Вечір 26-го травня у Львові закінчувався дуже відповідальною та хвилюючою миттю для понад 200 учнів 37 закладів професійно-технічної освіти та профільних коледжів Львівської і Чернівецької областей. У Національному університеті імені Івана Франка оголошували переможця конкурсу підприємницьких ідей «JA Компанія року 2023». Саме ця команда у липні представлятиме Україну на європейському фестивалі молодіжного підприємництва у Туреччині та боротиметься за його нагороди.
Власне цей вечір знаменував закінчення навчального року 2022-23 для учасників освітньої програми з підприємництва «Компанія» від громадської організації «Junior Achievement Ukraine». Дев’ять місяців тому, у вересні 2022 року навчатися підприємницьких навичок почали учні закладів професійно-технічної освіти Львівської та Чернівецької областей. Навчатися, і створювати власні навчальні компанії та розвивати їх.
«Після навчання діти часто не можуть знайти роботу, бо без досвіду на роботу брати не хочуть. А як отримати досвід, якщо на роботу не беруть? Замкнуте коло, правда? Наші ж випускники під час навчання отримують не тільки знання, але і навики фінансової грамотності та підприємництва. Тому вони набагато швидше можуть знайти роботу чи відкрити свою справу, бо вже отримали необхідний досвід під час навчання», – директор з розвитку «Junior Achievement Ukraine» Андрій Турак.
Як все починалося? Спочатку організаторами були визначені області, в яких діятиме освітня програма «Компанія», і відповідно отримана підтримка департаментів освіти Львівської та Чернівецької областей.
«Я вважаю, що наша молодь має отримувати не лише теоретичні знання, а й практичні. І саме такі ініціативи допомагають їм реалізувати свій практичний потенціал – створити власну компанію, яка в майбутньому може запрацювати на рівні з іншими відомими проєктами», – голова Львівської ОВА Максим Козицький.
Підписання меморандумів про співпрацю з департаментами освіти і науки Львівської та Чернівецької областей:
У вересні були організовані і проведені навчання викладачів закладів профтехосвіти, які разом із своїми учнями долучилися до програми «Компанія». Викладачі з 37 професійно-технічних училищ Львівщини та Буковини пройшли навчання з викладання курсу "Компанія". Під час тренінгу освітяни ознайомились з методичним забезпеченням курсу, навчальним планом, підручником та на практиці відпрацювали матеріал курсу. Після завершення кожен учасник отримав сертифікат про проходження навчання. Ця подія дала повноцінний старт безкоштовній навчальній програмі з підприємництва від світової мережі Junior Achievement для учнів регіону.
«Після участі в програмах курсу «Компанія» здобувачі освіти будуть мати практичний досвід з формування нових навичок, зокрема, створення власного підприємства, тобто реальний практичний досвід з проходження усіх стадій діяльності новоствореної компанії» – розповідає про своє знайомство з програмою організації Горбашевська Наталія Митрофанівна, викладачка Чернівецького професійного ліцею автомобільного сервісу.
20-21 жовтня у Львові, а 3-4 листопада, у Чернівцях відбулися Табори підприємництва для учасників програми «Компанія». В них загалом взяло участь 175 учнів та 48 викладачів. У Львові - 105 учнів та 25 викладачів, у Чернівцях - 70 учнів та 23 вчителя з 15 закладів профтехосвіти Буковини. Наполегливому навчанню не завадили навіть повітряні тривоги – цікаві заняття продовжувались і в укритті.
Головний принцип роботи Табору підприємництва – це навчання через практику. Для цього його учасники створили команди, які генерували та аналізували свої бізнес-ідеї. В цьому молоді допомагали ментори з успішних компаній регіонів. Після завершення роботи і навчання в Таборі журі визначило його переможців та призерів Львівщини та Буковини.
«Крута зустріч. Купа нових знайомств. Купа вражень. Купа ідей. Неймовірні спікери. Все доступно і весело», – ділиться враженнями один із учасників зустрічі Андрій.
Після опрацювання своїх бізнес ідей на Таборах підприємництва учасники програми у грудні створили 44 учнівські міні-компанії у Львівській та Чернівецькій областях. Вони були створені на базі 37 закладів професійно-технічної освіти та профільних коледжів цих областях. На Львівщині працювало 26 міні-компаній, на Буковині - 18. І вже невдовзі третина з цих компаній розпочала випуск власної продукції.
«Кожна бізнес-ідея була унікальною і цікавою у плані реалізації. Якщо говорити про тенденції, то бачимо, що багато учнівських бізнес-ідей пов’язані із тими викликами, з якими зараз зіткнулася Україна і спрямовані на допомогу армії та населенню. Це виготовлення турбопічок, свічок, ліхтариків, а також натуральних напівфабрикатів, які можна легко приготувати за будь-яких умов. Також ми прослідкували ще один тренд – це екологічність. Чимало бізнес-ідей пов’язані із ресайклінгом і повторним використанням матеріалів з метою зменшення негативного впливу виробництва на навколишнє середовище», - Віра Другова, менеджерка програм Junior Achievement Ukraine.
