«Я переконаний, що Мінські домовленості, на жаль, не можуть бути виконані з дуже простої причини: Путін зайшов надто далеко, й війна, що ведеться на Донбасі, ведеться не за Донбас. Яку б лінію перемир’я не було встановлено, проблема все одно залишається нерозв’язаною», – сказав у інтерв’ю «Гал-Інфо» політолог з Донецька Станіслав Федорчук.
«Ситуація, яка склалася в Україні, є дуже тяжкою. Наразі немає консенсусу серед європейських політиків щодо того, чи варто надавати Україні зброю. Відсутність консенсусу працює проти нас. Разом із тим, з кожним кроком, що призводить до ескалації конфлікту, кількість прихильників ідеї надання Україні летальної зброї збільшується. Однак, проблема у тому, що ми не маємо стільки часу. Кожен день без цього озброєння забирає життя наших солдатів, забирає величезну кількість ресурсів, які ми вимушені виділяти на війну», – зазначив експерт.
Станіслав Федорчук висловив переконання, що Мінські домовленості не будуть виконуватися Росією, адже вона має значно далекосяжніші плани, ніж проста окупація Донецької та Луганської областей.
«Я впевнений, що, на жаль, Мінські домовленості не можуть бути виконані з дуже простої причини: Путін зайшов надто далеко, й війна, що ведеться на Донбасі, ведеться не за Донбас. Путін вже зараз пропонує нам погодитись з тим, що він має право нам вказувати, який політичний та адміністративний устрій повинен бути в нашій державі. Як на мене, це означає, що Путін цілком переконаний в тому, що йому вдасться й надалі маніпулювати людьми й поводитися таким чином, ніби він не учасник цієї війни, а арбітр», – заявив політолог.
З точки зору експерта, призначення Міхеїла Саакашвілі Головою Дорадчої ради реформ свідчить про демонстративну відмову Петра Порошенка приставати на умови Росії.
«Другий дуже важливий момент полягає у тому, що президент взяв собі в радники Міхеїла Саакашвілі. Міхеїл Саакашвілі – це не та людина, яка може бути прихильником якогось сепаратного миру з росіянами. Сам факт його призначення демонструє росіянам: хлопці, ви сильно помиляєтеся, якщо думаєте, що ми не розуміємо, хто ви є», – сказав Станіслав Федорчук.
Разом із тим, експерт висловив сумнів щодо доцільності запровадження військового стану у випадку, якщо Мінські домовленості не запрацюють. Він наголосив, що військовий режим вимагає спеціальної технологічної підготовки, яка не проводилася в Україні.
Оголосити військовий стан і запровадити його – не одне й те ж
За його експерта, військовий стан – це захід, який може запрацювати лише в країні, що має відповідну документацію, має належне розуміння, що є військовим станом. На відміну від Росії, Україна не має належної підготовки.
«Щоб ви розуміли: Росія протягом останніх трьох років активно готувала документи щодо введення військового стану, щодо переведення національної економіки на військові рейки. Росіяни три роки готувалися до війни, і в січні 2014 року, коли в нас ще тривав Майдан, ухвалили план мобілізації національної економіки», – сказав Станіслав Федорчук.
Політолог зазначив, що Україна лише починає таку підготовку.
«У нас такого плану немає досі. У нас Арсеній Петрович Яценюк тільки місяць тому заявив про те, що голови адміністрацій мусили б такий план подати. Тому між оголошенням військового стану та його запровадженням існує величезна прірва в плані запровадження певних стандартів управління, взаємодії між департаментами, відомствами, приватними підприємствами тощо», – уточнив він.
Політолог додав, що не тільки можливим, але й доцільним на сьогоднішній день є запровадження військового стану на території Донецької та Луганської областей.
«Єдине, що я бачу доцільним вже тут і тепер, – це запровадження військового стану в окупованих областях, бо відсутність військового стану там по суті дорівнює анархії в сфері управління. Діє влада військових, окремо є влада цивільних, окремо існує влада місцевих олігархів, які намагаються наживатися на війні. Отже, варто було би почати хоча би із двох областей, а далі побачимо, як це працює», – наголосив експерт.
Станіслав Федорчук зазначив, що замість розмов про військовий стан треба було іще півроку тому братися за ґрунтовну підготовку населення до можливої повномасштабної війни.
«Перші особи мають нарешті почати говорити суспільству правду. Вони мають сказати, що ця війна не буде тривати один місяць. Суспільство має одержати чіткі сигнали, що війна – не десь далеко на сході. Війна – це сьогодні, тут і біля тебе. І від твоєї щоденної поведінки, від твого вибору залежить дуже багато.
Навіть якщо перемир’я буде частково виконуватись, це не означає, що в Україні настане такий рівень безпеки, який дасть нам можливість розслабитися. Я наполягав і наполягатиму далі, що не можна перемогти тільки той народ, який бореться, який чинить опір агресорові. Відтак, у кожному місті України мають бути сформовані центри військової підготовки. Мешканці повинні виходити на тренування, люди мусять навчатися надавати першу допомогу, навчатися вправам зі зброєю. Мають бути створені інформаційні осередки, де людина зможе одержати інформацію, яким чином себе поводити у випадку вибухів, в разі підозрілої активності людей або появи у місті диверсійних груп. Все це треба було робити ще півроку тому, якщо не рік, аби мінімізувати ті проблеми й ризики, які уже повилазили», – резюмував він.
Експерт додав, що основна боротьба ще попереду. Україні слід бути готовою навіть до потенційного нападу з Криму.
Суцільна військова база в Криму
«Треба розуміти, що мінський формат перемовин, на якому 90% часу присвячено Донбасу, є, як на мене, засобом відвернення уваги від того, що діється в Криму. Ми взагалі перестали говорити про Крим, про те, що це окуповані території, перестали висувати претензії стосовно цього», – наголосив Станіслав Федорчук.
Політолог зазначив, що відповідно до планів російського керівництва Крим упродовж 2015 року має перетворитися на суцільну військову базу.
«По суті Крим в планах російського військового керівництва впродовж року має перетворитися на мілітаризовану зону з сучасними засобами протиповітряної оборони, з літаками стратегічної авіації. У січні місяці в Криму був розгорнутий територіальний орган 12-го головного управління Генштабу Міноборони, який відповідає за зберігання та використання ядерних боєголовок для тактичних і стратегічних озброєнь. Вже озвучено плани щодо придбання шести нових військових кораблів з потужними ракетними комплексами, шести підводних човнів», – сказав Станіслав Федорчук.
На думку експерта, мілітаризувавши півострів, Путін діятиме ще зухваліше.
«Я боюся, що війна на Донбасі триватиме в такій формі, в якій вона є, аж до того часу, поки Путін протягом двох найближчих роківне перетворить Крим на суцільну військову базу. А тоді, гадаю, він буде діяти ще нахабніше, й не виключено, що нам доведеться тримати не один фронт, а два чи навіть три», – резюмував він.
Розмову вів Сергій Стуканов.
Фото - Сергій Бобра, Гал-Інфо