Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика  |  Війна з Росією

Армагеддон не відбудеться: Буданов сказав чого чекати у наступні місяці

Керівник Головного управління розвідки Кирило Буданов у інтерв’ю не давав дуже оптимістичних прогнозів, але, як стверджує він, Україна не програє у цій війні.

Керівник Головного управління розвідки Кирило Буданов 19 квітня дав інтерв’ю BBC Україна. Публікуємо частину цього інтерв’ю.

Про ситуацію на фронті

ВВС: Хочеться почати зі свіжої новини. Українські сили знищили російський стратегічний бомбардувальник Ту-22М3 сьогодні (19 квітня). Як це вдалося зробити?

Кирило Буданов: Довго чекали, готувалися, зрештою змогли. Що я вам на це скажу?

ВВС: Як це зробили, чим? Можна якісь деталі розказати?

Кирило Буданов: Я не хотів би, чесно кажучи, розкривати це все. Можу єдине сказати – літак був вражений на відстані 308 кілометрів, достатньо далеко. Скажімо так, плідна і довга робота дає про себе знати. Це той же, як-то кажуть, прийом і ті ж засоби, які ми використовували, коли знищили в повітрі літак А-50.

ВВС: А скільки, за даними української розвідки, таких літаків ще у росіян?

Кирило Буданов: Ще є, але це перше збиття літака дальньої авіації в цій війні. І цілком зрозуміло, що Одесі буде трошки легше зараз, тому що літаки Ту-22М3 застосовували ракети Х-22, які, мабуть, найбільше принесли саме руйнувань по місту. Тому що ракета дуже швидка, потужна і особливо ніхто не міг перехопити. Це ще радянська розробка. Але в той же час точність не така вже велика і більшу кількість, скажімо так, цивільних будівель знищили саме ці ракети.

Тепер, цілком очевидно, вони будуть шукати нові рубежі, а в напрямку Одеси, в принципі, інших рубежів нема. Будуть застосовувати тільки наземні комплекси для ударів по Одесі та ракети з дальньої авіації та з моря. Х-22, я сподіваюся, більше не побачать.

ВВС: Саме цю операцію довго готували?

Кирило Буданов: Тиждень була, скажімо так, сама “засідка”. Чекали, коли він вийде на потрібний рубіж.

ВВС: На Заході все більше зараз говорять про те, що Україна може програти у війні вже цього року. Контрнаступ не дав очікуваних результатів, постачання зброї сповільнилося і так далі. Як ви реагуєте на такі прогнози і на такі песимістичні настрої?

Кирило Буданов: Як саме я на це реагую? Ніяк.

ВВС: Чи мають сенс взагалі ось такі песимістичні настрої?

Кирило Буданов: Послухайте, якщо ми з вами говоримо про сценарії, які розробляються, які можуть бути – так в будь-якому випадку є, скажімо так, позитивні для однієї зі сторін і негативні для другої зі сторін сценарії. Немає підстав для того, щоб вірити в стратегічний програш України. Так, якщо говорити, що все буде йти погано – ну, цілком зрозуміло, що і результат буде поганий. Проте, якщо підуть зміни на краще - а підстави вважати, що так буде, все ще є.

ВВС: На чому базується ваша ця думка?

Кирило Буданов: Давайте пригадаємо хоча б сьогоднішній ранок, з чого ви почали. Це позитивно вплине на ситуацію, як мінімум для одного конкретно взятого регіону? Я б сказав, так, позитивно. Так, є проблеми на фронті, але треба теж відверто казати – ці ж проблеми не сьогодні з'явилися, і не місяць тому, і навіть не три місяці тому. Це системна проблема, з якою ми стикнулися. І разом з тим треба пам'ятати, що Україна все ще існує.

ВВС: Я дивилася ваше інтерв'ю взимку, ви тоді говорили, що суттєвих успіхів у росіян немає. На цей момент, на вашу думку, є в них суттєві успіхи?

Кирило Буданов: Дивіться, у росіян був реальний успіх на Авдіївці. Це треба визнати. Це факт. Вони це змогли. Все інше – ну, поки зарано про це говорити.

ВВС: А останні удари по енергетиці?

