Слухай онлайн
Кримінал

Нацполіція направила до суду кримінальні провадження щодо понад 2,8 тисяч корупційних правопорушень, − Цуцкірідзе

Такою є кількість обвинувальних актів у кримінальних провадженнях, розслідуваних поліцейськими упродовж 10 місяців цього року. Майже 1,5 тисячі кримінальних правопорушень є тяжкими або особливо тяжкими. Про це інформує Управління комунікації Національної поліції України.

При цьому слідчі показали динаміку зростання числа розслідуваних проваджень у порівнянні з аналогічним минулорічним періодом. Про це заступник Голови Національної поліції - начальник Головного слідчого управління Максим Цуцкірідзе повідомив сьогодні, 9 грудня, в ході V Міжнародної науково-практичної конференції «Реалізація державної антикорупційної політики в міжнародному вимірі». При цьому Національна поліція України є правоохоронним органом, який найчастіше звертався до відповідних структур щодо розшуку та арешту незаконно здобутих активів.

Дводенний науково-практичний захід проводиться на базі Національної академії внутрішніх справ. Організаторами конференції виступили Міністерство внутрішніх справ України, Громадська рада при МВС, Консультативна Місія Європейського Союзу та Національна академія правових наук. Участь у конференції беруть представники Верховної Ради України, центральних органів виконавчої влади та правоохоронних органів.

За словами заступника глави Нацполіції Максима Цуцкірідзе, кримінальне та процесуальне законодавство України передбачає, що за Національною поліцією України встановлено підслідність лише за частиною корупційних кримінальних правопорушень. При цьому статистика свідчить про зростання ефективності роботи слідчих поліції.

Зокрема, згідно з даними Єдиного реєстру досудових розслідувань, слідчі Національної поліції України за 10 місяців 2020 року закінчили досудове розслідування 2836 кримінальних корупційних правопорушень (у 2019 році − 2424). Загалом до суду з обвинувальними актами вже направлено кримінальні провадження стосовно 2850 таких злочинів (проти 2410 у 2019 році). 1499 кримінальних корупційних правопорушень є тяжкими та особливо тяжкими (у 2019 році таких було 1276).  

«Дані показники свідчать, перш за все, про стрімку динаміку злочинності у даній сфері. Це дає підстави стверджувати про необхідність підсилення нормативно-правового регулювання відповідної сфери соціальних відносин, а також означає необхідність мобілізації сил органів охорони правопорядку в даному напрямі», − підкреслив заступник Голови Національної поліції України.

Водночас Максим Цуцкірідзе зазначив, що найбільш небезпечним та латентним корупційним проявом є незаконне збагачення. Цей вид злочинів є одним з основних у сфері службової діяльності, який містить найбільш характерні ознаки, притаманні корупції.

Заступник глави Нацполіції нагадав, що 28 листопада 2019 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів  України щодо конфіскації незаконних актів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і покарання за набуття таких активів». Згідно з цим законом Кримінальний кодекс  доповнено новою статтею 368-5 (Незаконне збагачення). Цією статтею передбачено настання відповідальності за набуття особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, активів, вартість яких більша ніж на 6,5 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за її законні доходи. При цьому у діяльності слідчих можуть потенційно виникнути складнощі, пов'язанні з алгоритмом розрахунку розміру (вартості) відповідних активів, а відтак − наявності або відсутності у діяннях цієї особи ознак незаконного збагачення.

«Проте безумовним позитивом нового закону є прагнення законодавця до оптимізації та пошуку процесуальних шляхів боротьби з корупцією − з інтегрованим підходом щодо імплементації антикорупційного законодавства», − зазначив Максим Цуцкірідзе.

За словами заступника Голови Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) Філіпа Проніна, упродовж останніх років активно збільшується кількість запитів від вітчизняних правоохоронних органів щодо розшуку незаконно здобутих активів. Зокрема, минулого року надійшло 1685 запитів щодо розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні.

«Найбільша кількість таких запитів − 558 − надійшла від підрозділів Національної поліції України», − зазначив заступник керівника АРМА.

Нагадаємо, у 2020 році Нацполіція викрила понад 14 тисяч корупційних правопорушень.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