Утоплення має трагічні наслідки для сімей і громад. Щоб привернути до цього увагу, впроваджено Всесвітній день запобігання утопленню – 25 липня.
Львівський Обласний Центр Екстреної Медичної Допомоги та Медицини Катастроф нагадує що робити, якщо ви стали свідком того, як тоне людина, і яких правил варто дотримуватися, аби уникнути утоплення.
Передусім зауважте: надавати першу допомогу у воді може лише досвідчений рятувальник.
Переконайтеся, що порятунок інших не зашкодить вам самим – не ризикуйте власним життям. Покличте на допомогу.
Найпоширеніші причини нещасних випадків на воді є купання у нетверезому стані, неправильний вибір місця для купання, нехтування правилами поведінки біля водойм.
Як поводиться людина, що тоне
-
Голова занурена у воду, рот на рівні води.
-
Голова закинута назад, рот відкритий.
-
Порожній, скляний, не зосереджений погляд.
-
Заплющені очі.
-
Не борсається ногами у вертикальному положенні.
-
Задихається або хапає ротом повітря.
-
Намагається плисти в певному напрямку, але залишається на місці.
-
Намагається переміститися на спину. Може здатися, що жертва дереться по мотузяній драбині.
Як надати першу допомогу людині, яка тоне
«Щоб витягти людину з води, можна використовувати всі доступні засоби, однак важливо не поставити під загрозу власне життя. Діяти треба швидко, аби людина, яка тоне, якомога швидше отримала доступ до кисню. Найчастіша причина смерті – це нестача кисню в організмі, тому після того, як людина виявиться на суші, негайно розпочніть надавати надати першу допомогу. Нехай хтось зателефонує на 103 та покличе рятувальників», – каже медик.
-
покладіть потерпілого на спину, відкрийте та огляньте ротову порожнину, видаліть мул і слиз.
-
якщо немає підозри на травму шиї, здійснюємо розгинання в шийному відділі хребта, для відкриття дихальних шляхів необхідно взяти за кути нижньої щелепи і підтягнути вперед (вверх якщо пацієнт у горизонтальному положенні). Далі проводимо штучну вентиляцію легень методом рот в рот, при цьому закриваємо ніс і спостерігаємо за підняттям грудної клітки на вдиху.
-
у випадку, коли ми підозрюємо травму шиї (при пірнанні та стрибках у воду), розгинання шиї не проводимо, тільки виводимо щелепу і проводимо рятівні вдихи.
-
при відсутності пульсу на сонній артерії та розширених зіницях, починаємо серцево-легеневу реанімацію. Руки складаємо у замок і прикладаємо до нижньої половини грудної клітки, натискаємо 30 разів, прогинаючи грудну клітку на 1/3, далі робимо 2 вдихи і продовжуємо натискати грудну клітку. Такі цикли повторюємо до прибуття медиків або до відновлення у потерпілого дихання і пульсу.