Слухай онлайн
Здоров'я

Вчені вперше змогли виростити кровоносні судини

Вчені зробили випадкове відкриття наявності кровоносних судин в людських кістках та вперше змогли виростити кровоносні судини в лабораторних умовах.

Вчені з Університету Дуйсбург-Ессена в Німеччині шляхом пари експериментів встановили, що в кістках мишей і людини є безліч крихітних і раніше невідомих кровоносних судин. За запевненням імунолога Матіаса Гюнцера, який керував дослідженням, ніхто не очікував, що в XXI столітті можливо відкрити центральну анатомічну структуру, яка не описана в підручниках. Про це йдеться в журналі Nature Metabolism.

Саме відкриття сталося випадково. Гюнцер вивчав флуоресцентно пофарбовані клітини крові у мишей, коли помітив, як вони проходять через тверду кістку. Він почав пошуки інформації про цей феномен, але не знайшов пояснень у жодному з довідників. Тоді вчений вирішив з'ясувати причину. 

Разом з колегами він приступив до дослідження. Вони скористалися речовиною під назвою етилциннамат, щоб зробити кістки мишей прозорими. Потім, об'єднавши флуоресцентну мікроскопію з рентгенівською, фахівці виявили сотні маленьких судин, що проходять через кортикальний шар. Вони визначили, що в кістці гомілки мишей міститься більше тисячі таких судин. Через них проходить 80 відсотків артеріальної крові і 59 відсотків венозної. Автори назвали їх транскортикальними судинами.

У подальшому дослідники захотіли з'ясувати, чи є такі ж судини у людини. За допомогою магнітно-резонансної томографії (МРТ) вони сканували ногу Матіаса Гюнцера. На знімках вчені помітили в кістки крихітні отвори, як і в мишей, і вважали їх доказом наявності транскортикальних судин у людини. Крім того, їхню присутність побічно підтверджує медична техніка внутрішньокісткового вливання, яка тривалий час використовувалася польовими лікарями для швидкого відновлення солдатів

Сам Матіас Гюнцер так висловився про відкриття: "Ми знайшли кровоносні судини там, де і не підозрювали знайти. Це божевілля, що ще залишаються такі речі, яких ми не знаємо про людську анатомію".

В цей час іншій групі вчених з Австралії та Британії  вперше вдалося виростити кровоносні судини людини.

Біоінженери змогли виростити Органоїд -  тривимірну структуру, вирощену зі стовбурових клітин, що імітує природні органи. Так звані "судинні органели" можна культивувати за допомогою стовбурових клітин в чашці Петрі, пише видання Nature.

Коли дослідники пересадили органели кровоносних судин мишам, то виявили, що вони розвинулися в прекрасно функціонуючі кровоносні судини людини, включаючи артерії і капіляри.

"Наші органели нагадують людські капіляри, навіть на молекулярному рівні. Тепер ми можемо використовувати їх, щоб вивчати захворювання кровоносних судин безпосередньо на тканинах людини", - розповідає провідний автор дослідження Рейнер Віммер.

Головним чином досягнення повинно допомогти в лікуванні діабету: при цьому захворюванні у кровоносних судин аномальне потовщення мембрани, яке призводить до порушень доставки кисню і безлічі проблем зі здоров'ям. В рамках дослідження штучні органели вже поміщали в діабетичну середу. Також науковці вивчатимуть хвороби Альцгеймера, проблеми із загоєнням ран, інсульти і рак.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