Держслужбовці райдержадміністрацій не мотивовані працювати, бо їх зарплата не залежить від кількості наданих послуг. Тоді як у громадах залежність протилежна: кількість послуг — кількість коштів.
Наприклад, Львівська область отримує 100 мільйонів гривень доходу в місцевий бюджет від надання послуг. Загалом в Україні місцеве самоврядування на наданні послуг за минулий рік заробило 2,3 млрд грн. Про це в інтерв’ю ІА «Укрінформ» заявив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.
«Коли ми починали в 2015 році, ЦНАПи на місцях виглядали як стіл, стілець і комп’ютер. Сьогодні Мінрегіоном розроблено стандарти сучасних ЦНАП, які містять вимоги до приміщення, навчання персоналу, кількості послуг. Наразі, в маленькому ЦНАПі людина може отримати до 60, а у центрах, які розташовані в великих містах близько 400-450 видів послуг. Також спільно із програмою «U-LEAD з Європою» та естонським проектом EGOV4UKRAINE ми розробили інформаційну систему «Вулик», яка об’єднала реєстри різних міністерств. Тобто, люди вже не мають справи з чиновниками, отримують абсолютно всі довідки, реєструють від шлюбу і до майна. І оце те, що дає нову якість», – зазначив Геннадій Зубко.
За його словами, зараз дуже багато говорять про побудову цифрової економіки, цифрової України. Це справді класний сучасний тренд. І перший крок уже зроблений. Такі технології вже запущені і працюють у різних сферах.
«Мова не лише про ЦНАПи. На первинній ланці медицини – ми впровадили в амбулаторіях 5 областей телемедичні сервіси, які мають, зрештою, запрацювати в усіх 4223 сільських амбулаторіях та інтегруватись до архітектури системи e-Health. Спільно з нашими молодими експертами ми створили крутий софт – портал відкритих геопросторових даних про ресурси громад, включно з моделлю нового адміністративно-територіального устрою. Чому дуже часто Ви користуєтесь електронним сервісом і інтернет-магазинами? Мета цього – прибрати посередника між людиною та державою. Якої б сфери чи послуг це не стосувалось. Потрібно далі розвивати ці технології, вдосконалювати. А ще – навчати старше покоління цим всім користуватись», – підкреслив Зубко.
Нагадаємо, як писало Гал-інфо, в Україні запустили перший портал відкритих геоданих для громад. Це перший інструмент для розумного управління громадами. Він містить понад 100 датасетів з 40 джерел та 13 порад щодо їх застосування.