Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика  |  Cуспільство

ЯНУКОВИЧУ ОДИН РОЧОК

25 лютого Україна відзначить річницю від дня інавгурації Президента України Віктора Януковича. Які головні здобутки та прорахунки першого року – думки експертів, політологів, депутатів Верховної Ради та Львівської обласної ради.

Політолог Михайло ПОГРЕБИНСЬКИЙ вважає, що Президент України Віктор Янукович керує державою, як великим холдингом.

«Головний здобуток Януковича за рік перебування при владі – це наведення порядку у владі та початок реформ, хоча б на папері. Ці реформи підтримала Європейська Спільнота, і це дає нам шанс сподіватися на швидку домовленість про зону вільної торгівлі та безвізовий режим в майбутньому. Також до здобутків можна віднести й пом’якшення стосунків із Росією», – повідомив Михайло Погребинський.

До головних прорахунків Віктора Януковича політолог зарахував те, що влада не бере до уваги громадських настроїв та не пояснює людям свої дії.

«Державою керують, як великим холдингом, а не як складним соціальним організмом – ось головний прорахунок», - переконаний політолог.

Політолог Володимир ФЕСЕНКО так окреслив головні здобутки і прорахунки Президента: «У внутрішній політиці – це, безумовно, подолання конфлікту та відновлення єдності в системі державного управління. Сьогодні нема війни між президентом та прем’єром. Тобто, ми отримали єдиний механізм роботи системи».

Однак, саме в такому злагодженому механізмі роботи державного апарату політолог вбачає загрозу: «Саме концентрація влади в одних руках створює сьогодні серйозний виклик для демократії».

Ще одним позитивом політолог назвав ініціювання структурних реформ. Він вважає, що це сьогодні конче потрібно державі. Однак прорахунок він вбачає в тому, як ці реформи розробляються та впроваджуються в життя, адже вони позбавлені системності.

«Наочним прикладом стало впровадження податкової реформи, адже інтереси масової соціальної групи були не врахованими, що спричинило конфліктну ситуацію. З цього влада повинна зробити певні висновки», - зазначив Володимир Фесенко.

До здобутків у зовнішній політиці політолог відніс налагодження нового діалогу з Європейським Союзом та розв’язання конфліктів з Російською Федерацією.

«До позитивів можна віднести також збереження курсу на євро інтеграції. Власне, якщо не станеться якихось форс-мажорних подій, то нам вдасться вийти на нову угоду щодо зони вільної торгівлі та безвізового режиму. Також помітно поліпшилися стосунки з Росією.

Це позитив, але головний прорахунок – це Харківські угоди. Вони хоч і сприяли поліпшенню відносин з Росією, однак, не розв’язали газової проблеми та проблеми транзиту газу через територію України. В цьому сенсі проблеми так і залишаються не вирішеними», – зазначив Володимир Фесенко.

На його думку, надмірні поступки в частині перебування Чорноморського флоту в Україні посилило геополітичну залежність України від Російської Федерації.

«У цьому випадку політика багатовекторності – як спроба зберегти баланс – привела насправді до того, що ми надмірно «перехилилися» в бік Російської Федерації», – вважає Володимир Фесенко.

Міністр закордонних справ в опозиційному уряді, лідер Народного руху України Борис ТАРАСЮК переконаний, що за дуже короткий час владі вдалось знищити імідж держави.

«Навіть Кучмі для цього знадобилось п'ять років. Сьогодні Україна з категорії “вільних” держав перейшла до категорії “частково вільних”», - каже політик.

За його словами, такого різкого повороту у внутрішній і зовнішній державній політиці в Україні не було за 20 років. Щодо внутрішньополітичної діяльності нинішньої влади, то на його думку, ще ніколи так брутально не топталась Конституція: «Двічі протягом року влада змінювала Конституцію із порушенням всіх законів. В Україні порушується свобода слова, влада здійснює політичні репресії».

«Так само ми відчули негативну економічну ситуацію, а не покращення життя вже сьогодні. Спостерігаємо рекордний дефіцит державного бюджету — 100 млрд гривень. Вже підвищено ціну на газ на 50% і ще раз на 50% газ подорожчає вже у квітні. Збільшуються ціни на продукти харчування, які тепер просто зникають з прилавків», - заявив Борис Тарасюк.

На думку народного депутата від НУ-НС у Верховній Раді України Олеся ДОНІЯ єдиним досягненням Януковича є згортання демократії, прорахувався президент в частині громадського опору

«Здобуток Президента Віктора Януковича за перший рік каденції – це згортання демократії та встановлення авторитарного режиму. Це те, що вони хотіли і що вони в результаті досягли, це і цензура ЗМІ, і утиски опозиції, і встановлення режиму політичних репресій за допомогою СБУ та прокуратури. Власне, цю ціль Янукович успішно досягнув», - каже Олесь Доній.

Що ж до прорахунків Президента, то нардеп переконаний, що Віктор Янукович не чекав такого опору своїй політиці, а тому ще не визначився як правильно цьому протистояти.

