Львів готується до проведення головної культурної події країни: 18−22 вересня в місті відбудеться 26 BookForum.
Під час фестивалю місто перетвориться на справжній літературний карнавал, адже події BookForum охоплять понад 30 локацій міста. Як зазначив заступник міського голови Львова Андрій Москаленко, книжковий форум цьогоріч є особливо потужним інструментом комунікації до світу — в часі, коли багато українців досі незаконно перебувають в російських тюрмах.
ʺОсобливо приємно, що цьогоріч у неділю ми очікуємо на приїзд Сенцова. Буде декілька подій за його участі. Це дуже важливо сьогодні — комунікувати до світу, пояснювати, ще раз акцентувати на тому, що наші українці сьогодні перебувають незаконно ув’язнені в російських тюрмах, бо багато колег з-за кордону, зокрема — відомих письменників, приїжджають цими днями до міста, і для нас важливо, щоб вони далі несли цю інформацію. Форум видавців уже давно є дечим більшим, аніж просто фестиваль. Це величезний та потужний інструментʺ, — відзначив Андрій Москаленко.
Фокусна тема 26 BookForum — назва однієї з поем Грицька Чубая ʺВідшукування причетногоʺ.
ʺЦьогоріч ми підготували для вас неймовірну програму, яка першочергово базується на цій темі. З одного боку — згадуємо творчість Грицька Чубая, якому цього року мало б виповнитися 70 років, також вшановуємо пам’ять Олега Лишеги та говоримо про Ігоря Калинця. З іншого боку, ми намагатимемось говорити про особисту відповідальність кожної людини за те, що відбувається в світі. Бо причетність — це те, що стосується кожного з нас: щодня ми своїми діями є причетними до того, що відбувається довкола — в країні та світіʺ, — зазначила програмна директорка ГО ʺФорум видавцівʺ Софія Челяк.
Вона також розповіла, що BookForum працює з 29 кураторами, які підготували для відвідувачів заходу 250 дискусійних майданчиків на, з одного боку, суспільно важливі теми, як-от економіка та політика, а з іншого боку — на вузькоспеціалізовані теми з літератури, як-от проблематика перекладу.
Серед почесних гостей 26 BookForum:
• Арундаті Рой — індійська екофеміністська письменниця, що пише англійською, активістка з питань соціальної справедливості й економічної нерівності, противниця неоліберальної глобалізації. Авторка сценаріїв і кількох збірок есеїв. Лауреатка Букерівської премії 1997 року за роман ʺБог Дрібницьʺ.
• Ельчін Сафарлі — азербайджанський письменник та журналіст, лауреат літературних конкурсів. Автор світового бестселеру ʺСолодка сіль Босфоруʺ.
• Мар’ям Петросян — вірменська письменниця, що пише у жанрі магічного реалізму та фентезі. Авторка світового бестселеру ʺДім, у якому…ʺ. Входить до топ-10 опозиційних російськомовних письменників.
Також на фестиваль приїдуть автори з-понад 30 країн світу. Серед них — Юрій Тарнавський (співзасновник Нью-Йоркської Групи), Лідія Дімковська (володарка літературної премії ЄС), Еліф Батуман (фіналістка Пулітцерівської премії). А також Януш-Леон Вишневський, Лукаш Орбітовський, Войцех Яґельський та інші. Традиційно будуть й найвідоміші українські автори: Сергій Жадан, Оксана Забужко, Андрій Любка, Тарас Прохасько, Мирослав Лаюк, Мар’яна Савка, Юрій Винничук та інші.
У програмі 26 BookForum — 20 тематичних кластерів і спецпроектів: Фікшн: Романтична література, Фікшн: Історична література, Поезія, Фантастика, Війна, Політика, Територія свободи: ЗМІ, Комікси, Освіта, Креативні індустрії та урбаністика, Бізнес та економіка, Жінка в темі, Історія, Наука і технологія, Мови та переклади, Філософія, Здоров’я, Стиль життя, Жива сцена.
Уперше під час BookForum відбудеться переклад подій на жестову мову: 14 з них стануть інклюзивними для людей, які не чують. Серед них — презентації книг, дискусії, воркшопи, також на жестову мову будуть перекладені події для дітей. Партнер цих заходів — інклюзивний мистецький проект ʺПочутиʺ, команда якого вже 3 роки робить поезію та загалом мистецтво доступними для людей з інвалідністю.
ʺУ межах форуму, відбудуться презентації книжок, написаних шрифтом Брайля. Окрім того, цього року вперше масово — тобто аж 14 подій — перекладатимуть жестовою мовою для нечуючих чи людей із вадами слуху. Цю підбірку подій ми робили спільно з організаціями, які працюють з людьми з інвалідністю. Література має бути для всіхʺ, — зазначила Софія Челяк.
Також уже другий рік поспіль BookForum стає майданчиком для знайомств із авторами міжнародної платформи Versopolis. Цього року його відвідають поети Перу Сайзпрез (Іспанія), Пол-Генрі Кемпбелл (Німеччина) та Адіса Башич (Боснія та Герцеговина). Для європейських авторів BookForum — нагода вийти на новий видавничий ринок і видати свої книжки українською.
ГО ʺФорум видавцівʺ стала членом Версополісу 2018 року. Ця престижна Всеєвропейська поетична платформа популяризує молоду поезію та об’єднує 15 фестивалів з 15 країн Європи.
Окрім того, BookForum стане однією з локацій ʺGrand Tourʺ — 2-річної мандрівки поетів літературними фестивалями Європи. Спеціально до цієї події Німецька академія мови та поезії видала однойменну збірку, до якої увійшли 730 віршів сучасних поетів, серед них і українських — Остапа Сливинського, Галини Крук, Андрія Бондаря та інших. Книжку презентуватимуть редактори Ян Ваґнер та Федеріко Італьяно разом із поетами з Німеччини, Португалії, Македонії та України.
26 BookForum у цифрах:
• 820 подій у програмі;
• 1000 учасників: авторів, видавців, ілюстраторів, перекладачів, громадських активістів та культурних менеджерів;
• 250 дискусій на суспільно-важливі теми;
• 75 іноземних авторів;
• 40 локацій у центральній частині Львова;
• 20 тематичних кластерів та спеціальних проектів.
Співорганізатори BookForum: ГО ʺФорум видавцівʺ, ДУ ʺУкраїнський інститут книгиʺ, Львівська міська рада, Львівська обласна рада, Львівська обласна державна адміністрація, Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів, Українська бібліотечна асоціація. Також 26 BookForum відбувається за підтримки Українського культурного фонду.
Кураторки спецпроекту ʺПриналежністьʺ, присвяченого фокус-темі, — Ганна Улюра та Поліна Городиська. Фокус-програма об’єднує три тематичні блоки: медіа, літературу та спільноту.
Нагадаємо, як писало Гал-інфо, до Львова на Book Forum приїде Олег Сенцов.