Змушений визнати, що на сьогоднішній день на будь-які кроки, метою яких є зміни в системі, ГПУ відповідає каральними заходами в сторону їх ініціаторів. Про це на Фейсбук написав Давіт Сакварелідзе.
"Кримінальні переслідування і внутрішні розслідування як важелі спротиву реформам в ГПУ
Вчора думав над усім тим, з чим особисто мені і всій моїй команді довелося зіткнутися протягом останнього року і склав в голові хронологію всіх процесів опору системи проти будь-яких змін. У підсумку, з великим жалем і іронією відзначив про себе, що по наших працівниках було порушено більше кримінальних проваджень, ніж по Віктору Януковичу (якщо взяти до уваги відкриті, закриті і поточні, то вийде близько 7 за 4 місяці).
Методи, відверто кажучи, до непристойності примітивні. Раніше мені здавалося, що і у маразму є своя межа. Виявилося, що це той самий випадок, коли приказка «вік живи - вік учись» є дуже до речі.
Переходжу на конкретики, щоб дати всім хоча б фрагментарне розуміння того, що відбувається весь цей час.
Відразу ж напередодні старту тестування кандидатів на посади місцевих прокурорів (в серпні 2015) служба внутрішньої безпеки розпочала розслідування з питання фінансування цього процесу з боку Євросоюзу та інших міжнародних донорів.
Складалося враження, що ця служба, яка, до слова, підпорядковується безпосередньо Генеральному прокурору, вже викоренила всі проблеми і порушення в системі прокуратури та єдина її турбота тепер - фінансування реформи.
Не думаю, що вони задавали собі питання, скільки в принципі потрібно було докласти зусиль, щоб переконати міжнародні інституції підключитися до процесу реформування прокуратури і наскільки такі їхні дії ставлять під удар всі досягнуті результати, по суті знищують і без того не особливо високу довіру до нашої системі.
У межах цього внутрішнього розслідування проводилися демонстративні допити експертів ЄС, які брали участь в підготовці процесу тестування і допомагали забезпечити його об'єктивність.
Тільки суспільне і міжнародне обурення, яке послідувало у відповідь на такі кричущі дії «антиреформаторів», зупинило цей воістину парадоксальний і, я б навіть сказав, ганебний жест опору системи.
Треба відзначити, що приблизно в той же самий час ГПУ порушила кримінальну справу стосовно наших працівників з Генеральної інспекції, щоб всіляко перешкодити, а потім взагалі «розвалити» справу «діамантових» прокурорів.
Виявляється, фантазії «антиреформаторів» немає меж і ось вже в січні цього року почалася нова хвиля внутрішніх розслідувань і допитів співробітників управління реформ, яке було створено мною в 2015 році для супроводу процесу реформування.
У цьому випадку вже зацікавилися тим, чому працівники управління реформ посміли «замахнутися» на бюджет прокуратури, а конкретно намагалися з'ясувати, наскільки правильно і ефективно розподіляється фонд оплати праці, чи є якісь можливості для підвищення заробітних плат рядовим співробітникам.
У підсумку, це стало офіційним приводом для чергової активізації роботи служби внутрішньої безпеки, хоча у управління реформ є всі повноваження для роботи з відповідними документами.
Виникає питання - чому ж я або моя команда не розповіли про це раніше?
Моя відповідь така: людей зазвичай дратують розмови високопоставлених чиновників про те, чому щось не виходить, як хтось їм заважає. Часто це сприймається як спроба виправдати свої невдачі, піти від відповідальності, до чого особисто я ніяк не звик. Тому я прийняв рішення вичерпати всі наявні можливості домогтися певного результату, не виносячи постійно всі виникаючі у мене складності на суд громадськості. Краще так-сяк продовжувати працювати в потрібному напрямку, ніж постійно нити без будь-якого результату - такий мій принцип.
Змушений визнати, що на сьогоднішній день на будь-які кроки, метою яких є зміни в системі, ГПУ відповідає каральними заходами в сторону їх ініціаторів.
Все це дає мені підстави зробити однозначний висновок - керівництво ГПУ збирається з таким же завзяттям, абсолютно не зменшуючи темпів, і в подальшому продовжувати свій «бій» з будь-якими спробами реформування системи.
Незважаючи на вищесказане, наша команда не збирається відступати.
Всі ці кримінальні справи і інші маніпуляції аніскільки не лякають нас. Ми готові продовжувати працювати, шукати шляхи для «оздоровлення» прокуратури, її якісного і радикального оновлення, чекати, коли відкриються нові можливості для реальних дій.
До речі, зовсім недавно служба внутрішньої безпеки здивувала в черговий раз. Тепер фокус їх роботи, а це, між іншим близько 50 (!) співробітників, - дослідження фотографій наших працівників в соціальних мережах і фактів їхнього особистого життя.
Мені складно припустити, що хтось при здоровому глузді може дійсно вважати це пріоритетом і приділяти цьому стільки часу. У когось абсолютно спокійно в кількох частинах світу стоять палаци, а службу внутрішньої безпеки в цей час обурює і вкрай турбує фотографія нашої співробітниці, зроблена на відпочинку і взята зі сторінки її друга. Або ж висловлена публічно подяка дідусеві за перемогу у війні. Це, м'яко кажучи, дивно і дуже симптоматично.
Це дає дуже чітке уявлення про те, що зараз являє собою система прокуратури і чому ми не повинні зупинятися в своєму прагненні «зламати» її і побудувати нову - ефективну, професійну, людяну, таку, пріоритетом якої буде захист українських громадян, а не клоунада і розправа над неугодними.
Якщо ці фото - це все, чим можна зганьбити членів моєї команди, то мене це безперечно радує.
Я щиро вдячний хлопцям за терпіння і вміння тримати удар.
Я розумію, як складно їм йти проти всіх, слідуючи неприйнятим в цій системі високим цінностям і ідеалам на благо своєї країни, але перемога обов'язково буде за нами!" - написав Давіт Сакварелідзе.