Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

«Захід-2012»: фист файно

Ось і закінчилось літо– гаряча пора фестивалів. Одним із найяскравіших став фест «Захід-2012», що пройшов 17 - 19 серпня у Родатичах неподалік Львова. Три дні драйвової музики, кіно та літератури, спілкування з однодумцями і просто приємними людьми. Ось такий він «Захід-2012».

Отож, цього року, як і попереднього, фестиваль провели в селі Родатичі на території колишнього дитячого табору «Сонячна галявина». Фестивальники почали підтягуватися ще за день до відкриття. Маршрутки та електрички сюди ходять часто, тому труднощів із доїздом не було жодних. Але нема добре, щоб не вийшло на зле. Вже в обідню пору того ж таки 17 серпня перед входом на фестивальне поле на прибулих чекало справжнє пекло – тут простягнулась черга гігантської довжини. Не просто велика, не просто здоровенна, а саме гігантська. Фестивальний запал трішки принишк. Черга утворилася через те, що на вході, окрім того, що обмінювали квитки на стрічки з лейбою «Захід-2012», ще й перевіряли рюкзаки, чи бува нема в них спиртного, наркотиків або й зброї. Знайдену випивку конфісковували або просто виливали. Поки ж охоронці «чистили» наплічники від «горючого», обурений натовп все більше дратувався. Люди нарікали, мовляв, заплатили майже 250 грн за квиток, а тепер ще й бозна скільки часу смажитись під сонцем. І хоча декому довелось пектись понад годину, фестивальний настрій це не вбило. Опісля обіду черга розсмокталась.

Успішно пройшовши контроль-пункт, фестивальники поступово заселяли наметове містечку. Тут починало вирувати життя – хтось розпалюва багаття, інший ставив намет, третій тупо ґвалтував струни гітари. Наметове містечко за три дніперетворилося на величезний мурашник. Фестивальний побут був не для слабаків. Щоранку доводилось вистояти чимало часу в черзі за водою, або щоб прийняти душ. «Найбільше запам’яталися ранкові вирази облич – по них одразу можна було прочитати, хто просто не виспався, а кому вчора було надто «добре», – згадує розповів 24-річний Микола. Він також зазначив, що вперше побував на такому масштабному фестивалі. «Це щось неймовірне. Все було фист файно, як кажуть гуцули. Велике дякую всім, хто доклав зусиль, щоби ми отримали стільки кайфу. Однак, які він запевнив, все одно знайдуться люди, які будуть чимось незадоволені, але це не біда», – додав він.

21-річна Ірина уже не вперше на «Заході». Дівчина каже, що порівняно із попередніми роками фестиваль набрав обертів. «Трішки не сподобалась організація фестивалю. Якщо порівнювати платний "Захід" із безкоштовним цьогорічним "Франко фестом", то тут ціна не відповідає якості. Фестиваль розвивається, але чи поїду на нього наступного року – не впевнена», – поділилась враженнями.

Чимало фестивальників скаржились на те, що до них підходили начебто організатори (принаймні так вони представлялися) й брали гроші за оренду місця під наметом. Хоча на вході всім пояснювали, що проживання входить у вартість квитка. Потім псевдоорганізаторів таки зловили.

Цього року вхід в наметове містечко без квитка був заборонений. При цьому вартість квитка значно зросла– до 195-240 грн. (2009 року, коли відбувся перший "Захід", було 50 грн). Організатори пояснювали, що хотіли відфільтрувати поціновувачів якісної музики, позбувшись випадкових людей, які приїжджають просто потусуватися. Понад те, вхід для місцевих вже не був безкоштовним, як практикувалось раніше. Також в наметовому містечку діяла посилена охорона. Без стрічок з лейбою «Захід-2012» ні на концерт, ні в наметове містечко, не пускали. Однак, незважаючи на усі ці заходи, не обійшлося і без прикростей, в фестивальному наметовому містечку сталося чимало крадіжок.

