Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика

Передвиборний пасьянс №2

На відміну від Львова, для якого характерне компактне проживанням виборців та велика кількість різноманітних ЗМІ, в районах області ведення виборчої кампанії потребує більше зусиль та ресурсів.

(Подовження. )

Саме тому кандидат, який планує спробувати себе на районному окрузі (у випадку Львівської області з переважаючим сільським населенням), повинен розраховувати на потужну команду та домовленості з місцевими елітами. Тому перевагу тут матимуть місцеві кандидати, які мають певну політичну історію в кожному конкретному районі.

Округ № 120 Сокальський район,м. Червоноград, частково Кам’янко-Бузький район

Кандидат від опозиції на цей округ визначиться внаслідок домовленостей всередині КОДу. На цей розподіл впливатимуть, також, чинники з-поза меж Львівської області. Так, від Комітету опору диктатурі на цей округ претендують депутат ВРУ Володимир Вязівський, член партії «Наша Україна» та Андрій Корнат, обласний обранець, голова ЛКО Народного Руху України. На користь В’язівського працює те, що він є вихідцем з цього району, а також - статус нардепа. Всередині партії «Наша Україна» Володимир Михайлович належить до групи Наливайченка, який активно відстоює потребу спільного походу на вибори в форматі КОДу. В цьому бачення Наливайченка різко розходиться з думкою екс-президента, почесного голови партії Віктора Ющенка, який намагається об’єднати навколо себе частину право-центристських партій, які не увійшли в КОД. Такі розбіжності загрожують розколом в самій партії. В разі перемоги прибічників Наливайченка, «Наша Україна» отримає як мінімум три округи для своїх представників. Цими представниками, імовірно, стануть сам Наливайченко на Івано-Франкцівщині, голова секретаріату НУ Сергій Бондарчук в Київській області та, власне, Володимир В’язівський на Львівщині.

В позитивному балансі Андрія Корната – розгалужена партійна структура, яка уже активно працює на окрузі, та, хоч і призабутий, але відомий бренд партії Народного Руху України. Також рухівцю суттєво додає вплив нардепа Бориса Тарасюка, лідера НРУ, на рівні центрального КОДу. НРУ послідовно підтримував БЮТ на президентських та місцевих виборах в 2010 році, тож тепер розраховує на «вдячність» у вигляді як місць у списку так і можливостей для балотування на окрузі від об’єднаної опозиції.

Також, умовно можна вважати претендентом на кандидування в цьому окрузі діючого нардепа від БЮТ Степана Курпіля. Однак для нього призначення на округ буде, швидше, поразкою, аніж перемогою. Власник одного з найпотужніших друкованих медіа-ресурсів області газети «Високий Замок», має усі підставирозраховувати на гарантоване прохідне місце у списку об’єднаної опозиції.

Кандидатом від влади має усі шанси стати директор шахти "Надія" та депутат Львівської облради Микола Криштопа. Проте, внаслідок бурхливого конфлікту з мешканцями міста Соснівка (шахта очолювана Криштопою, намагається зайнятись розробкою вугільних пластів, що залягають під самим містом, що загрожує руйнуваннями будівель та просіданням ґрунту) шанси здобути підтримку в цьому регіоні в Криштопи суттєво зменшуються. Також на подальшу політичну кар’єру вугільника матиме конфлікт інтересів з найбагатшим українцем Ринатом Ахметовим, який нещодавно отримав контроль над Добротвірською ТЕЦ, основного споживача вугілля з Галицько - Волинського басейну. Ставши частиною енергетичної імперії Ахметова, Добротвірська ТЕЦ відтепер споживатиме вугілля зі Сходу України, залишивши, таким чином, підприємство Криштопи без ринків збуту.

Розуміючи, що його подальша політична доля і економічний розвиток напряму залежатиме від присутності у парламенті, Криштопа намагається домовитись про формальне висунення від іншої партії. Зокрема, за останніх кілька місяців в Сокальському районі та Червонограді почав активно розбудовувати структуру УДАР Кличка. Причому основний актив новостворених структур становлять саме люди Криштопи, які брали активну участь в його виборах до Львівської обласної ради та формування осередків «Сильної України», від якої той і балотувався. Тож не виключений варіант, коли власник найбільшого підприємства регіону буде балотуватись від партії УДАР, а владу формально представлятиме червоноградський підприємець Сергій Вишневський, досить відомий в Червонограді. Допомагатимуть йому в цьому власні газета та FM-радіостанція.