Кирило Буданов: А наші, скажімо так, позитивні практичні удари по їхніх об'єктах? Це все урівнювання. Розумієте, вони щось десь роблять, ми десь робимо свій крок. Одні більш успішні, інші менш успішні. Питання війни вирішують не удари – а, як і в стародавні часи, поки людина з прапором не зайде на територію – нічого не зміниться. Хоч ти мільйон дронів туди відправ, хоч сто тисяч артилерійських снарядів туди поклади – допоки людина не зайде, нічого не буде.

ВВС: Представники української влади і ви, до речі, в тому числі, минулого року говорили про те, що у росіян закінчуються ракети. Удари є…

Кирило Буданов: А вони накопичили їх. Дивіться, більше року не було жодного удару по енергетиці. Ну цілком зрозуміло, що при наявності виробництва вони трошки їх накопичили. Вони особливо накопичили морський компонент ракет, оперативно-тактичного ракетного озброєння. Але поки що він активно не застосовується.

А ракети авіаційного компонента – ну, вони знову дуже серйозно вичерпали свої запаси. Навіть останній удар? знову ж таки сьогоднішній день беремо – всього-на-всього два стратегічних бомбардувальники завдавали удари. Це не від того, що у них немає цілей, а через те, що вони трошки економлять. Так, вони можуть нанести ще кілька серйозних ударів, але не безкінечно.

ВВС: Хто їм допомагає в цьому?

Кирило Буданов: А хто допомагає? Ніхто не допомагає, вони самі працюють. Вони досить ефективно побороли санкції, обхід санкцій і так далі.

ВВС: Західні комплектуючі до них доходять?

Кирило Буданов: Як ішли, так і йдуть.

ВВС: Яка участь Китаю в цьому?

Кирило Буданов: Жодне готове озброєння Китай як не передавав, так і, наскільки ми знаємо, не планує передавати. Компоненти, мікрочіпи, зараз пішли верстати – але все це в кращому випадку товари подвійного використання, це треба теж розуміти. Так само, як от ви самі казали – європейські, західні, як то кажуть, чіпи, механізми, агрегати. На жаль, це все є.

Про хід війни

ВВС: Ви відомі своїми прогнозами. Досить позитивними прогнозами. Ви знаєте, про що я говорю – “ЗСУ скоро будуть в Криму” і так далі. Ви не жалкуєте про це?

Кирило Буданов: Я казав, що “ми зайдемо в Крим”.

ВВС: Ви не жалкуєте про ці слова?

Кирило Буданов: Ніколи. Я ніколи не жалкую про минуле. Взагалі про будь-яке. Те, що інколи ситуація різко кардинально змінюється - зрештою, якщо ви вже говорите про мої особисті слова, то наші підрозділи в Крим зайшли.

ВВС: Не думаєте, що такі прогнози дають людям марну надію?

Кирило Буданов: Ні, вони не дають марну надію. Це прогнози реального часу. Якщо щось повертається трошки інакше – вибачте, це вносить свої корективи.

ВВС: Ви часто в своїх інтерв'ю говорите про те, що ваші прогнози базуються на...

Кирило Буданов: На фактах, цифрах, документах і тому подібне.

ВВС: Про що сьогодні вам говорять ці цифри?

Кирило Буданов: Нас чекає досить важка, за нашою оцінкою, ситуація найближчим часом. Але вона не катастрофічна, це теж треба розуміти. Армагеддон не відбудеться, як багато хто зараз починає казати. Але проблеми з середини травня будуть.

ВВС: А якщо говорити про фронт.

Кирило Буданов: Я і про фронт в тому числі. Це комплексний підхід, тому що росіяни будуть використовувати комплексний підхід. Вони проводять комплексну операцію. Не будемо ми про це з вами довго розмовляти, але це важкий період буде. Середина травня, початок червня.

ВВС: Мова і про внутрішньо-політичну ситуацію?

Кирило Буданов: Мова про все.

Про російських військових

ВВС: Колишній головком Віктор Муженко нам в інтерв'ю говорив про те, що за два роки війни росіяни змінилися. Вони краще вже оснащені, краще підготовлені і так далі. Як ви оцінюєте, як змінилися росіяни за цей час після початку повномасштабного вторгнення і які вони сьогодні? Вони стали сильнішими?

Кирило Буданов: І так, і ні. Треба пам'ятати, що війна – це завжди шалений розвиток. У будь-якій країні світу війна давала завжди розвиток технологічний, індустріальний і тому подібне. Не дивлячись на те, що це шалені витрати та руйнування, але це завжди розвиток. Це відбувається з ними, це відбувається з нами, це теж треба розуміти.

