитета Вови Морди (Володимира Дідуха) та до скоєння вбивства його приятеля Михайла Миляна (кримінальне прізвисько Йожик). Окрім того, було доведено, що злочинці готували вбивство ще однієї людини, яка також має відношення до кримінального світу.

Хочу зазначити, що після знешкодження групи кілерів у правоохоронців з’явилася реальна перспектива розкрити більше десяти замовних вбивств. В основному це вбивства львівських кримінальних авторитетів. Є також серйозні напрацювання щодо причетності цих фігурантів до скоєння злочинів за кордоном. Зокрема, до вбивства московського бізнесмена, що було скоєно на території Німеччини.

Над розкриттям цим замовних вбивств сьогодні активно працюють працівники Головного слідчого управління МВС України.

- Наскільки гострою на теренах області є проблема бандитизму? Чи є на Львівщині етнічні банди та організовані злочинні угрупування?

- Розгулу бандитизму на Львівщині немає, ситуація на даному напрямку контрольована. Зняти напругу в значній мірі вдалося після знешкодження бандформування, яке на протязі 2009-2011 років систематично вчиняло розбійні напади на теренах Західної України - в основному на помешкання заможних родин.

Нагадаю, що у складі цієї особливо небезпечної банди було шестеро осіб, більшість з них мали багатий кримінальний досвід та спеціальну фізичну підготовку. В помешкання злочинці старалися потрапити, коли господарі буди вдома. При нальотах використовували маски, рукавиці, мотузки для зв’язування жертв, холодну та вогнепальну зброю. Злочини вчиняли з особливою зухвалістю та жорстокістю: господарів осель прив’язували скотчем до стільців й вимагали гроші, при цьому часто катували, використовуючи праски та кип’яток. Якщо ці методи не допомагали, бандити бралися за дітей. Були випадки, коли на очах зв’язаних батьків дітям встромляли у двері та притискали пальці.

Щоб ліквідувати цю банду, співробітникам УБОЗу доводилося працювати і вдень і вночі. Що стосується результатів слідства, то було доведено причетність бандитів до скоєння 13 розбійних нападів.

Якщо ж говорити про етнічні злочинні угрупування, то насамперед необхідно відзначити, що їх кількість на теренах області останнім часом зростає. Порівняно з «вітчизняними» бандами, вони більш згуртовані, агресивні, а, отже, більш небезпечні.

Найчастіше «клієнтами» львівських правоохоронців стають вихідці з Кавказького регіону. У поточному році працівниками УБОЗу знешкодили організовану злочину групу, до складу якої входили двоє азербайджанців та мешканка Львівщини - молода дівчина.

Злочинці вибирали своїх жертв в нічних клубах – поміж його відвідувачів, при цьому дівчина виступала як приманка. У подальшому таким чоловікам підсипали в спиртні напої клофелін, відвозили за місто, а потім били та грабували. У ході слідства було встановлено, що упродовж 2012-2013 років дана злочинна група скоїла шість розбійних нападів та пограбувань. Загальна вартість майна, яким заволоділи бандити, становить понад 120 тисяч гривень.

Минулого року було затримано членів злочинної організованої групи з числа громадян Грузії. На території України вони перебували нелегально, у Львові тривалий час скоювали квартирні крадіжки.

- Останнім часом львівські убозівці регулярно затримують «на гарячому» медиків, які вимагають хабарі за призначення групи інвалідності. Чим викликана така посилена увагасаме до медико-соціальних експертних комісій, враховуючи, що побори та хабарництво в медичній галузі процвітають усюди?

