Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика  |  Cуспільство  |  Волинь

Наша Покрова. Чотири свята

Здавна покровителькою Українського народу вважалася Богородиця. 14 жовтня християни східного обряду відзначають свято Покрови Пресвятої Богородиці. Під опіку Богородиці та під її Покров віддавали себе шляхетні українські лицарі, козаки, воїни УПА, а тепер і захисники сучасної України.
1/1

Отож, 14 жовтня Україна святкує одразу чотири свята – свято Покрови Пресвятої Богородиці, День українського козацтва, День створення УПА та День захисника України.

Покрова

Існує легенда, що у цей день військо русичів на чолі із Аскольдом, намагаючись захопити Константинополь, взяло його в облогу. Константинополь, як відомо, був столицею Візантії та центром православ'я. Городяни у палкій молитві звернулися до Богородиці з проханням про заступництво та порятунок. Далі легенда розповідає про те, як Богородиця з'явилася перед людьми та вкрила їх своїм омофором. Під покровом Богородиці люди, які благали про порятунок, стали невидимими для ворогів.

Також легенда розповідає, що вражений цими подіями Аскольд прийняв хрещення разом із своїми дружинниками.

У іншій легенді йдеться про облогу Константинополя військами агарян. Тоді Богородиця з'явилася городянам у храмі та прийняла їх під свій покров. Після цього війська противника відступили, а місто було врятовано.

Варто зазначити, що ще від часу прийняття на наших землях християнства Богородицю вважали заступницею усіх християн. Традицію особливого шанування Пресвятої Богородиці започаткував у 1039 році великий князь Київський Ярослав Мудрий. Саме він «віддав народ Київської Русі під опіку Матері Божої».

1/3

З того часу українці завжди належно прославляли Богородицю, молилися до неї у часи небезпеки та у разі нападу ворогів.

На іконах Покрови Пресвятої Богородиці часто зображали, як вона бере під свій покров увесь Український народ, його військо та Церкву.

Козацька Покрова

Незважаючи на те, що на Січі не віталася присутність жінок, козаки особливо шанували Пресвяту Богородицю та вважали її своєю заступницею. Французький дипломат Жан-Бенуа Шерер у своїй історичній праці, яка була видана 1788 року в Парижі, писав, що свято Покрови Пресвятої Богородиці було для козаків великим святом. Їхню церкву було присвячено Діві Марії. Загалом за весь період існування Січі було збудовано 13 церков Покрови Пресвятої Богородиці.

Варто зазначити, що першу церкву на честь Покрови Пресвятої Богородиці козаки  побудували в 1659 році на Чортомлицькій Січі.

Саме в цей день козаки приймали найважливіші рішення. На свято Покрови вони проводили ради, обирали собі кошових, старшин та гетьмана.

У походи козаки брали із собою знамена із зображенням Богородиці та її ікони. Таке почитання образу Покрови породило у XVII-XVIII ст. новий тип ікон – «Козацька Покрова».

Січова ікона
Січова ікона "Покров Богородиці" із зображенням останнього кошового Петра Калнишевського, запорозької старшини, судді, писаря та ін. Копія 1836 року з оригінальної січової ікони, про що свідчить напис на звороті: "Копія старовинної ікони, що знаходилася в Запорозькій Січі, а тепер в цілості перебуває у с. Покровському, що колись було Січчю. Написана копія 1836 р. Одеському товариству історії та старожитностей". Розмір - 50 х 34 см. Дерево, олія. Із фондів Одеського історико-краєзнавчого музею. Фото: Історична правда.
"Покров Богородиці" із зображенням Богдана Хмельницького і архієпископа Лазаря Барановича.Перша половина XVIII ст. Походить із Покровської церкви села Дешки, тепер Богуславського району Київської областi. Розмір - 88,5х60,5 см. Дошка, рiзьблення, левкас, темпера, олiя, срiблення, золочення Із фондів Національного художнього музею України, Київ. Фото: Історична правда.
"Покров Пресвятої Богородиці" - ікона з аналою січової Покровської церкви. XVIII ст. Дерево, левкас, олія. Із фондів Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. І. Яворницького. Фото: Історична правда.
Ікона
Ікона "Покрова Богородиці" із зображенням запорозьких козаків. Друга половина. XVII ст. Походить із міста Бахмач на Чернігівщині.
1/4

Враховуючи історичне значення й заслуги козацтва в утвердженні української державності та його вагомий внесок у сучасний процес державотворення, в Україні 14 жовтня почали святкувати День українського козацтва.

