У Львові на вул. Кривоноса триває будівництво Меморіалу Небесної Сотні. Першу чергу обіцяють завершити до 19 лютого. Після відкриття монумента, навесні, розпочнуться роботи з благоустрою території: її замостять бруківкою та встановлять оглядові майданчики. Відкрити об'єкт повністю планують влітку.
У Львові залили бетон під Меморіал пам’яті Героїв Небесної Сотні
Як повідомили Гал-інфо у прес-службі Львівської міської ради, до завершення основних робіт з будівництва Меморіалу пам’яті Героїв Небесної Сотні залишилося вже менше місяця. Роботи вже виконано на суму близько 2 млн гривень.
Зокрема, готова стела, здійснюється її покриття спеціальним металом кортеном. Залито фундамент під оглядові майданчики та проводяться роботи з гравірування портретів Героїв Небесної Сотні на нержавіючій сталі.
За словами Андрія Шульського, цьогоріч також планується облаштування території перед стелою, замощення її бруківкою, облаштування трьох оглядових майданчиків, проведення водовідведення та освітлення. І весною буде проведено роботи з благоустрою території.
«Зараз монтують кортен на металоконструкцію, виготовляють портрети, їх гравірують на нержавіючому металі, думаю, до 19 лютого вже буде змонтовано повністю кортен під стелу та встановлені таблички з портретами героїв Небесної Сотні. І так само має бути замощена площадка перед стелою. Зараз тривають підготовчі роботи по монтажу першої оглядової площадки, і згодом її будуть бетонувати.
Нагадаю, загальна вартість проекту 10 млн 836 тис. грн Зараз освоєно 2 млн грн і на 1 млн грн закуплено матеріали: металоконструкції, щебінь, решту будівельних матеріалів", — розповів заступник директора ЛКП «Зелений Львів» Андрій Шульський.
«Зараз стає зрозуміло, як буде виглядати сам меморіал. На сьогоднішній день є відлитий основний елемент — меморіальна стела, її облицьовують кортенівською сталлю, яка буде поступово окислюватися і набирати свого природнього, задуманого вигляду. І вже зараз можна побачити, як природньо сформований ландшафт, на скільки підкреслені тераси, і який краєвид чудовий відкривається з цього меморіалу на Львів.
Нагадаю, комплекс складається з двох частин: перше — з будівництва верхньої тераси, площі та безпосередньо меморіальної стели. І друга частина — це міст через вулицю Кривоноса в сторону парку Губернаторські вали.
Також ми отримали дозвіл від Мінкульту щодо встановлення цього меморіального комплексу в цій зоні. Ми також були зобов’язані Мінкультом повідомити ЮНЕСКО про це будівництво. Це все виконано. І власне кажучи, в лютому ми плануємо вшанувати пам'ять до річниці подій на Майдані, хочемо облаштувати майданчик так, щоб він виглядав охайно і презентабельно, щоб сама стела була закінчена і освітлена.
Зауважу, що на будівництво мосту піде так само часу, як і на сталу, тобто рік. Будуть також створені нові пішохідні шляхи. Існуючий пішохідний перехід також буде збережений до того стану, поки не можна буде користуватися пішохідним мостом", — розповів начальник управління архітектури та урбаністики Юліан Чаплінський.
«Вже є аналог одного з портретів, які будуть розташовані на стелі. Їх буде всього 107, відповідно до кількості Героїв. Портрет вигравірований на нержавіючій сталі. На ньому буде вказано ім’я, дату народження та смерті, а також гасло кожного Героя, що розміщене під кожним портретом. На портреті буде спеціальний отвір, де кожен зможе поставити квітку. Зауважу, кожен портрет є погоджений з родинами загиблих Героїв, гасла також надавалися ними. Це була не легка процедура, але ми її пройшли", — розповів один з авторів проекту Андрій Лесюк.
Нагадаємо, меморіал складатиметься з двох частин: площі з стелою на верхній терасі та з пішохідного моста між пагорбами вздовж вул. Кривоноса. Він виводитиме на терасу зі сторони вул. Замкової, де буде створено площу і стелу, присвячену Героям Небесної Сотні.
На мості проектувальники запропонували встановити накриття, вироблене зі спеціальної сталі. На даху цього накриття будуть вирізані імена Героїв Небесної Сотні, крізь які у дощову погоду стікатиме вода, що символізуватиме «вічні сльози» за загиблими, а у сонячну погоду ці літери мають підсвічуватися природнім світлом.
Відповідно до архітектурного проекту, на мості також будуть розташовані п’ять плит, що символізують п’ять днів, у які загинула найбільша кількість людей під час Революції Гідності, а також є символом барикад та щитів, що були невід’ємною складовою тих подій. На меморіальній площі буде встановлена спеціальна стела.
Міст та стела створять музейний багатофункціональний простір, забезпечать громадську функцію і функцію пам’яті, створять умови для вільних зборів, відкриють нові панорамні видові точки Львова. Також це вирішуватиме проблему пішохідного та велосполучень через вул. М. Кривоноса та створить нові туристично привабливі маршрути.
Основний матеріал проекту — кортен, який з часом змінює свою фактуру і має особливу символічність боротьби та палаючого вогню. Меморіал наповнено злаковими рослинами, які нагадують колоски пшениці, що є символом українського народу.
Концепція проекту — це створення мінімалістичного простору, який передає дух сучасності та увіковічнює пам’ять Героїв Небесної Сотні, котрі віддали своє життя під час Революції Гідності.
Основним символом постає комплекс мосту та громадського середовища з площею для зборів та прогулянкових доріжок. Площа, на котрій знаходиться меморіальна стела, — це місце пам’яті та жалоби. На ній вшановують Героїв Небесної Сотні.