«Найбільшим прорахунком Януковича став громадянський спротив його режиму. Саме в цьому вони прорахувалися, адже в Києві що два дні відбуваються акції протесту або щодо мови, або щодо освітніх питань, пенсійної реформи тощо. Поступово цей спротив шириться і разом з тим шириться розуміння того, що собою являє цей режим», - запевнив Олесь Доній.

На думку нардепа, сподівання Януковича на те, що легко буде здолати українську демократію, були марними.

Колега Олеся Донія по Верховній Раді народний депутат від Партії регіонів Петро ПИСАРЧУК з цього приводу має іншу думку, він переконаний, що Віктор Янукович врятував державу й активно її розвиває.

«Головним здобутком Віктора Януковича стало те, що йому вдалося відвернути загрозу банкрутства і розвалу держави. Я розумію, що до пересічних українців така інформація ще не надійшла, але сьогодні в державі збільшується золотовалютний запас, Україна стає спроможною цьогоріч повернути 82 млрд боргу, які надралися попередники. Окрім того, вдалося стабілізувати політичну систему, адже мало користі було від того, що Президент та прем’єр з ранку до ночі звинувачували один одного. Цього люди ще не відчули, але очевидно усвідомили, що так далі жити неможливо», – переконаний Петро Писарчук.

Він також додав: «Вперше за 20 років Президент взяв на себе відповідальність і розпочав реальні реформи як в судовій системі, так і в економічно-суспільній галузі, розпочата адміністративна реформа. Ми ж розуміємо, що сьогодні складається така ситуація, коли що більше чиновників, то гірше живуть люди. Далі немає сенсу утримувати такий великий чиновницький апарат. В цьому контексті Президент послідовний».

Стосовно прорахунків Віктора Януковича Перто Писарчук дипломатично відповів: «Нехай про прорахунки говорить опозиція».

Чіткої партійної лінії щодо оцінки діяльності Президента Януковича дотримується й депутат Львівської обласної ради, голова фракції Партії регіонів у Львівській обласній раді Ігор ГРЕЩУК.

«Головний здобуток – це те, що держава Україна існує, адже була небезпека дефолту в економіці. Власне, головний здобуток – це початок реформ», - каже Ігор Грещук.

Він продовжив: «Так, це важкий крок і його потрібно робити виважено. Я вважаю, що час популізму пройшов. 20 років існування Держави України без реформ довели до того, що ми прийшли до певної межі, за цією межею прірва і в прірву падати – не зберегти державу. Тому початок реформ вважаю першим правильним кроком на шляху зміцнення Держави Україна».

На думку регіонала, українцям варто перетерпіти незручності з затягнутими пасками, а далі життя покращиться.

«Треба буде трошки затягнути паски і зробити так, як робили наші сусіди поляки, котрі пережили певний тяжкий період, а тепер живуть довго та щасливо», - запевнив Ігор Грещук.

Щодо прорахунків Президента, то, за словами Ігоря Грищука, кожна людина має право на помилки.

«Кожна людина, яка працює, вона має право на помилку. Очевидно, такі помилки є і у роботі Президента, але я не хотів би на цьому наголошувати, бо все-таки у нас багато політиків, які щораз вказують на негатив, у якому, на жаль, є дуже багато заполітизованих речей… Якщо ми будемо будувати державу за принципом добра, то, напевне, це добро до нас буде повертатися, а якщо ми будемо будувати її за принципом негативу, то він також до нас повернеться», – філософськи резюмував Ігор Грещук.

Депутат Львівської обласної ради, опонент Віктора Януковича на президентських виборах 2010 року, лідер ВО «Свобода» Олег ТЯГНИБОК головним здобутком Януковича назвав узаконення на державному рівні відвертої українофобії.

«Це ганебний рік для України. В Україні відбулася узурпація влади не тільки виконавчої, але й судової і законодавчої. Фактично на державному рівні узаконена українофобія. Державні чиновники з українців відверто знущаються та насміхаються», - каже Олег Тягнибок.

На його думку, найбільшим приниженням українців є безкарна діяльність міністра освіти Табачника.

Він також продовжив: «Фактично базові принципи народовладдя в Україні руйнуються, порушуються громадянські свободи, Україна формується як поліцейська держава, в якій відбуваються масові політичні переслідування, складаються «списки патріотів», особливо на теренах Східної та Центральної України, як, очевидно, неблагонадійних щодо теперішньої влади. І не варто плутати політичні переслідування і переслідування за корупційними ознаками».

За його словами, все це є наслідком того, що протягом останніх 20 років в Україні не було проведено базових серйозних змін в системі влади, відповідно, всі ті кардинальні зміни, які б мала Україна пережити, такі як люстрація, докорінне очищення й зміна системи влади у нас не відбулися і лише міняються обличчя при владі та їх особливі методи управління.

