Зустріч Яценюка з львів’янами відбулася у кінотеатрі імені Довженка, що на Сихові. Зал пошарпаний, брудний, з кутів, як скрізь у Львові, тхне каналізацією. Послухати політика прийшли здебільшого пенсіонери зі стажем, найбільш активні. Загалом людей набилося на дві третіх зали. Яценюка зустріли оплесками. Він – красивий, худий, вилизаний. У білій сорочці. Спершу подякував, що «прийшли послухати, якою буде Україна». Потішив місцевих, сказав, що Львів – те місто, де ще можна підзарядитися.
Намагався втовкмачити сихівчанам, що опозиція Яценюка-Тимошенко – це та сила, що здатна протистояти Януковичу. «Наше завдання – новий президент, нова влада. Для цього об’єдналися». «Щоб виграти вибори, об’єднання замало. Януковича ненавидять усі. Проте опозиції треба дуже поборотися за довіру українського виборця».
Головною відмінністю від програм попередніх опозицій Яценюк вважає те, що під кожним пунктом нової програми тепер написаний закон.
Так, скажімо, передбачена кримінальна відповідальність народних депутатів за голосування чужими картками. За словами Яценюка, внаслідок цього Чечетов залишиться без роботи або буде працевлаштований у Львові (чому у Львові?), у ресторані. Також виписаний реальний механізм відкликання нардепа. «Якщо виявиться політичною свинею, зможете виправити».
Серед грандіозних планів об’єднаної опозиції - скоротити вдвічі витрати на парламент. Якщо тепер вони становлять мільярд, то буде вполовину менше. Хоча це теж чимало.
Януковича Яценюк згадував постійно. То як «нехорошого чоловіка», що обдурив пенсіонерів, то як синонім до «корупції, безробіття і злочинів СРСР». Так, зі слів опозиціонера, тепер, перед виборами, Янукович вирішив скасувати депутатську недоторканність, «щоб пересадити тих, кого ще не пересадив». «Ми їх не боїмося. Проголосуємо за цей закон». Опозиція проголосує за зняття недоторканності з президента, суддів, нардепів, за закон про імпічмент президента, під який відставить останнього.
Яценюк впевнений, що український парламент має нагадувати не цирк, не 95-й квартал, а бути «якісним законодавчим органом». Для цього він іде на вибори. Всі ж, хто голосує не за об’єднану опозицію, а скажімо, за третю силу – це «голоси за Януковича».
Яценюк обіцяв багато. Пенсії – 65% від заробітної плати, без блатних. Прожитковий мінімум в 2400 грн. Європейську медицину – «не те, що пропонує Янукович», а певний рівень безкоштовних послуг плюс медична страховка.
«Хочемо переконати вас, що це реально, що зміни можливі. Україна буде іншою. Але не на другий день. Не буду вам брехати… Ми знаємо, що робити. Це складно, але реально».
Львів’яни хотіли говорити з Яценюком. До мікрофону із запитаннями вишикувалась черга охочих. Дехто був надто активний. Питали про різне, кричали.
Яценюк вперто уникав прямої відповіді щодо прізвищ кандидатів на мажоритарку. На питання, чи не кине опозиція на львівський округ когось із Києва, Яценюк відповів: «Мене менше за все обходить, хто хоче отримати мандат депутата. Хто прийшов торгуватися – нам не по дорозі. Будемо обговорювати тільки план змін у країні».
Крім цього, схоже, Яценюк позбувся таких вад як гетьманство. Принаймні так сказав. Не приховував, що якби рік тому хтось почув про його об’єднання з Тимошенко, то не повірив би. «Історія з нею була непроста. Був час подумати… Стали разом – і гетьманства нема. Є спільна боротьба за Україну».
Найоригінальнішим стало питання, чи отримає Львів від приходу до влади «нової сили» Яценюка якийсь зиск – як-от будівництво метрополітену? Прозвучала смілива відповідь: «Від нашого приходу Львів втратить. Зараз Львів – найближча точка до Європи. Коли ми прийдемо, вся Україна стане найближчої точкою до Європи».
Від Яценюка хотіли почути, чи бува Тягнибок зі «Свободою» «не приватизували» Сихівський округ. Мовляв, це округ Парубія. Яценюк відповів не відразу. Спочатку почав прощатися. «Мусимо їхати». Але на вимогу зали таки відповів. «По Парубію офіційно заявляю: запропонували округ у Львівській області, підтримку, щоб він переміг і став депутатом».
Зрештою питання були різні. Деякі неприємні. Скажімо, чомусь не хочуть брати на роботу в партію Яценюка звичайного бідного хлопця зі Львова. Або ж: чи виконає опозиція хоча би малу дещицю з того, що наобіцяла. Братися за працевлаштування Яценюк не став. Щодо другого заявив: «Виконати обіцянки – не тільки законна вимога, а й відповідальність перед власною країною. У нас це є. Розумію складність, але для цього ми прийшли в політику».
На зустріч із виборцями у Львові Яценюк відвів годину.
Яценюк виходив із зали, його супроводжували спокійні оплески. Старша жінка наважилася крикнути в спину «ганьба!». «От с.ка Януковича. К…ва стара», – полетіло із сусіднього ряду. Обійшлося без шарпанини.
Томенко теж був. Також багато говорив.
Фото - day.kiev.ua