Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Економіка

Безготівкові розрахунки стають все популярнішими в Україні

З початку року кількість власників платіжних карток збільшилась на 974 тис. і наразі становить 42 695 тис. осіб. Про це повідомили в прес-службі Європейської Бізнес Асоціації.

Це на 2,3% більше, ніж було на початку року. Крім того, зросла кількість активних платіжних карток - до загальної кількості 36 643 тис шт. Приріс становить 1 785 тис карток або 5,1%. Відзначається, що частка активних платіжних карток становить 60,4%. Такі дані було оприлюднено за підсумками 9 місяців 2018 року Національним банком України 21 листопада.

В розрізі платіжних систем лідером є MasterCard. Кількість активних карток цієї платіжної системи складає 24 894 тис, це – 67,9%. Карток Visa 11 303 тис, 438 тис – Простір, 8 тис  – інші платіжні системи.

Вивчивши статистичні дані, експерти Комітету з електронних платежів Європейської Бізнес Асоціації відмічають стабільну позитивну динаміку зростання кількості платіжних карток, тенденцію до їх більш ширшого застосування, збільшення обсягу та кількості безготівкових платежів, поступовий розвиток інфраструктури для прийому платіжних карток. Така тенденція спостерігається вже протягом кількох останніх років, що свідчить про те, що споживачі все більше віддають перевагу безготівковим розрахункам.

Так, обсяг безготівкових платежів з використанням платіжних карток за 9 місяців 2018 року становив 903 млрд грн. Мережа POS терміналів зросла на 31,5 тис. шт. (13,6%) і становить наразі 263,6 тис. шт.

Разом з тим, експерти Комітету вбачають необхідність застосування додаткових заходів, які будуть стимулювати розвиток інфраструктури для прийому безготівкових платежів. Так, наразі на 1 млн жителів в Україні налічується 6,3 тис POS терміналів. В той же час середнє значення цього показника в Європі – 26,4 тис. При цьому, навіть найнижчі показники країн Європи (Румунія – 9,9 тис, Словаччина – 10,8 тис) є суттєво вищі, ніж наші.

В контексті цього питання необхідно якнайшвидше затвердити оновлену Постанову КМУ «Про затвердження вимог до суб’єктів господарювання щодо приймання електронних платіжних засобів в оплату за продані ними товари (надані послуги)», яка була нещодавно опублікована Міністерством економічного розвитку і торгівлі. Її схвалення дозволить визначити чіткі критерії та забезпечити поетапний перехід бізнесу на обов’язкове приймання платежів у безготівковій формі, що в свою чергу дозволить встановити рівні умови та надати можливість споживачу обирати найбільш зручний спосіб розрахунків.

Довідково:

Переведення розрахунків з готівкової форми у безготівкову є необхідним процесом для трьох сторін:

-          Для громадян – використання зручних, безпечних та швидких сервісів для здійснення розрахунків, захист від втрати коштів;

-          Для бізнесу – спрощення в частині проведення розрахунків, оптимізація витрат ресурсів на роботу з готівковою виручкою, можливість переведення частини бізнесу в дистанційні канали;

-          Для держави – максимально спрощена система здійснення соціальних виплат, боротьба з тіньовою економікою.

Досвід провідних країн світу свідчить про те, що високий рівень проникнення безготівкових розрахунків дає можливість звести до мінімуму прояви тіньової економіки, забезпечити дотримання високих соціальних стандартів, створити прозорі та чіткі умови для функціонування бізнесу. Такі країни як Швеція, Норвегія та Нідерланди вже активно готуються до побудови повністю безготівкового суспільства. І хоча Україна поки-що не зазіхає на такі висоти, все ж ми залишаємося в тренді та маємо позитивну динаміку за показниками розвитку платіжної сфери.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