Округ №121 Буський, Бродівський, Радехівський частина Кам’янко-Бузького райони.

Найбільш вірогідно, від КОДу округ дістанеться депутату обласної ради, голові ЛОО ВО «Свобода» Ірині Сех, яка родом з Бродівського району та обиралась тут до облради. Бродівський район вважається базовим для ВО Свобода, зокрема, в 2002 році голова ВОС Олег Тягнибок по цьому окрузі був обраний депутатом ВРУ. Єдиний варіант, коли Ірину Сех виборці не побачать у бюлетені –коли у ньому з’явиться прізвище Тягнибока.

Конкуренцію їй може скласти Богдан Козак, підприємець, член УНП який має непогані позиції в Буському районі. Саме виборці цього району обрали його депутатом Львівської обласної ради в 2010 році.

Владу в цьому окрузі, швидше за все, представлятиме депутат облради, підприємець Ігор Грещук, відомий, здебільшого, конфліктами з своїми колегами по обласній раді та журналістами видання «Експрес». Так само, як і Богдан Козак, Грещук був обраний по Буському виборчому округу до обласної ради.

Округ №122 Жовківський, Яворівський райони

Цей округ є унікальним у Львівській області тим, що найкращі позиції в ньому має кандидат Тарас Козак, екс-заступник голови Держмитслужби України, депутат Львівської обласної ради. Перемігши на виборах до Львівської обласної ради після нетривалої, проте потужної виборчої кампанії в 2010 році, цього разу Тарас Козак вирішив підготуватись до виборів ґрунтовніше. І вже близько року священики Жовківщини здійснюють прощі на Святу землю, а їхня паства їздить коштом Козака по святим місцям України.І, навіть, незважаючи на нещодавній «прокол» піарників політика, коли в ЗМІ з’явилась інформація про молитовники з фотографією Козака на звороті, поки що він має найбільші шанси потрапити до Верховної ради по цьому окрузі. Розуміючи, що імідж провладного кандидата, який йому нав'язують, аж ніяк не додасть йому голосів патріотичних жовківчан, Тарас Козак все ж пробує домовитись про висунення на округ від однієї з партій, які не входять в КОД. Найімовірніше, це буде або УДАР або Громадянська позиція Гриценка. Ці партії, маючи більше чи менше упізнаваних лідерів в Києві, відчувають брак команди на місцях, та основне, коштів, які б забезпечили вибори на обласному рівні. Принципи діяльності цих двох партій не передбачають централізованого фінансування з Києва. Тому для того, аби забезпечити результат голосування за партійні списки, місцеві лідери повинні думати про фінансування виборчих штабів. Саме тут їм і може стати в нагоді Тарас Козак.

Хоча зараз це виглядає не надто вірогідно, знаючи дипломатичні здібності Тараса Козака, та його уміння домовлятись, не варто відкидати таку можливість.

Честь представляти об’єднану опозицію в цьому, відверто, безперспективному окрузі можливо, отримаєпарламентський старожил, нардеп, член Народної Самооборони Тарас Стецьків, якому не знайшлось місця у Львові. Погодившись на цей округ Тарас Стецьків виконуватиме роль такого собі політичного камікадзе, вибудовуючи кампанію в основному на критиці свого опонента – провладного кандидата. Таким чином, навіть не потрапивши до парламенту, Тарас Стецьків зможе залишитись в великій політиці та чекати на наступні нагоди потрапити в ВРУ. Непогані шанси протистояти важковаговику Козаку, можливо, мав би уродженець Яворівщини, депутат облради Василь Пазиняк, який неодноразово обирався в цьому районі і користується авторитетом серед виборців. Проте, окрім його бажання кандидувати в депутати, про якісь конкретні кроки поки що нічого не відомо. Оскільки результат буде значною мірою залежати від суб’єкта висування, то шанси Пазиняка наразі оцінюємо скептично.

Округ № 123 Городоцький, Мостиський, Самбірський (окрім м. Самбір), райони

Інтрига в цьому окрузі полягає як в кандидатурі від влади, так і в претенденті на округ від опозиції. До числа основних кандидатів експерти та політики в різний час зараховували і Юрія Візняка, депутата Львівської облради, тепер уже екс-голову Городоцької РДА, його колег по обласному парламенті Ярослава Дубневича, Михайла Гичку, голову Самбірської РДА Івана Білака, крупного підприємця, екс-депутата ЛОР Євгена Бубу.

