Вісім з 15 країн Ради безпеки ООН вимагають скликати термінове засідання щодо рішення президента США Дональда Трампа визнати Єрусалим столицею Ізраїлю до кінця тижня. Про це повідомило видання BBC Україна.
"У зв'язку з заявою про статус Єрусалиму делегації Болівії, Єгипту, Франції, Італії, Сенегалу, Швеції, Великої Британії та Уругваю просять голову скликати до кінця тижня термінове засідання Ради з брифінгом генсекретаря", - йдеться у спільній заяві дипмісій.
На тлі зростання критики наміру США міжнародною спільнотою це рішення засудила Саудівська Аравія. Вона назвала заяву президента Трампа "неправомірною та безвідповідальною".
Водночас прем'єр-міністр Ізраїлю Бенджамін Нетаньяху назвав це "історичним днем".
Вісім з 15 країн, які є членами Ради Безпеки ООН, вимагають скликати термінове засідання щодо рішення США до кінця тижня.
Чому це важливо?
Заява Дональда Трампа створює суперечності між США та міжнародною спільнотою щодо статусу Єрусалиму.
Статус Єрусалима - одне з найгостріших питань у відносинах між Ізраїлем і арабськими сусідами.
Ізраїль вважає Єрусалим своєю столицею, але палестинці вірять, що Східний Єрусалим - столиця їхньої майбутньої держави.
США стали першою державою, яка визнала Єрусалим столицею Ізраїлю від заснування держави в 1948 році.
Це місто вважають священним для трьох релігій - юдаїзму, ісламу та християнства.
Ізраїль зайняв цей район під час Близькосхідної війни 1967 року і вважає місто невіддільною частиною своїх територій. Палестинці ж називають Східний Єрусалим столицею своєї майбутньої держави.
Що сказав Трамп?
Президент США заявив, що "оцінив цю програму дій, яка б найкраще відповідала інтересам США та досягненню миру між Ізраїлем та палестинцями".
За словами Трампа, він доручив Держдепартаменту почати процес перенесення посольства США з Тель-Авіва до Єрусалима, але відтермінував сам переїзд на шість місяців.
Як повідомили раніше представники Білого дому, поки США не вибрали будівлю у Єрусалимі під посольство, тому переїзд може зайняти роки.
Усі президенти США, у тому числі пан Трамп, підписують цей документ кожні шість місяців відтоді, як у 1995 році конгрес ухвалив рішення про перенесення посольства.
Визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю "було ні чим іншим як визнанням реальності", додав він.
Дональд Трамп заявив, що США все-таки підтримують вирішення тривалого ізраїльсько-палестинського конфлікту, якщо його затвердять обидві сторони, що фактично має на меті створення незалежної Палестинської держави, що існуватиме поряд з Ізраїлем.
Що каже Ізраїль і палестинці?
У відповідь прем'єр Беньямін Нетаньяху сказав, що Ізраїль дуже вдячний президенту Трампу.
"Єрусалим був центром наших сподівань, наших мрій, наших молитов протягом трьох тисячоліть", - написав він у Twitter.
Тим часом США просили Ізраїль пом'якшити свою відповідь на заяву Дональда Трампа, оскільки Вашингтон очікує невдоволення, повідомляє агенція Reuters з посиланням на документ державного відомства.
Президент Палестини Махмуд Аббас заявив, що Єрусалим є "вічною столицею Палестини".
Він назвав заяву Трампа "жалюгідною", додавши, що США більше не можуть бути миротворцем.
У Газі відбулися акції протесту проти рішення, перш ніж його оголосили у відповідь на заклик палестинського угруповання "Хамас", який керує сектором Газа, повідомили близькі до угруповання місцеві ЗМІ.
"Хамас" заявив, що рішення Трампа "відкриє двері пекла" для інтересів США в регіоні.
Що говорить решту світу?
Арабський та мусульманський світ, зокрема і низка союзників США, засудили заяву Дональда Трампа.
Біля консульства США в столиці Туреччини Стамбулі відбулися акції протесту.
"Крок США свідчить про значне падіння зусиль, спрямованих на підтримку мирного процесу, і є порушенням історично нейтральної американської позиції у Єрусалимі", - йдеться в заяві королівського суду Саудівської Аравії.
Прем'єр-міністр Малайзії Наджиб Разак закликав мусульман повсюди "пояснити, що ми категорично проти" таких дій США.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерриш заявив, що це "дуже тривожний момент". Він сказав, що "немає альтернативи дводержавному договору".
Британський прем'єр-міністр Тереза Мей заявила, що не погоджується з рішенням США, яке було "неефективним з точки зору перспектив миру в регіоні"
Канцлер Німеччини Ангела Меркель і президент Франції Еммануель Макрон заявили, що їхні країни не підтримали цей крок.
Головний дипломат ЄС Федеріка Могеріні висловила "серйозне занепокоєння" у зв'язку з заявою Дональда Трампа.