«Теперішня верхівка ПР, яка узурпувала владу, відчуває себе безкарно. Вона відверто виконує всі забаганки Кремля, а тому я взагалі не можу назвати позитивних здобутків Януковича як Президента України, навпаки, є повний негатив. Хоча один здобуток, певно, є – чим більша дія, тим більша протидія. Чим більше вони отаке роблять, тим швидще згуртується нація в протистоянні», – наголосив Олег Тягнибок.

Найбільший прорахунок Януковича Тягнибок вбачає в тому, що «він не зрозумів, що виграти вибори – це ще не все».

«Таке враження, що вони почуваються, як ті, що схопили Бога за бороду, думаючи, що такі їх дії будуть безкарними завжди. Нехай увімкнуть телевізор та подивляться, як чинять в північно-африканських країнах з тими, які думали, так, як вони», – підсумував Олег Тягнибок.

Громадський діяч, голова вільної профспілки освіти і науки Львівщини, представник «Зарваницької ініціативи» Андрій СОКОЛОВ переконаний, що тепершній владі не потрібна ані освіта, ані культура. Хоча він назвіав і здобуток Президента.

«Головний здобуток єдиний – це вибудувана вертикаль влади, яка почала працювати в злагодженому руслі. Однак, це лише формальний позитив, адже нині система працює не на добро, а на зло, адже забезпечує нормальне функціонування однієї окремої групи. Ця вертикаль вибудовувалася не для прогресу України в різних сферах, а для зручності керування, яке провадить та ж таки група», - переконаний Андрій Соколов.

Все ж інше, за словами Андрія Соколова, – «суцільний негатив»: «Нині ми спостерігаємо зниження рівня демократичних параметрів, погіршення рівня економічних свобод. У нас цей показник є найменшим в Європі і одним із найменших у світі. Окрім того, корумпованість не подолана, а просто переведена у інший статус. Якщо за часів правління Ющенка корупція була хаотичною, то нині корупція набула формату системності. Тобто корупційні дію нині можуть чинити лише ті, кому це дозволено, на решту ж чекає показова боротьба».

Ще одним прорахунком він вважає те, що влада має чітко виражений регіональний характер. За його словами, всі посади у силових органах та посади, пов’язані із фінансовою сферою, обіймають представники Донецького регіону, що штучно налаштовує регіони України один проти одного. Він зауважив: «Кланова побудова закінчиться трагічно».

«Здобутків за цей рік не було жодних, навпаки, відбувся регрес щодо всіх параметрів. Громадяни втрачають надію на краще», – переконаний Андрій Соколов.

Як представник гуманітарної сфери він відзначив таке: «Гуманітарна сфера для цих людей ніщо. Якщо порівняти загальні показники бюджетів за минулий рік та цього року, то чітко видно, що вони не зменшилися, натомість освіта та культура отримали фактично менше.».

«Технократам з кримінальним минулим не потрібна культура, а тим більше освіта, тому вони не вважають за потрібне займатися цими питаннями. Складається таке враження, що ми живемо не в Українській державі, а на уламку Радянського Союзу з чітко вираженим «совєтським» душком», – резюмував Андрій Соколов.

Громадський діяч, релігієзнавець Андрій ЮРАШ вважає, що в політиці чинного Президента Януковича можна виділити певні тенденції, які він вперто реалізує. Наприклад, посилення проросійського лобі у всіх сферах суспільного життя. Це ж стосується сфер культури, освіти та релігії. Такі тенденції сприяють розбалансуванню ситуації, яка склалася у цих сферах протягом 20 років незалежності.

На думку експерта, завдяки зусиллям попередніх президентів (які хоч і мали різні візії, але в суспільних питаннях були одностайними) ненав’язливо впроваджувалася поступова та зрозуміла українізація всіх сфер життя суспільства.

«Віктор Янукович взяв курс на задоволення інтересів свого електорату і руйнування всього того, що вже склалося в суспільстві до нього. Це відчувається і в сфері культури та освіти, в релігійній сфері, в підпорядкуванні одній Церкві, нав’язуванні російської ідентичності. Нині цілеспрямовано взятий курс на те, щоб утвердити двомовний статус в Україні. Тому це є загрозою нашої ідентичності», - переконаний Андрій Юраш.

Що ж до позитивів, то експерт відзначив позитиви у психологічному сенсі: «Це сильна, вольова людина. Хоч він і малокультурний та слабкоосвічений, однак він прагне це компенсувати. Справді, є й певні позитиви у його діяльності. Наприклад, він зумів вибудувати вертикаль влади та усунути чвари між гілками влади, що в перспективі дозволить вибудовувати стратегію розвитку».

Отож, оцінки першого року каденції Президента Віктора Януковича здебільшого критичні. До позитивів, як правило, зараховують вибудову чіткої вертикалі влади.

Варто також пригадати, що 22 лютого Львівська обласна рада на сесії ухвалила рішення оцінити роботу Президента за перший рік роботи негативно. 

Що ж, у Президента Віктора Януковича є час і ресурси, щоб відреагуавти на критику.

Анна НОВИК, Гал-інфо.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