Політичний сезон завершено. Про поразки та здобутки цього політичного сезону та що можна очікувати з початком наступного Гал-інфо поспілкувалося з народними депутатами та експертами-політологами. Всі вони зійшлися на тому, що Україну вже поглинула передвиборча лихоманка 2012 року, а партія влади зазнала соціально-економічної поразки.
Народний депутат від БЮТ-«Батьківщина» Володимир ЯВОРІВСЬКИЙ вважає, що через постійні невдачі влади частина парламентської більшості скоро перейде до лав опозиції: «У провладній більшості є розумні люди, які під тиском майданів, усвідомлюючи недієвість проведених реформ, можуть перейти в опозицію. Так у Верховній Раді може з’явитися нова більшість».
«Сесія була не просто порожня, але в якійсь мірі вона була злочинна. Саме на цій сесії було прийнято Податковий кодекс, який знищив середній клас і має явні ознаки геноциду. Натомість, не було жодного законопроекту, який вирішив би економічні проблеми країни. Прийняли закон про боротьбу з корупцією, але ця боротьба обмежується лише нижчими щаблями, тоді коли корупція процвітає у вищих ешелонах влади», - повідомив Володимир Яорівський.
На його думку, політичний сезон восени буде ще трагічніший для українського народу: «Мої прогнози на осінь дуже сумні, все залежатиме від того, чим закінчиться історія з судом над Тимошенко та Луценком».
«Наступна сесія, на мою думку, буде такою ж стагнаційною, корупційною, тупою, бездарною, яка не виводить Україну з застою, а навпаки, поглиблює його. Якщо восени відбудуться протестні події, то щось у стінах Верховної Ради може змінитися. В парламентській більшості є кілька розумних людей, які прикуті до більшості певними зобов’язаннями, тому поводяться неадекватно», - зауважив нардеп.
За його словами, саме ці «розумні люди» під тиском майданів зможуть приєднатися до опозиції.
«Так, ще до виборів 2012 року може з’явитися нова більшість у Верховній Раді, яка продукуватиме якісні закони», - зауважив Володимир Яворівський.
Під час літніх канікул активність в політичному житті України не припиниться, вважає народний депутат від НУ-НС Володимир В`ЯЗІВСЬКИЙ. Ряд партійних та громадських організацій намагатимуться утворити партійне об’єднання з метою захисту волевиявлення громадян на виборах 2012 року.
За словами нардепа, окрім того, що влада постійно говорить про зміни у виборчому законодавстві, не відомо достеменно, чи готові провладні депутати їх підтримати.
«Після, з дозволу сказати, проведених реформ діючої влади, майбутні провладні кандидати уявлення не мають, як тепер їм йти на виборчі округи. Адже там громада їх запитає, як ви голосували за пенсійну реформу, за податкову реформу. Це добре, якщо тільки запитає, а може бути таке, що одразу на це вкаже», - зауважив Володимир В`язівський.
За його словами, розуміючи всю безвихідь провладної політичної сили, новоутворене об’єднання буде працювати на результат у форматі прийняття конкретного рішення.
«Коло учасників цього об’єднання ще не закрите, і кожна структура може долучитися до нього. Партія влади показала на місцевих виборах, як вправно вона може маніпулювати думкою виборців та голосами. Наше завдання – об’єднатися для того, щоб захистити волевиявлення громадян на виборах до парламенту», - повідомив Володимир В`язівський.
Його колега, нардеп від НУ-НС Олесь ДОНІЙ вважає, що закінчення політичного сезону пов’язане із спрямуванням антиукраїнської політики нової влади, яка в Україні почуває себе сателітом Росії. На його думку, у цьому сезоні влада активно проводила русифікацію, а її політика була орієнтована на російський націоналізм.
В геополітичній сфері, на думку політика, теж обман. За його словами, декларуючи багатовекторну політику, влада насправді проводить інтеграцію лише в російському напрямку, про що свідчить питання Чорноморського флоту, що наближає Україну до інтеграції з РФ.
«В економіці відбувся перерозподіл власності. Економіку країни, фактично, монополізували під окремо взятого олігарха. Це сталося, фактично, у кожному секторі економіки за рахунок прямого чи не прямого рейдерства, або ж звичайних угод. Продовжується олігархізація країни, яка перетворює Україну у сировинний придаток РФ», - переконаний Олесь Доній.
За його словами, останнім часом посилився тиск на опозицію про що свідчать штучні розколи опозиційних партій та ув’язнення опозиційних лідерів.
«Влада бажає бути вічною», - переконаний Олесь Доній.
Саме тому, на його думку, влада вже почала готуватися до виборів 2012 року.
«Про це свідчить те, що чимало медіа є під контролем влади. Окрім того, вони готують зміни до виборчого законодавства, які мали б забезпечити їм конституційну більшість», - вважає нардеп.
За його словами, в даній ситуації опозиційним силам потрібно навчитися діяти злагоджено для того, щоб протистояти утискам влади: «Потрібно узгодити єдиних кандидатів від опозиційних сил по мажоритарних округах».
Лідер Комуністичної партії робітників та селян Леонід ГРАЧ вважає, що політичний сезон, що минув, видався вкрай невтішним для всього народу України.
«Він засвідчив те, що президент Янукович не має жодного наміру виконувати свої передвиборчі обіцянки. Провладна більшість, а це Партія регіонів, партія Литвина та партія Симоненка, яку тепер не можна назвати комуністичною партією, працює тільки на те, щоб обслуговувати олігархів», - заявив він.