Член УНП, представник виборцівчастини Городоцького району в обласній раді Юрій Візняк неодноразово натякав про своє бажання поборотись за округ. В позитивному балансі для нього – добра обізнаність з специфікою округу, адже до посади голови Городоцької райдержадміністрації він обіймав аналогічну посаду в Мостиському районі. Юрій Ярославович має неабиякий дипломатичний хист: посаду голови Мостиської РДА він отримав за президенства Віктора Ющенка, як один з керівників його виборчого штабу. Коли до влади прийшов Янукович, Юрій Ярославович не втратив посади, він просто поміняв район і став головою Городоцької РДА. Проте, з приходомна посаду голови Львівськоїоблдержадміністрації Михайла Костюка, Візнякубуло запропоновано звільнити займану посаду. Перший раз це виглядало як запрошення перейти на роботу в ЛОДАв якості начальника управління економіки. Після того, як Юрій Ярославович відмовився від цієї пропозиції, він був звільнений за поданням голови ЛОДА розпорядженням Президента України. Останнім часом Юрій Ярославович неодноразово заявляв, що має бажання балотуватись,і відчутне посилення його присутності в ЗМІ регіону також це підтверджує. Візняку буде складно вписати себе в число опозиційних кандидатів, оскільки партія УНП, членом якої він є, нещодавно була виключена з обласного КОДу за відмову голосувати за відставку Костюка.

Не приховує своїх намірів щодо балотування по цьому окрузі депутат облради, крупний бізнесмен, голова благодійного фонду Ярослав Дубневич. Обраний в 2010 році по частині Городоцького району до Львівської обласної ради, він за рік розвинув активну діяльність і на сусідні райони. Після гучного конфлікту з тодішнім очільником львівського БЮТу, а пізніше, членом провладної фракції у ВРУ Іваном Деньковичем в 2010 році, Ярослав Дубневич балотувався до обласної ради від партії Відродження, створеної Георгієм Кирпою. Маючи давні дружні стосунки з головою Львівської ОДА Михайлом Костюком, Дубневич намагається публічно дистанціюватись від нього, розуміючи, що така «дружба» швидше завадить передвиборним планам. Незважаючи на дружністосунки з губернатором, останні події з «нарізкою» округів засвідчують що Дубневич не знайшов спільної мови з владою в Києві. Адже місто Самбір, куди кандидат вклав уже немало коштів, планують винести за межі округу, що, безумовно, послабить позиції Дубневича.

Загалом, політик має хороші шанси бути обраним в депутати Верховної ради, зважаючи на потужний фінансовий ресурс та постійну системну роботу на окрузі. На це вказують і результати соціологічних опитувань, які віддають Ярославу Дубневичу перші місця в місцевих рейтингах.

Схоже на все, що Дубневичі не змогли знайти порозуміння з лідерами КОДу у Києві. Тому, швидше за все, політик продовжуватиме позиціонувати себе як самостійний політик, який опирається на виборців та громаду округу.

Натомість, діючому голові Самбірської РДА Івану Білаку останній варіант розподілу виборчих округів та виключення з округу міста Самбір є, швидше, вигідним. В голови РДА з часу призначення не зовсім складаються стосунки з місцевою елітою, і для нього відсутність серед виборців самбірчан підсилює його позиції. Окрім цього, проконтролювати «правильність» голосування завжди легше в сільській місцевості.

В обласній адміністрації кабінетами ходить копія листа, підписаного Білаком та ще двома політиками Самбірщини, в якому вони звертаються до ЦВК з проханням при формуванні округів віднести місто Самбір до 124-го виборчого округу з центром в Старому Самборі. Виходячи з цього, можна припустити, що саме Іван Білак представлятиме владу на виборах в 2012 році.

Також заявила про своє бажання балотуватись в депутати по цьому окрузі київська журналістка Тетяна Чорновіл, відома своїми журналістськими розслідуваннями. Вона запевняє, що саме її кандидатуру пропонуватиме відповідно до своїх квот партія Батьківщина. Журналістка переконує, що переможе без значних капіталовкладень, опираючись на добровольців-волонтерів та засоби масової інформації, що на сьогодні видається дещо фантастичним. Напевно, ця кандидатура додасть родзинку у виборчих перегонах на Львівщині.

В будь-якому разі, округ № 123 залишається одним з найбільш невизначених як для влади так і для опозиції. Однозначно прогнозувати чиюсь перемогу на цьому окрузі важко.

Далі буде…

Олександр Іванюк для Гал-інфо.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