Організація Об'єднаних Націй (ООН) у своєму нинішньому вигляді не може дати оперативну і адекватну відповідь на все більш драматичні виклики часу. Про це заявила президент Литви Даля Грібаускайте.
"Існуючій 70 років ООН ніяк не вдається знайти ефективні способи боротьби з новими викликами, які день у день стоять перед світом - сучасними формами тероризму, міграційною кризою, інформаційними і гібридними війнами", - сказала вона.
На думку Грібаускайте, час пасивного спостереження для ООН закінчився. "Прийшла пора оновитися і активно включитися у вирішення світових проблем", - сказала литовський лідер.
Президент Литви підкреслила, що надзвичайно важливо, щоб майбутні рішення ООН "не залишалися на папері, а втілювалися в життя".
"Необхідно скасувати практику вето в Раді Безпеки ООН щодо проблем, пов'язаних з геноцидом, особливо жорстокими, військовими злочинами і злочинами проти людяності", - сказала вона, анонсувавши винесення цієї пропозиції для обговорення під час сесії Генасамблеї ООН.
Очевидним прикладом "недієздатності Ради Безпеки ООН" вона називала розслідування випадку зі збитим в Східній Україні літаком MH17, коли в результаті застосування Росією права вето було відхилено пропозицію про заснування міжнародного кримінального трибуналу.
"У відповідь на ці події президент Литви разом з королем Нідерландів Виллемом-Олександром організовує захід на високому рівні, присвячений питанню забезпечення правосуддя при вирішенні міжнародних конфліктів", - повідомила прес-служба Грібаускайте.
Зазначимо, президент Литви сьогодні відбуває в Нью-Йорк, де візьме участь у ювілейній сімдесятій сесії Генеральної Асамблеї ООН. Під час візиту до Нью-Йорк вона зустрінеться з президентом США Бараком Обамою і візьме участь у організованій ним зустрічі на вищому рівні.
Нагадаємо, напередодні стало відомо про попередження США у зв'язку з тим, що часті вето Росії загрожують легітимності ООН.
Раніше десятки країн підтримали ініціативу щодо обмеження права вето в Радбезі ООН.