Президента України Леонід Кучма підписав Указ від 07.08.1999 № 966/99 про святкування 14 жовтня Дня українського козацтва.

Покрова і УПА

У горнилі жорстких репресій тоталітарних режимів на території України зародилося велике українське повстання. Українська повстанська армія, як збройне крило Організації українських націоналістів, діяла в Україні протягом 1942–1953 років.

Воякам УПА довелося воювати одразу проти двох режимів – гітлерівського та сталінського. Головною метою своєї боротьби вони визначили Незалежність України, її волю та свободу.

Декалог Українського націоналіста говорить:

Я — Дух одвічної стихії, що зберіг Тебе від татарської потопи й поставив на грані двох світів творити нове життя:

    Здобудеш Українську Державу, або загинеш у боротьбі за Неї.

    Не дозволиш нікому плямити слави, ні честі Твоєї Нації.

    Пам'ятай про великі дні наших Визвольних змагань.

    Будь гордий з того, що Ти є спадкоємцем боротьби за славу Володимирового Тризуба.

    Пімсти смерть Великих Лицарів.

    Про справу не говори, з ким можна, а з ким треба.

    Не завагаєшся виконати найнебезпечнішого чину, якщо цього вимагатиме добро справи.

    Ненавистю і безоглядною боротьбою прийматимеш ворогів Твоєї Нації.

    Ні просьби, ні грозьби, ні тортури, ані смерть не приневолять тебе виявити тайни.

    Змагатимеш до посилення сили, слави, багатства й простору Української Держави.

1/1

Інформацію про створення УПА можна знайти у наказі Головного командира УПА Романа Шухевича (псевдо «Тараса Чупринки») від 14 жовтня 1947 року. А також у постанові Української головної визвольної ради від 30 травня 1947 року.

Під Покровом Богородиці провідники ОУН-УПА і видатні українські діячі.
Під Покровом Богородиці провідники ОУН-УПА і видатні українські діячі.
1/1

Варто зазначити, що УПА вважала Покрову покровителькою та опікункою Українського війська, тому 14 жовтня символічно є Днем створення УПА. Однак після поразки підпілля, за часів жорсткого тоталітарного режиму СРСР, це свято не прийнято було відзначати.

У 2005 році Президент України Віктор Ющенко своїм Указом відновив святкування річниці створення УПА на Покрову – 14 жовтня.

День захисника України

Про недоречність святкування радянського свята «дня радянської армії» 23 лютого в Україні говорили вже давно. Варто зазначити, що у 2009 році навіть пропонували перенести День захисника вітчизни на 29 січня, щоб у такий спосіб вшановувати подвиг Героїв Крут.

З початком російської агресії на Донбасі та анексії Криму українці остаточно відмовились від святкування дат із жахливого радянського минулого. У 2014 році тисячі молодих героїв, як колись їхні звитяжні предки, стали до бою і дали гідну відсіч агресору. Для Українського війська розпочався новий етап – відродження.

З метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України та задля сприяння зміцненню патріотичного духу в суспільстві наша країна почала відзначати 14 жовтня День захисника України.

1/2

Цей день, згідно з Указом Президента України Петра Порошенка офіційно визначений святковим 14 жовтня 2014 року, а вже 5 березня 2015 року цей день став неробочим.

Важливо, що цього дня вшановують не лише Героїв сучасної російсько-української війни, але й усіх борців за волю та незалежність України.  

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