- Корумпованих членів львівських МСЕКів працівники УБОЗу заарештовують три роки поспіль. В 2010 році було викрито організовану злочинну групу з п’яти членів туберкульозної МСЕК, які отримали хабарі на суму близько 70 тисяч гривен. В 2011 році на хабарі попалися четверо медиків, які входили в склад міжрайонної спеціалізованої профпатологічної МСЕК. Всього вдалося зафіксувати 150 фактів хабарництва на суму більше як 250 тисяч гривень. Наприкінці 2012 року було затримано десять членів міжрайонної спеціалізованої кардіологічної МСЕК №1 і МСЕК №2 Львівського обласного центру медико-соціальної експертизи, які вимагали та отримували хабарі за сприяння у встановленні групи інвалідності хворим на кардіологічні захворювання. Вдалося встановити 100 таких фактівна суму понад 170 тисяч гривень.

Нічого дивного в цих напрацюваннях немає. Були заяви від конкретних потерпілих і працівники спецпідрозділу, реагуючи на них, провели низку оперативних заходів. Подив насправді викликає те, що, незважаючи на ці резонансні затримання, на те, що частина медиків-хабарників уже засуджені до реальних строків (зокрема, усіх членів туберкульозної МСЕК засудилидо п’яти років позбавлення волі), побори за встановлення групи інвалідності у львівських медико-соціальних експертних комісіях не припинилися. І сьогодні до нас надходять вже нові сигнали. Маємо класичну ситуацію, коли жадоба до наживи переборює страх…

- Один з пріоритетних напрямків роботи УБОЗу – протидія наркозлочинності. Як реалізується це завдання?

- Основні зусилля зосереджено на виявленні та перекритті міжнародних каналів контрабандного постачання наркотичних засобів, викритті організованих злочинних угруповань, що спеціалізуються на наркотиках.

Робота проведена дуже велика. Найбільш резонансна справа стосується викриття міжнародного каналу постачання до Європи транзитом через Україну з Республіки Еквадор сильнодіючої наркотичної речовини – кокаїну. Під час проведеної операції було вилучено партію кокаїну у кількості понад 30 кілограмів, на «чорному» ринку його орієнтовна вартість становить близько трьох мільйонів доларів.

У злочинну групу, яка «обслуговувала» даний канал, входило шість осіб. Організатором був громадянин України – мешканець Львівщини, який протягом 2010-2012 років встановив та налагодив зв’язки з міжнародними наркозлочинцями - як з громадянами країн Європейського Союзу, так і країн Південної Америки.

Наркотики в Україну постачали через порт «Одеса», а для повної конспірації товару використовували банани, в які ховали кокаїн. За транзитне переміщення товару організатор групи мав сплатити кур’єру 150 тисяч доларів.

Ліквідувати організоване угрупування наркоділків нам вдалося завдяки тісній співпраці з правоохоронними органами Польщі, США, Республіки Еквадор. Загалом на документування його злочинної діяльності «пішло» близько двох років. Ви уявіть собі, які це величезні об’єми роботи.

Одна з останніх справ – викриття міжнародного каналу поставки важких наркотиків з Польщі вУкраїну: на пункті пропуску «Шегині» була затримана злочинна група у складі чотирьох громадян Польщі, в яких було виявлено та вилучено понад чотирьох кілограм «амфетаміну» та 200 таблеток «екстазі»на суму понад 1 мільйон гривень.

- Такий напрямок роботи як боротьба з корупцією у земельній сфері. Чи могли б Ви назвати найбільш небезпечні чинники, тенденції? За що саме сьогодні вимагають хабарі?

- Найчастіше хабарі вимагають та отримують за виготовлення документації за незаконний перерозподіл, допомогу у вирішенні питання щодо безоплатної передачі земельної ділянки у власність або довгострокову оренду, за сприяння в ухваленні позитивних рішень місцевих рад щодо надання дозволівна розробку проектів відведення земельних ділянок, зміну їх цільового призначення.

В числі найгучніших корупційних справ – викриття голови земельної комісії селищної ради Миколаївського району, який вимагав та отримав від підприємця 130 тисяч гривень за створення сприятливих умов для видобутк упіску та гравію з кар’єра. Загалом з початку року працівниками УБОЗу було задокументовано більше як тридцять «земельних» зловживань.

