Слухай онлайн
Економіка  |  Cуспільство

Що в Україні здорожчає або зміниться з 1 січня

Новий рік принесе українцям багато змін у цінах, податках та соціальних стандартах, а також стане ще одним етапом українсько-російської торговельної війни та зближення з ЄС. Повідомляє Гал-інфо з посиланням на BBC Україна.

За старою традицією, багато податкових новацій Україні принесе бюджет на 2016 рік, а також податкові зміни, які ухвалили під нього.

З 1 січня запрацює зона вільної торгівлі з Європейським Союзом, натомість з цього ж дня значно ускладниться торгівля з Росією, яка заборонила ввезення українських продуктів.

Через підвищення акцизів на українців чекає зростання ціни на алкоголь та цигарки, проте це станеться не одразу.

Нові паспорти-картки

З 1 січня 2015 року почнуть видавати нові паспорти громадян України у вигляді пластикових карток.

Анонсується, що так можна буде запровадити електронну систему ідентифікації громадян.

Як обіцяють у міграційній службі, новий паспорт буде захищеним від підробок та даватиме можливість отримувати більшість адміністративних послуг через Інтернет і матиме інструмент електронного підпису.

Заміна паспортів триватиме п’ять років, а на першому етапі картки почнуть видавати безкоштовно дітям після досягнення 14 років та при відновленні втраченого.

Поки що заміна паспорта-книжечки на пластикову ID-карту обов’язковою не буде.

Нова паспорт-картка також буде поєднана з біометричним паспортом для виїзду за кордон.

Вільна торгівля з ЄС

З 1 січня 2016 року почне повністю працювати Угода про зону вільної торгівлі з Європейським Союзом, яка скасовує або суттєво зменшує експортні та імпортні мита між Україною та країнами ЄС.

Більшість митних зборів скасують відразу після набуття Угодою чинності. Загалом Україна та ЄС скасують імпортні мита на близько 97% та 96,3% товарів з обох боків.

Україна у 2015 році вже користувалась пільгами при експорті до ЄС, який надав преференції Києву у торгівлі в односторонньому порядку. Тож з 1 січня переважно свій ринок почне відкривати Україна, що може здешевити імпортні товари та збільшити конкуренцію.

За даними міністерства економіки, у 2015 році ЄС став головним торговельним партнером України, на якого припадає майже 33% українського експорту. Водночас частка Росії в українському експорті скоротилася до 12,7%.

З 1 січня ввізні мита негайно скасують на більшість промислових товарів: на 82,6% категорій товарів – Україна та на 91,8% – ЄС.

Для решти товарів встановлено перехідні періоди, а для легкових автомобілів та одягу, який був у використанні, передбачене застосування спеціальних захисних механізмів.

Єврокомісія визнала, що за 24 категоріями регламентів Україна вже перейшла на стандарти ЄС.

Україна почне активну фазу зближення із законодавством ЄС у сфері технічного регулювання, регулювання щодо санітарних і фітосанітарних вимог, якості і безпеки продуктів та системи державних закупівель.

Припинення торгівлі з Росією

З 1 січня Російська Федерація запроваджує проти України торгове ембарго на ввезення до українських продуктів харчування.

“З 1 січня 2016 року вводиться заборона на ввезення до Росії сільськогосподарської продукції, сировини і продовольства, країною походження яких є Україна”, – йдеться у повідомленні на сайті уряду Росії.

Росія включила Україну до списку країн, щодо яких діє продуктове ембарго, і її влада вже пообіцяла почати знищувати українські продукти, як це раніше робили з продуктами з інших "підсанкційних" країн.

Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк оцінив майбутні втрати від російського ембарго у 2016 році в 600 мільйонів доларів.

Окрім цього, Росія оголосила про намір з 1 січня припинити режим вільної торгівлі між Росією та Україною у межах СНД.

На практиці це означає, що мита та тарифи на вивезення українських товарів, які не потраплять під заборону, з 1 січня можуть суттєво зрости.

Україна вже заявила, що застосує такий самий механізм, якщо Росія не передумає.

Російська Федерація пов’язала скасування режиму сприятливої торгівлі саме з набуттям ЗВТ між Україною та ЄС, щоб захистити свій ринок від можливого реекспорту європейських товарів до РФ з України.

Подорожчання алкоголю, цигарок та бензину

Чималий резонанс з ухваленням податкових змін викликало чергове підвищення акцизних зборів на алкоголь та тютюн.

