На підконтрольних територіях Донецької та Луганської областей святкування 9 травня пройшло стримано і урочисто. Гостей частували польовою кашею, а дітям влаштовували конкурси. Ветерани вдягнули маки на знак пам’яті та примирення. Гал-інфо підготувало підбірку інформації про те, як святкували 9 травня на Донбасі.
У Маріуполі святкування 9 травня відбулися спокійно. На площі Воїнів-визволителів сотні маріупольців вийшли на мітинг, присвячений 71-ій річниці від Дня Великої Перемоги. Привітав зі святом ветеранів та жителів міста міський голова Вадим Бойченко, про це повідомила прес-служба Маріупольської міської ради.
Мешканці Маріуполя вшанували пам’ять загиблих на війні хвилиною мовчання. Завершилася церемонія урочистим покладанням квітів до Монументу Перемоги. Після була організована польова кухня і святковий концерт.
Окрім того, як повідомили на сайті ГУ Національної поліції в Донецькій області, на Театральну площу Маріуполя також відбулися масові заходи.
Тут під музичний супровід оркестру ГУНП в Донецькій області правоохоронці представили жителям виставку з документальними фото «Від краху до відродження», за допомогою якої поліцейські поділилися з маріупольцями болючими спогадами про події, що розгорнулися на сході України два роки тому.
Окрім того жителям Маріуполя поліцейські продемонстрували спецтехніку, яка знаходиться в розпорядженні поліції Донецької області, і пригостили громадян справжньою польовою кашею.
Також сьогодні, 9 травня, в м. Лиман голова Донецької облдержадміністрації Павло Жебрівський взяв участь в траурному мітингу, присвяченому 71-й річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні і перепоховання останків воїнів, загиблих в 1939-1945 роках. Про це повідомила прес-служба Донецької ОДА.
Завдяки дослідникам «Спеціалізованої дослідно-наукової фірми« ПАТРІОТ » перепоховати вдалося прах 23 солдатів, п'ятеро з яких ідентифіковані. Панахиду за загиблими відслужив священик.
Звертаючись до присутніх ветеранів, представників Збройних сил України, молоді, Павло Жебрівський зазначив неоднозначне настрій, з яким Україна відзначає 9 травня.
«У цій даті об'єдналися радість перемоги і печаль за загиблими. Друга світова війна торкнулася кожної української сім'ї. Хочу поділитися історією своєї родини. Мій батько Жебрівський Іван Павлович відправився на фронт 22 червня 1941 року, відступав разом з військами до Сталінграда, а потім дійшов до Берліна. Троє моїх дядьків також воювали. На щастя, всі повернулися з фронту і відновлювали зруйновану фашистами - і не тільки ними - Україна. Сьогодні не час брязкати зброєю і влаштовувати паради. Це День пам'яті і поваги всіх, хто захищав свою землю, життя людей, саму ідею гуманізму », - підкреслив глава області.
Після мітингу голова Донецької облдержадміністрації відвідав обласний госпіталь для ветеранів війни в м Святогірськ. Він поспілкувався з ветеранами, які зараз проходять лікування в установі, вручивши їм подарунки і матеріальну допомогу від обласної влади.
У Краматорську 9 травня під час святкування Дня Європи та Дня пам'яті і примирення відбулися велопробіг і євроквест.
На центральній площі Краматорська пройшов майстер-клас по виготовленню маків, в якому взяли участь дітки, і конкурс дитячого малюнка «Малюємо Україну, в якій хочемо жити», «Європа. Що ми про неї знаємо ». Також діти Краматорська зобразили на своїх малюнках побажання дітям Європи.
В Луганській області також відзначали 9 травня. На площі Перемоги у Сєвєродонецьку зібралися ветерани Другої світової війни, учасники антитерористичної операції, керівництво області, жителі й гості міста, щоб разом вшанувати незламність духу українського народу в боротьбі за свободу. Про це повідомила прес-служба Луганської обласної військово-цивільної адміністрації.
Через «живий коридор» учнівської молоді відбулася хода ветеранів на чолі з головою облдержадміністрації – керівником Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Юрієм Гарбузом.
Віддаючи глибоку шану ветеранам Другої світової війни, жителі Луганщини зустрічали ветеранів оплесками, діти вручили їм квіти.
Голова обласної державної адміністрації – керівник обласної військово-цивільної адміністрації Юрій Гарбуз у своєму виступі перед учасниками урочистостей озвучив головний меседж Президента України Петра Порошенка про необхідність встановлення миру і запевнив, що ним як очільником області буде зроблене все необхідне для виконання цього завдання, і небо над Луганщиною буде мирним.
Пам’ять тих, хто загинув на фронтах Другої світової війни, присутні вшанували хвилиною мовчання.
Після урочистої церемонії покладання квітів до пам’ятного знака ветеранів війни та учасників бойових чекав святковий обід.
Крім того, у рамках урочистостей на проспекті Гвардійському біля торговельного комплексу «Мир» для дітей проходив конкурс дитячого малюнка на асфальті, на площі Перемоги для жителів та гостей міста грав духовий оркестр Сєвєродонецького музичного училища ім. С.С.Прокоф’єва, проходила святкова концертна програма «Музика миру і пам’яті».
Додамо, що в окупованому Донецьку та Луганську бойовики влаштували військові паради.