Уже першої ночі опісля виступів хедлайнерів Тартака та Толу, в наметовому містечку зчинили галас через те, що не в одного вкрали гаманця. Згодом з’ясувалось, що фестивальним злодіям грошей було замало. Покрали також одяг, каримати, спальники, і навіть косметику.

Жертви звернулися до охоронців, однак ті заявляли, що втрачене майно віднайти нереально.

Заради правди слід сказати, що організатори дійства повсякчас попереджали, що не варто залишати в наметах цінні речі. Але що значить «цінні речі»? Цінними є всі речі, бо вони твої. Виходить, на концерт треба брати здоровенний рюкзак? Адже якщо крадуть сумки, хто гарантує, що не вкрадуть і намет? А це теж річ не дешева.

25-річний студент Михайло розповів, що отої першої ж ночі, коли він був на концерті, у нього поцупили абсолютно все. «З намету потягнули рюкзак, а там було все – і речі, і теплий одяг,і спальник з кариматом, і гроші. Тепер залишився ні з чим. А ще цілих 2 дні тут жити. Теплого одягу нема, а ночі холодні», – бідкався хлопець. За його словами, злодії не погано зароблять на його речах, бо тільки одне спорядження коштує чимало. Каже, що через цей випадок бажання ще десь фестивалити зникло назавжди.

Потім дехто з фестивальників знаходив поцуплені речі у лісі, що був поряд. Серед знахідок, зазвичай, були документи, одяг, рюкзаки. Злодії викидали непотрібне.

Ще один хлопчина розпитувався у своїх сусідів, чи бува не бачив хто підозрілих осіб, які тинялися біля його намету. Він також став жертвою грабіжників – вкрали наплічник з усіма речами. Каже, що про гроші байдуже, однак злодії прихопили його паспорт.

Були й такі вигадливі фестивальними, які для того, щоб убезпечити свій намет від злодіїв, обмотували його скотчем, інші – закидували дровами. Розрахунок був на те, що грабіжникам буде шкода часу...

Додамо, що після того, як тебе обікрали, потужний склад концертної програми фестивалю тебе вже не тішить. Тебе взагалі нічого не тішить.

Але, як запевняє більшість, крадіжок на фестивалях не уникнути,й вони, на жаль, стали звичним явищем. Попри те, навіть ці прикрощі не змогли зіпсувати фестивальної атмосфери.

Власне, цьогорічний «Захід» перетворився у справжній міжнародний фестиваль. Протягом трьох днівпубліку розважали понад 50 гуртівз України, Білорусі, Молдови та Австрії. Особливої музичної феєричності дійству надала присутність таких хедлайнерів, як-от, Ляпіс Трубецкой, ZdobSiZdub. Не менше завзято публіка «відривались» під час виступів Бумбоксу, Тартака, Крихітки. Додамо, що концертна програма щодня розпочиналась з 14.00 і тривала до ночі. Вдень виступали менш популярні гурти, хедлайнерів залишали «на десерт», вони співали ввечері. Атмосферу, що панувала під час концерту, важко описати, це можна лишень відчути. Дивний магнетизм єднав сцену та публіку. Справді було гаряче… Натовп співав і підтанцьовував. За знання текстів пісень фестивальникам можна було сміливо поставити тверду «п’ятірку» (за 5-бальною системою). Після кожного виступу вони вимагали вихід «на біс». Коли ж починало темніти, на концертному майданчику влаштовували флеш-моби – в небо запускали десятки ліхтариків. Здавалось, що шматок неба над сценою почне горіти. Однак по-справжньому горіли тільки серця.

Хоча фестиваль «Захід» – це перш за все музика, насиченою була й арт-програма. Удень відбувались театральні вистави та літературні читаннями. Окрім цього, проводили нічні покази короткометражок на соціальні теми. Варто зазначити, що кінозал був переповнений. Дехто просто куняв у кріслі, бо, бачите, тут спати тепліше, ніж в наметі, останні ряди залу, уже класично, були цілувальними.

Надто швидко пролетіли три дні. Втомлені, але щасливі ми поверталися додому. Прощай «Заходе»! Зустрінемось наступного року!

Соломія Головіна.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