Акциз на пиво зріс удвічі, на горілку – наполовину, на слабоалкогольні напої - одразу на 300%, а на тютюнові вироби – на 40%.

Як пояснили експерти, в реальних цифрах це означатиме, що пляшка пива в середньому має подорожчати на 1,5-2 гривні, горілки – десь на 15 гривень, а мінімальна ціна горілки буде близько 70 гривень за півлітра.

Цигарки в середньому можуть подорожчати на 3-5 гривень за пачку.

Протре підвищення ціни на алкоголь не варто чекати одразу з 1 січня. Якщо акциз на цигарки зросте одразу з початком 2016 року, то підвищення акцизів на алкогольні вироби перенесли на 1 березня 2016 року.

Податковими новаціями також заплановане підвищення акцизу на пальне на 13%. Проте це має статися навесні, тож експерти допускають, що на фоні падіння світових цін на нафту зростання цін на бензин вдасться уникнути.

Зміни ухвалювались настільки сумбурно, що для визначення чітких термінів підвищення акцизів треба неабияк попрацювати над проектом та стенограмою засідання, адже частину правок озвучували з голосу.

Менші податки

Змінами до податкового законодавства депутати суттєво зменшили розмір єдиного соціального внеску, який роботодавці сплачували за кожного працівника.

Відтепер це відрахування складатиме 22%, тож урядовці сподіваються стимулювати виведення заробітних плат з тіні.

Нещодавно спікер парламенту Володимир Гройсман закликав роботодавців підвищувати робітникам заробітну плату на суму економії ЄСВ.

Дешевший імпорт

З 1 січня в Україні можуть знизитись ціни на електрокари. У листопаді Верховна Рада скасувала 10% імпортне мито на автомобілі з електричними двигунами, і 1 січня ця зміна набуде чинності.

Враховуючи ціну такого автомобіля у кілька десятків тисяч доларів, зменшення ціни може виявитись суттєвим.

Окрім того, з 1 січня припинить діяти тимчасовий збір на увесь імпорт, який завозили до України в 2015 році.

Уряд погодився не продовжувати цю норму, тож усі імпортні товари можуть подешевшати з 1 січня на 5-10%.

Держслужбовці без спецпенсій

З 1 січня змінюється система нарахування спеціальних пенсій державним чиновника – їх службовцям та прирівняним до них особам: суддям, прокурорам та народним депутатам, призначатимуть на загальних умовах.

Хоча спеціальні пенсії, які призначили до 1 січня, виплачуватимуть у попередніх розмірах.

Також ухвалений нещодавно закон про реформу державної служби передбачив певні пільги чиновникам, які мають стаж служби понад 10 та 20 років – їм також при виході на пенсію встановлюватимуть виплати, які діяли на момент приходу на роботу у державний орган.

Військовим збільшать платню

Міністр оборони Степан Полторак після ухвалення бюджету на 2016 рік анонсував суттєве збільшення заробітної плати для військовослужбовців – в рази.

У Міноборони анонсували, що військовослужбовці за контрактом отримуватимуть 7 тисяч гривень, командир взводу (лейтенант) – 9 тисяч, командир роти – 10 тисяч, батальйону – 12 тисяч, а бригади – 14 тисяч гривень.

Зарплати прикордонників збільшать на 700-1500 грн – Назаренко

Пан Полторак нагадав, що зараз військовослужбовець, який підписує контракт, має всього 2,4 тисячі гривень окладу на місяць.

Також анонсували підвищення коефіцієнту надбавки за участь в бойових діях, адже зараз у зоні АТО військові можуть отримувати платню всього 5600 гривень.

Паспорти в Криму

З Нового року ще більше ускладниться життя українських громадян в анексованому Росією Криму.

З 1 січня і протягом 60 днів усі мешканці півострова мають заявити про наявність іншого громадянства, окрім російського.

Людям, які зберегли українські паспорти, але не повідомлять про це владу, загрожує штраф у розмірі 200 тисяч рублів (2350 доларів) або 400 годин примусових робіт.

Наразі більшість мешканців Криму отримали російські паспорти, адже без нього отримати будь-які адміністративні або медичні послуги майже неможливо.

При цьому значна частина населення, як кажуть правозахисники, зберегла старі українські паспорти.

BBC Україна

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