Навчальна програма курсу Junior Achievement з підприємництва «Компанія» має гриф Міністерства освіти і науки України. Програму, за результатами розгляду експертною комісією з економіки, підприємливості та фінансової грамотності було схвалено для використання в освітньому процесі.
«Ключову роль в нашій роботі відіграли Міністерство освіти і науки України та департаменти освіти в обласних державних адміністраціях, які на практиці активно підтримують розвиток підприємницької освіти для молоді. Завдяки неймовірній солідарності та підтримці - як всередині України, так і в Європі - Junior Achievement робить свій внесок, оснащуючи українську молодь навиками підприємництва, необхідними для відбудови української економіки», - Голова організації Junior Achievement Ukraine Юрій Токарський.
У березні українська організація Junior Achievement взяла участь у міжнародній молодіжній ярмарці у Каунасі, де кращі українські міні-компанії зі Львівщини та Буковини представляли свою продукцію та бізнес-ідеї, а команда «Левчики» зі Львова здобула нагороду у номінації «Найкраща бізнес-ідея циркулярної економіки», завдяки своїй бізнес-ідеї та готовій продукції – ароматизованим еко-блокнотам з переробленого паперу.
23 квітня у Львові, у Стрийському парку відбувся перший Ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2023. У ньому взяли участь 40 учнівських міні-компаній з 37 професійно-технічних закладів та профільних коледжів Львівської та Чернівецької області - учасників програми «Компанія».
Придбати продукцію учнівських міні-компаній можна було безпосередньо у її виробників – учнів закладів профтехосвіти та профільних коледжів Львівщини та Буковини. На Ярмарку були представлені товари і послуги 6 категорій - готові оригінальні страви та напої, прикраси та аксесуари, сувенірна продукція, корисні товари для дому та побуту, вироби з металу та послуги з хімічного аналізу води.
Також учасники Ярмарки Junior EXPO-2023 підготували для львів’ян та гостей міста 9 авторських майстер-класів. Зокрема, моделювання та дизайн одягу за мотивами мультфільму «Мавка», виготовлення декоративних свічок, розпис гіпсових фігурок, виготовлення еко-сумок, бісероплетіння, декорування патріотичних блокнотів, створення прикрас-амулетів з натурального каменю, декорування та розпис імбирних пряників та хімічний аналіз води.
Захід відвідали начальник Львівської ОВА Максим Козицький та міський голова Львова Андрій Садовий.
«Учнівські ярмарки – це відкриті події, під час яких учні, студенти представляють власні продукти, послуги, розповідають про бізнес ідеї і реалізовують готові товари відвідувачам. Такі виставки тільки починають набирати популярності в Україні і знаходяться на етапі розвитку в якості сталого явища в освітній і побутовій сферах. Навчальний ефект від таких виставок полягає у можливості для учнів на практиці застосувати навики презентування продукції, продажів, ділового спілкування та перемовин», – директор з розвитку «Junior Achievement Ukraine» Андрій Турак.
Фіналом навчального року став Національний відбір кращих учнівських міні-компаній Програми, який пройшов 26 травня у Львові. Створені в межах програми «Компанія» від Junior Achievement 40 учнівських міні-компаній йшли до цього дня довгих 9 місяців. Від обговорення перших бізнес-ідей зі своїми менторами до створення учнівських міні-компаній, налагодження виробництва товарів та надання послуг, їх реклами у соціальних мережах та організації логістичних ланцюжків доставки своїх товарів покупцям, а також набуття досвіду публічних продаж під час ярмарок молодіжного підприємництва.
Щоб здобути єдину путівку на європейський фестиваль молодіжного підприємництва Gen-E у Стамбулі сьогодні їм належало сконцентрувати весь здобутий за вісім місяців досвід підприємництва та комунікації і максимально яскраво та переконливо розповісти про свій бізнес-проєкт та здобутки своїх міні-компаній.
Журі Національного конкурсу визначило переможця і призерів Національного конкурсу на кращу учнівську JA-компанію року. Перше місце і звання кращої учнівської JA-компанії 2023 року здобула команда «Зігріймо Україну» Чернівецького професійного ліцею автомобільного сервісу. З бізнес-проєктом створення портативних турбопічок ця міні-компанія у липні представлятиме Україну на європейському фестивалі молодіжного підприємництва в Туреччині та боротиметься за його нагороди.
Junior Achievement Ukraine – неприбуткова громадська організація, провайдер навчальних програм з підприємництва та фінансової грамотності для молоді. Організація є частиною всесвітньої мережі Junior Achievement, що веде свою діяльність з 1919 року у понад 100 країнах світу. Її місія – підготовка молоді до ринку праці, кар’єрного і особистого розвитку.
Громадську організацію Junior Achievement Ukraine створено у жовтні 2021 року. Першими учасниками її навчальних програм та тренінгів стали студенти і педагоги закладів Запорізької та Донецької областей. Після повномасштабного вторгнення, з вересня 2022 року програма стартувала у Львівській і Чернівецькій областях. З вересня 2023 року заплановано розширення ще на 6 нових регіонів – Вінницька, Івано-Франківська, Київська, Тернопільська, Хмельницька області, місто Київ – та відновлення діяльності у Запорізькій і Донецькій областях.
ДОВІДКА
Проєкт фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) і підтримується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.