Слухай онлайн
Культура  |  Історія

Показали давню ікону Воздвиження Чесного Хреста, яка зберігається у Львові

27 вересня християни візантійського обряду святкують Воздвиження Чесного Хреста Господнього. Про це йдеться у матеріалі Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького.
Ікона «Воздвиження Чесного Хреста» Перша третина XVIII століття З церкви Успіння Богородиці с. Торки (Надсяння)
Це одне з 12 великих свят і є урочистим обрядом почитання та прославляння Хреста Господнього. Його відзначають в пам’ять про знайдення хреста, на якому розіп’яли Ісуса Христа.
Історики Східної Церкви вважають, що дві події лягли в основу встановлення цього свята: віднайдення святою Оленою та її сином імператором Костянтином Великим у 4-му столітті Хреста, на якому розіп’яли Ісуса, та повернення цього хреста з Персії до Єрусалиму у 7-му столітті. Саме слово «воздвиження» означає «піднесення», тобто урочистий обряд почитання та прославляння Хреста Господнього.
Ікона «Воздвиження Чесного Хреста»
Перша третина XVIII століття 
З церкви Успіння Богородиці с. Торки (Надсяння)
Ікона належить майстрам риботицького осередку церковного мистецтва, представляє типову для цих майстрів двоярусну іконографію з розташування архієрея та двох дияконів у верхньому ярусі й Костянтина та Олени, архієрея у митрі, воїнів та жінок – у нижньому. Особливістю цієї ікони є уміщення у правій частині композиції короля у перуці на взірець тогочасної французької моди.
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