На його думку, у президента України цього політичного сезону були суцільні провали. Це стосується зовнішньої політики, яка, за словами Грача, є «значно гіршою, ніж в часи багатовекторності Кучми». Також це стосується «руйнування та коливання російсько-українських стосунків», це також стосується провалу «газових переговорів з Росією».
«Той, хто говорить про якісь позитивні зміни за часів правління Януковича, той зовсім нічого не тямить в політиці», - переконаний Леонід Грач.
На думку політика, наступний політичний сезон, який розпочнеться восени, буде найбільш бурхливим не лише тому, що це стартовий сезон перед виборами до Верховної Ради.
«Трьом партіям, які обслуговують олігархів, доведеться відповідати перед народом за обраний ними курс так званих реформ і відповідати на наслідки глумливої пенсійної реформи. В суспільстві тільки накопичуватиметься негатив, а це хороший ґрунт для політиків», - переконаний Леонід Грач.
За його словами, на Україну восени чекають політичні війни.
«Це буде час суперечок, міжусобних політичних воєн на фоні злиденного існування зубожілого народу», - підсумував Леонід Грач.
Натомість політологи висловили дещо інші думки з приводу майбутнього та минулого політичних сезонів. Так політолог Володимир ЦИБУЛЬКО вважає, що перед парламентськими виборами від Партії регіонів намагатимуться дистанціюватися не лише провладні партії КПУ та Блоку Литвина, але й навіть самі регіонали.
«Від політичного сезону, що минає, особливих очікувань не було. Верховна Рада продовжує втрачати політичну вагу і не помітила, як переступила бар’єр політичної потрібності. Тепер вона лише слугує засобом легітимізації рішень, які приймаються на Банковій. Рада більше не є самостійним політичним гравцем», – зазначив експерт.
На думку політолога, наступний політичний сезон, який розпочнеться восени, стартуватиме з різкої передвиборчої активності.
«Очікування виборів змінить психологію депутатського корпусу. Розпочнеться період тріскучого популізму. Депутати кинуться самовиживати на виборчих округах», – заявив Володимир Цибулько.
На його думку, провладні політичні сили почнуть процес перекладання відповідальності на Партію регіонів, хоча «те ж КПУ та партія Литвина активно підтримували у Раді всі ідеї регіоналів».
«Тепер вони намагатимуться дистанціювати себе від цих ідей. В самій Партії регіонів з’являться нові політичні проекти і частина регіоналів дистанціюється також, щоб не асоціюватися з Партією регіонів», – вважає Володимир Цибулько.
Він також додав, що старі політичні сили, які вже втратили свій рейтинг, перед виборами до Верховної Ради в 2012 році спробують залучити до себе нові обличчя. Їм доведеться піти на таку хитрість для того, щоб привернути до себе увагу виборців.
«Знову залучатимуть до списків поп-зірок, спортсменів тощо. А це суперечить розвитку політичного процесу, адже сприяє депрофесіоналізації політики. Людей, які політикою займаються професійно. ставатиме дедалі менше», - вважає Володимир Цибулько.
На думку політолога Дмитра ВИДРІНА, принципово нового в українському політикумі восени відбуватися не буде, адже й надалі працюють старі політичні тренди, натомість не спостерігається ніякого креативу.
За його словами, політичні сили до виборів почали готуватися вже давно.
«Відомо, що вже сформувалися передвиборчі штаби. Вже працюють люди, які відповідають за списки , відбувається нарізка округів. Політики виходять на стартові позиції», - зазначив політолог.
За словами Дмитра Видріна, принципово нового від української політики можна очікувати лише в жовтні.
«Результати тих же судових процесів над опозиційними лідерами будуть тільки в жовтні. Тоді ж можна буде спостерігати й реальні результати передвиборчого старту. Наразі це банальне викачування грошей», - переконаний політолог.
А от політолог Віктор НЕБОЖЕНКО переконаний, що закінчення політичного сезону ще раз засвідчило остаточну ліквідацію парламентаризму в Україні. Всі готуються до виборів.
«Нажаль, український парламент не працює, навіть не зважаючи на присутність у ньому Чечетова та Литвина. Окрім того, в цьому політичному сезоні ми ще раз переконалися у слабкості Президента», - зазначив Віктор Небоженко.
На думку Віктора Небоженка, влада не змогла здійснити жодної ефективної реформи чи законодавчої ініціативи.
«З настанням восени нового політичного сезону не слід чекати якихось позитивів чи негативів. Україна – сільськогосподарська країна, урожай збирають від виборів до виборів», - наголосив політолог.
Чого ж чекати Львівщині від нового політичного сезону, коли усі довкола готуються до виборів? З цим питанням Гал-інфо звернулося до голови Львівської обласної ради Олега ПАНЬКЕВИЧА. На його думку, восени політична активність зросте, і це пов’язано із наближенням парламентських виборів.
Водночас голова облради прогнозує, що восени через ймовірні зміни у виборчому законодавстві ми зможемо спостерігати підвищену активність у виборчих округах.
«Поява таких собі добродіїв та меценатів по округах – це і є ознака наближення виборів. Не виключено, що саме через таких меценатів і влада намагатиметься закріпити свої позиції на Львівщині», – сказав голова облради.
За його словами, все частіше на Львівщину приїздять політики, яких вже кілька років тут ніхто не бачив.
«Вони планують знайти тут собі місця по виборчих округах, тому можна прогнозувати, що саме на Львівщині розгортатимуться головні політичні баталії напередодні виборів до Верховної Ради», – прогнозує Олег Панькевич.
Анна НОВИК
Фото - poltava.pl.ua