Сьогодні, 20 лютого, у внутрішньому дворику географічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка відкрили погруддя Герою Небесної Сотні, Герою України Ігорю Костенку.
Вшанувати пам'ять прийшли представники влади, духовенство, академічна спільнота, рідні і друзі Ігоря Костенка. Був і бойовий побратим Ігоря під час Революції Гідності – Володимир Дітчук. Він разом із сестрою вбитого Інною Костенко почесно відкрили пам’ятник.
Мати Ігоря Костенка, Оксана, зі сльозами на очах розповіла про любов сина до Львова.
"Я щиро вдячна, що у цей скорботний для мене день стільки людей прийшло, аби віддати шану моєму синові. Пам’ятаю той день, коли ми побачили Ігоря у списках зарахованих до університету. Мій син закохався у Львів, і завдяки своєму синові, я так само полюбила це місто. Дякую за те, що ви поселили його назавжди в цьому місті. Він хотів жити і працювати в Україні, робити для неї добро. Таких, як мій син, є багато, і я вірю, що наша Україна, процвітатиме. Я хочу, щоб в Україну і нарешті настав мир. Щоб перестали плакати діточки, матері, дружини. Бережіть своїх рідних, цінуйте кожен прожитий день разом", - поділилась спогадами Оксана Костенко.
До матері, зігнувшись на коліно, звернувся декан географічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Володимир Біланюк.
«Пробачте мене, мати Оксано, що не вберіг вашого сина. Тернопілля подарувала Україні двох синів: велич духу і чину – патріарх Йосип Сліпий та символ правди, свободи й патріотизму – Ігор Костенко. Перед тим, як вступити на перший курс географічного факультету, Ігор закінчив духовно-освітній бучацький колегіум імені святого Йосафата. Він навчався у корпусі географічного факультету, де майже 100 років тому була греко-католицька духовна семінарія, ректором якої був патріарх Йосип Святий. А там де зараз аудиторія імені Ігоря, колись була каплиця імені Святого Йософата. Пані Оксано, ваш син - велика людина!»
Далі продовжив ректор Франкового вишу Володимир Мельник: «Чотири роки тому Ігор Костенко і його побратими віддали життя за наше майбутнє. Він врятував Україну, він врятував нас. Чотири роки тому Ігорю виповнилось 22 роки. Весь світ був відкритий для Ігоря, але він обрав Україну. Він зробив свій свідомий вибір. Він виступив за правду, демократію і свободу. Вони виступили за гідність української людини. Вони звільнили українця від духовного рабства. Ми поділяємо біль родини. Рана серця нічим не може бути залікована.
Герої не вмирають. Це ми можемо вмерти, коли хоч на мить забудемо цей подвиг. Ми маємо здійснити те, що вони не встигли. Ігор жив за принципом «Україна понад усе», - зазначив ректор Львівського національного університету ім. Івана Франка Володимир Мельник.
Опісля священики провели чин освячення пам’ятника. Присутні поклали квіти. Голова Львівської ОДА Олег Синютка також прийшов вшанувати пам'ять Героя Небесної Сотні, тож звернувся до присутніх:
"Більшість із нас тут невипадково. Але по-справжньому, що таке втрата, знають тільки матері. У материнських очах по-справжньому видно, що чорне – це чорне, а біле – це біле. Кожен для себе таким чином зможе прийняти рішення, що він робить не так і що треба робити далі. Адже відповідь ми даватимемо перед Богом та перед нашими матерями. Щоб кожен з нас не розміняв своє життя на дрібниці. Пам’ятаймо про тих, хто поклав свої життя за наше майбутнє", - наголосив Олег Синютка.
Далі продовжив міський голова Львова Андрій Садовий:
«Є такі люди, які голим нервом відчувають несправедливість. Вони не можуть мовчати, вони не можуть пройти повз – вони йдуть вперед. Вони не знають, що їх чекає. Дуже часто таких людей веде Бог, і Бог їм дає свою дорогу. Ти не можеш бути щасливим в країні, коли інші нещасливі. Ти не можеш бути вільним, коли інші поневолені. Ти не можеш жити гідно, коли інші принижені. Хлопці з Небесної Сотні, які віддали своє життя – вони не вмирали, щоб змінити одного Президента на іншого. Вони віддали своє життя, щоб змінити країну, і тим маркером, дуже часто, є не пусті слова політиків, а є реальні зміни, які всі українці сьогодні хочуть побачити.
Дуже часто сьогодні звучать слова «зрада» і «перемога». Дуже часто тими словами маніпулюють. Зрада – це коли українець принижений і замість того, щоб вірити у світлий завтрашній день, він думає, як прогодувати свою сім’ю, як вижити. Перемога – це тоді, коли є надія, коли є щастя. Я хочу вірити, що Бог добрий до нас, дасть всім мудрості, і ми у прославу цих хлопців, у прославу Ігоря зробимо все можливе для того, щоби українці гордилися своєю країною. Я хочу висловити щиру подяку всім, хто долучився до побудови цього прекрасного пам’ятника. Дякую вам, і велика подяка мамі – Ваш біль не може зрозуміти ніхто. Слава Ігорю, Слава Україні», - сказав Андрій Садовий.
Нагадаємо, що Ігор Костенко був студентом географічного факультету Львівського національного університету. Загинув 20 лютого 2014 року, коли йому було тільки 22 роки, під час протистояння в центрі Києва. Його тіло знайшли біля Жовтневого палацу на вулиці Інститутській. В університеті на честь Героя створили меморіальну аудиторію. А тепер і відкрили пам’ятник. Автором проекту погруддя Герою Небесної Сотні Ігорю Костенку є український скульптор Володимир Цісарик.
Додамо, що упродовж 18-20 лютого Україна вшановує пам’ять Героїв Небесної Сотні.