Серед найбільш небезпечних тенденцій – удосконалення схем отримання хабарів. Раніше людина приходила у кабінет сільського голови, він називав суму «подяки» і була реальна можливість провести оперативні заходи – затримати таку посадову особу. Останнім часом ідуть на різні хитрощі. Оформляють, наприклад, земельні ділянки на підставних осіб. А коли до них хтось звертається, кажуть, що вільної землі немає і посилають до Івана чи Петра – до того, хто земельну ділянку «продає». Доказати зловживання у даній можливо виключно за допомогою оперативно-розшукових методів. Хіба б дала свідчення підставна особа, що задіяна в схемі. Однак вона у цьому не зацікавлена, оскільки отримує «відкат». Зазвичай, його сума складає десять відсотків від комерційної вартості земельної ділянки.

- За інформацією МВС, однією з найбільш криміналізованих в Україні залишається бюджетна сфера. Кожен шостий економічний злочин, який викривають правоохоронці, пов’язаний з зазіханням на кошти державного або місцевих бюджетів. Чи вдається УБОЗу протидіяти таким зловживанням?

- Певні позитивні зрушення у напрямку документування злочинів у бюджетній сфері у нас є. На сьогодні працівниками спецпідрозділу виявлено 23 таких кримінальних правопорушень. Як правило, вони пов’язані з привласненням коштів, виділених на конкретні заходи, програми розвитку – насамперед шляхом завищення вартості виконаних робіт, проведення авансової передоплати на фіктивні фірми за ще не виконану роботу і т.д.

Наше завдання не лише виявляти такі факти, а й забезпечувати кінцевий результат – у вигляді скерування обвинувальних актів до суду та забезпечення відшкодування завданих збитків.

Нещодавно, наприклад, скеровано до суду обвинувальний акт щодо службових осіб ТзОВ «Х», котрі, зловживаючи своїм службовим становищем, увійшовши в злочинну змову з посадовими особами одного із державних підприємств, вчинили розкрадання бюджетних коштів на суму близько 282 тисячі гривень. Відшкодування збитків державі на сьогодні забезпечено в повному об’ємі.

Даний напрямок роботи досить складний сам по собі: для того щоб на початках задокументувати кримінальні діяння чи правопорушення потрібно проводити ревізії, експертизи, а це тривалий процес. Однак найбільше роботу ускладнює те, що злочинці постійно вигадують нові більш заплутані схеми «відмивання» грошей. Наприклад, працюють з підставними фірмами не лише на території Львівщини, чи України, але й з фіктивними структурами за кордоном. Користуються послугами високофахових юристів, які наперед продумують певні заходи захисту.

Як на такі тенденції реагує УБОЗ?.. Стараємося підвищувати свій фаховий рівень. На досягнутих результатах зупинятися не збираємося.

Василь Телиця про себе: "Народився в простій селянській сім’ї – в селі Старий Яр Яворівського районуЛьвівської області, 13 листопада 1968 року. Батько і мати працювали простими робітниками на Яворівському виробничому об’єднанні «Сірка». Батько на виробництві загинув, мені тоді було 13 років.

Навчався всередній школі в місті Новояворівську. Серйозно займався спортом, став кандидатом в майстри спорту з легкої атлетики. Відслужив в армії - в 1986-1988 роках. Навчався у Львівському державному інституті фізичної культури. Другу вищу освіту – юридичну – здобував у Львівському державному університеті ім. Івана Франка. В органи внутрішніх справ прийшов в 1995 році – на посаду оперуповноваженого державної служби боротьби з економічною злочинністю Залізничного райвідділу міліції Львова. У цій службі працював до 2010 року, з 2007 року – на посаді начальника управління ДСБЕЗ. У березні 2010 року призначений на посаду першого заступника начальника ГУМВС України у Львівській області, начальника УБОЗ».

Розмову вів Віктор Корнієнко.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