Хто міг на початку 2022-го року говорити, що на фронті будуть десятки тисяч дронів працювати? Це було навіть нереально уявити. Разом з тим, це вже нікого не дивує зараз.

Стосовно оснащення – оснащення піхотинця точно стало краще. Якість техніки? Ні, вона впала, тому що нової техніки мало, її не вистачає. Це все відремонтована, відреставрована техніка зі складів довготривалого зберігання озброєнь. Там про якість говорити немає сенсу, та і не потрібна там та якість.

Що стосується якості особового складу – ті, хто брали участь в першій, як-то кажуть, хвилі повномасштабного вторгнення 22-го року – це справжні професіонали були, контрактники з нормальним досвідом бойовим і так далі. Але за цей час їх вже майже не лишилось. Росія воює мобілізованими.

ВВС: Який їхній моральний дух?

Кирило Буданов: Та ніякий, в принципі. Він підсилився після взяття Авдіївки, але це тимчасове було явище. В принципі, мобілізованому немає особливого сенсу. Вони воюють за гроші, тому що їх призвали, тому що змусили призватися і тому подібне. Тобто “ідіть вперед”. Ну, це ще російська ментальність відіграє важливу роль. “Ідіть вперед”, як то кажуть, і російський мужик іде. Він там особливо не думає, що з ним буде. Але сказати, що він сильно старається, – це теж неправда.

ВВС: Наскільки сильною є, за вашими даними, російська розвідка тут, в Україні? Ясно, що вони є тут.

Кирило Буданов: Що значить “вони є”? Вони здобувають необхідні дані і намагаються впливати. Це є, це факт.

ВВС: Вони прогресують чи навпаки?

Кирило Буданов: Війна – це розвиток, я ж вам сказав. І тут так само. Скажімо так, все, що стосується кіберрозвитку, радіоелектронної розвідки – вони підсилились.

Про переговори з Росією

ВВС: Чи є сенс в цій важкій ситуації, на вашу думку, починати переговори?

Кирило Буданов: Не до мене абсолютно питання. Тому вибачте, і відповідати на нього не бачу сенсу.

ВВС: Ви нічого з цього приводу не радите президенту?

Кирило Буданов: Ні, абсолютно.

ВВС: Ви заявляли про те, що завершити цю війну можна поверненням на кордони 1991 року.

Кирило Буданов: Так, і нічого не змінилося тут.

ВВС: Ми спілкувалися з військовими, вони говорять про те, що насправді це ж не буде завершенням війни – величезний кордон, який треба утримувати, Росія нікуди не дінеться, і так далі…

Кирило Буданов: І що? Так продовжіть цю думку.

ВВС: Що війна не завершиться.

Кирило Буданов: Вона завершиться. Вона завершиться на цьому. Те, що у нас буде певний проміжок часу - можливо, великий. Напружена ситуація на кордонах після цього ? Буде. Але фактично війна завершиться.

ВВС: Навіть за цього ж військово-політичного керівництва в Росії?

Кирило Буданов: Навіть за цього. Те, що будуть спроби щось зробити знову – так будуть. Це нормально. Це абсолютно нормально. Росія хоче нас знищити, ми не хочемо, щоб нас знищували. У нас не сходяться, як то кажуть, забаганки, розумієте?

Тому цей конфлікт перманентно буде з'являтись, затихати, знову з'являтись і так далі. Подивіться на нашу історію. Ми з Російською Федерацією, Російською імперією, Московським царством і тому подібне все життя то миримося, то воюємо. Ми не зможемо змінити хід історії в майбутньому.

Про наступ на Київ

ВВС: Вас в кожному інтерв'ю запитують про імовірний другий наступ на Київ, і в кожному інтерв'ю ви відповідаєте, що це...

Кирило Буданов: Безпідставно.

ВВС: Сьогодні не змінилася ситуація?

Кирило Буданов: Не змінилася, абсолютно.

ВВС: Загрози немає?

Кирило Буданов: Станом на зараз – абсолютно немає.

ВВС: Говорячи про наступ на Київ, я хотіла вас ось, що запитати. Директор ЦРУ розповідав, що приїжджав напередодні російського вторгнення в Київ і передавав інформацію про плани росіян, в тому числі щодо висадки в Гостомелі російського десанту. У вас, я так розумію, теж була ця інформація і ви її передавали на Банкову. Яка була реакція там? Бо Бернс, наприклад, розповідає, що Зеленський вважав цю інформацію бездоказовою і не вірив в це, що Путін аж настільки божевільний.

