Слухай онлайн
Cуспільство

Сьогодні Верховна Рада ухвалила низку законопроєктів у освітній сфері: деталі

У вівторок, 7 вересня, під час пленарного засідання Верховна Рада України ухвалила низку законів у сфері освіти.
Верховна рада України

Верховна Рада України ухвалила в першому читанні  законопроект про формування та розміщення державного та регіонального замовлення на підготовку фахівців.

Реалізація документа підвищить ефективність розподілу безоплатних місць здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти та дозволить студентам здобувати освіту у приватних навчальних закладах за кошти держави.

“Розвиток людського капіталу - одне з ключових завдань Уряду. Існуюча система державного замовлення підготовки кадрів потребує кардинальних змін. Запропонований законопроект запроваджує новий підхід до фінансування, коли бюджетні кошти будуть витрачатися не на утримання закладів освіти, а на навчання студентів. При цьому студенти зможуть вибирати навчальний заклад самостійно, не обмежуючись лише державними ВНЗ. Це створить прозорі конкурентні умови між навчальними закладами, що сприятиме підвищенню якості освіти. В результаті виграють всі: студенти отримають конкурентну освіту, роботодавці - фахово підготовлених спеціалістів, а держава - раціональне використання ресурсу”- прокоментувала заступниця Міністра економіки України Світлана Глущенко. 

Також заступниця Міністра підкреслила, що законопроектом пропонується запровадити окремі  порядки  формування державного та регіонального замовлення.

Так, проєктом закону пропонується:

  • встановити порядок формування державного замовлення у розрізі освітніх, освітньо-професійних, освітньо-наукових/освітньо-творчих, наукових ступенів, освітньо-кваліфікаційних рівнів, галузей знань, спеціальностей і професій з урахуванням середньострокового прогнозу потреби у фахівцях;

  • встановити порядок формування регіонального замовлення на підготовку фахівців, робітничих кадрів у професійно-технічних навчальних закладах;

  • визначити механізм спрямування бюджетних коштів для закладів вищої освіти приватної форми власності на оплату послуг з підготовки здобувачів освіти з державного бюджету України;

  • запровадити автоматизоване адресне розміщення місць державного (регіонального) замовлення (через Єдину державну електронну базу з питань освіти (ЄДЕБО)) між закладами освіти шляхом надання вступнику рекомендацій на підставі його конкурсного балу;

  • запровадити конкурсні засади при розміщенні державного (регіонального) замовлення.

ВР ухвалила з основу та в цілому проєкт Закону про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання розроблення порядку присвоєння кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогічним працівникам (№ 5324-1).

Законом, зокрема, пропонується застосувати уніфікований підхід щодо вживання терміну “кваліфікаційна категорія” замість терміну “категорія”.

Проєкт Закону про формування та розміщення державного та/або регіонального замовлення на підготовку фахівців з вищою, фаховою передвищою освітою, наукових, науково-педагогічних кадрів, кваліфікованих робітників та слухачів підготовчих відділень закладів вищої освіти, на післядипломну освіту (№ 5467) було ухвалено за основу.

Проєктом Закону передбачається встановити порядок формування державного замовлення у розрізі освітніх, освітньо-професійних, освітньо-наукових/освітньо-творчих, наукових ступенів, освітньо-кваліфікаційних рівнів, галузей знань, спеціальностей і професій з урахуванням середньострокового прогнозу потреби у фахівцях, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрах на ринку праці на плановий рік та наступні за ним два роки та обсягів видатків загального фонду державного бюджету на зазначені цілі.

Проєкт Закону про внесення змін до деяких законів України щодо військової освіти та науки, № 5641 було ухвалено у першому читанні.

Метою проекту Закону є вдосконалення освітнього процесу та наукової і науково-технічної діяльності у вищих військових навчальних закладах (закладах вищої освіти зі специфічними умовами навчання), військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, військових наукових установах, підвищення якості підготовки військових фахівців.

Закон про внесення змін до деяких законів України щодо активізації діяльності наукових парків (№ 4236) бух прийнятий у другому читанні.

Законом визначено правовий статус наукових парків, їх організаційно-правову форму, окреслено їхнє завдання та мету; надано право засновникам створювати наукові парки без погодження із центральними органами виконавчої влади. Надано право науковим паркам самостійно встановлювати напрями діяльності без затвердження їх відповідним центральним органом виконавчої влади.

Законом надано можливість закладу вищої освіти та/або науковій установі-засновнику надавати приміщення для розміщення наукових парків на умовах орендної плати.

За основу прийнято законопроєкт про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підтримки наукової і науково-технічної діяльності (№ 5498).

Проектом Закону пропонується внести зміни до статті 197 Податкового кодексу України стосовно звільнення від оподаткування операцій із ввезення на митну територію України наукових приладів, обладнання, спеціалізованих транспортних засобів (в тому числі науково-дослідних суден), запасних частин і витратних матеріалів до них, реактивів, зразків, наукової літератури в паперовому та електронному вигляді, що ввозяться в Україну державними науковими установами та закладами вищої освіти для забезпечення власної наукової та науково-технічної діяльності (крім підакцизних товарів).

Також 308 голосами народні депутати підтримали прийняття за основу проекту Закону про внесення змін до Митного кодексу України щодо підтримки наукової і науково-технічної діяльності (№ 5499).

Проектом пропонується внести зміни до статті 287 Митного кодексу України стосовно звільнення від ввізного мита наукових приладів, обладнання, спеціалізованих транспортних засобів (в тому числі науково-дослідних суден), запасних частин і витратних матеріалів до них, реактивів, зразків, наукової літератури, що ввозяться в Україну державними науковими установами та закладами вищої освіти для забезпечення власної наукової та науково-технічної діяльності.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