Команда інженерів, дантистів і біологів з Університету Пенсильванії розробили систему, що складається з двох типів мікроботів. Перший може працювати на поверхні, другий - всередині замкненого простору.
Багато хто неодноразово бували у дантистів. Зазвичай такі візити лишають після себе неприємні відчуття - з зубів за допомогою гострого інструменти видаляють особливий наліт або зубний камінь, який часто призводить до запалення ясен та інших неприємних ускладнень.
А що, якщо лікування зайнялися б невеличкі роботи, здатні працювати набагато швидше і обережніше, ніж лікар?
Команда інженерів, дантистів і біологів з Університету Пенсильванії розробили саме таку систему, що складається з двох типів мікроботів. Перший може працювати на поверхні, другий - всередині замкненого простору.
Обидва типи здатні каталізувати процеси, які призводять до знищення біоплівки - тобто, липкої маси, що складається зі скупчення бактерій, які оселяються у просторових структурах ясен і зубів.
"Мова йде про дійсно міждисциплінарне дослідження, - розповідає Майкл Ку. - Інженери, які й створили ці мікроботи, спирались на дані, надані мікробіологами".
У процесі роботи мікроботи виділяють набір хімічних речовин, що діють на біоплівкові покриття, що складаються з бактерій. Ці розчини складаються з наночастинок заліза, які каталітично взаємодіють з перекисом водню, виділяючи вільні радикали і знищуючи мільйони бактерій.
Вченим вдалося перевірити дієвість нового методу в клінічних умовах. Виявилося, що створені мікроботи здатні видаляти біоплівки не лише з поверхні зубів чи ясен, але й з глибинних структур зубного каналу, куди проникнути, як правило, буває непросто.
Наразі проводяться подальші випробування цих нанороботів. Вчені сподіваються, що вже найближчим часом їх зможуть використовувати в клініках.