Кирило Буданов: Я дуже поважаю пана Бернса. Особисто його знаю. В принципі, пишаюсь цим знайомством моїм. І я думаю, що це не було б коректно публічно коментувати його вислови. Так само, я думаю, що він не погодився б зробити те саме, якщо б ви його запитали про мене. Він свою позицію висловив. Ви можете її сприймати чи не сприймати. Це ваша особиста справа.

ВВС: Українська розвідка мала цю інформацію теж?

Кирило Буданов: Ну, вочевидь.

ВВС: Про плани росіян щодо висадки в Гостомелі?

Кирило Буданов: Послухайте. Є ж історії, які неможливо вже викреслити. Здається, в жовтні ми ж перші публічно сказали, що, так, ситуація загрозлива, планується так, так і так. Якщо піднімете (архівні новини), то там була така схема показана, на якій стрілочки були, як, куди, що має піти. Просто звірте з тим, що зрештою сталося.

ВВС: Ви цю інформацію президенту передали? Яку ви отримали відповідь?

Кирило Буданов: Я не буду зараз розмовляти на цей рахунок.

Про контрнаступ

ВВС: Питання про контрнаступ минулого літа, який не дав очікуваних результатів. На вашу думку, яка причина цього? Це погане планування, повільно зброя надходила, щось іще?

Кирило Буданов: Давайте, я вам запропоную прийняти одне правило, а ви його приймете, бо інакше не буде. Запитуйте, будь ласка, мене про те, що стосується безпосередньо моєї компетенції і відповідальності. Оцінювати діяння інших посадових осіб – це, як мінімум, некоректно.

ВВС: Взагалі сам факт, що Україна узгоджує ці плани з західними партнерами – ви вважаєте, це нормально? Тому що деякі військові та експерти це критикують і вважають, що Україна має сама планувати це все.

Кирило Буданов: Я не узгоджую свої плани, можу вам одразу сказати. Є питання, які стосуються, скажімо так, багатьох сторін. Тоді я не бачу нічого поганого в тому, щоб завчасно попередити, можливо, навіть обговорити з іншими сторонами, які наслідки будуть для всіх. Це те, що стосується нашої діяльності.

Хто робить і які консультації з інших відомств – мені достовірно невідомо. Ну і цікавитись цим не хочу.

ВВС: ГУР реалізує багато операцій на території Росії, успішних операцій. Західна преса не один раз писала, що це не дуже подобається американській розвідці. Вони взагалі висловлювали критику якусь у розмові з вами?

Кирило Буданов: Я ж вам кажу, коли ті чи інші дії стосуються багатьох країн безпосередньо – не тому, що це комусь цікаво, а тому, що це буде впливати – я не бачу нічого поганого в тому, щоб нормально проговорити з нашими партнерами. Бо якщо ми називаємо їх партнери, треба про них не забувати, оскільки однобічне партнерство – це паразитизм. Це вам моя відповідь.

ВВС: Одна з найуспішніших операцій була, коли російський вертолітник перейшов на сторону України. Його вбили в Іспанії. Які ви зробили висновки з цього?

Кирило Буданов: Я б вам нецензурно дав би відповідь, які ми висновки зробили. Це, на жаль, класична психологічна помилка людей. Коли люди розслабляються, у них з'являються гроші і вони нібито дивляться за своєю безпекою. Але разом з тим бажання слави затьмарює очі всім. І вони починають говорити “ти знаєш, хто я?”, “от ти ж нікому, тільки от тобі кажу”. Так само потім починають викликати дівчат з РФ, знайомих їм з минулого, розказувати, скільки у них тепер багато грошей, як чудово вони живуть в Іспанії і так далі.

Треба було цьому якось запобігти, але, на жаль, це не поодинокі випадки. Така поведінка людей в світі, в різні часи і в різних ситуаціях – це типова помилка. І, на жаль, вона нас так само спіткала. Це теж треба визнавати. Я ніколи не боявся визнати помилки і тут те ж саме можу сказати. Треба було все ж таки за ним доглядати, а не повірити тому, що “я дорослий, я знаю, як бути”.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